GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Primorac: Hrvatska će po prvi put zadovoljiti kriterije iz Maastrichta

Primorac: Hrvatska će po prvi put zadovoljiti kriterije iz Maastrichta
TVRDNJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 10.10.2024 / 12:29
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Ministar financija Marko Primorac istaknuo je u četvrtak u Saboru, predstavljajući prijedlog rebalansa državnog proračuna za 2024. godinu, da će Hrvatska po prvi put u povijesti zadovoljiti mastriške kriterije duga i deficita te da na to možemo biti ponosni.

Izražen prema ESA metodologiji, u skladu s kojom se izvještava i Europska komisija, deficit na razini konsolidirane opće države iznosi 2,6 posto BDP-a. Osim deficita, a s obzirom na ubrzani gospodarski rast, udio javnog duga u BDP-u do kraja godine očekuje se na 58,9 posto.

Time će Hrvatska po prvi put u povijesti biti u situaciji da u potpunosti zadovoljava kriterije iz Maastrichta, imati deficit na razini opće države prema ESA metodologiji ispod 3 posto i javni dug ispod 60 posto BDP-a, kazao je Primorac.

Dodao je da su to prepoznale i rejting agencije koje su Hrvatskoj dodijelile povijesno visok kreditni rejting, te da je na svima da taj rejting sada osjete i građani.

Uz zadovoljavanje kriterija iz Maastrichta, Hrvatska trenutno ima ispodprosječno visok javni dug, na razini EU prosjek je 82,9 posto, a europodručja je 90 posto udjela u BDP-u. I kada se govori o manjku proračuna na razini opće države, čitav niz država ima veće deficite, prosjek EU je 3 posto, i u tom smislu možemo biti ponosi, napomenuo je Primorac.

Govoreći o fiskalnoj politici, poručio je da se očekuje usporavanje gospodarskog rasta u pojedinim državama, vanjskotrgovinskim partnerima, da Vlada to ima u vidu i ostavila je mogućnost intenzivnijeg reagiranja u situaciji eventualnih kriza.

„Hrvatska ima snažnu fiskalnu poziciju i spremna je reagirati , ukoliko to bude potrebno, snažno i u budućim razdobljima”, kazao je.

Predloženim rebalansom državnog proračuna za ovu godinu prihodi se povećavaju za 1,8 milijardi eura u odnosu na izvorni proračun, a rashodi za 976 milijuna eura.

Rebalans je rađen na temelju revidiranih projekcija rasta BDP-a u ovoj godini od 3,6 posto, stopi inflacije od tri posto, prognozi rasta zaposlenosti od tri posto, te projiciranom rastu bruto plaća od 14,7 posto.

Tagovi: #primorac, #proračun, #rebalans, #maastricht
PROČITAJ I OVO
Slovenska vlada osnovala Vijeće za financijsku pismenost
POTEZI
Slovenska vlada osnovala Vijeće za financijsku pismenost
LJUBLJANA - U skladu sa Strategijom razvoja tržišta kapitala u Sloveniji za razdoblje 2023.-2030. i Nacionalnim programom financijske pismenosti, vlada je danas osnovala Vijeće za financijsku pismenost.
Njemačka ekonomija iduće bi se godine mogla oporaviti
PROCJENE
Njemačka ekonomija iduće bi se godine mogla oporaviti
BERLIN - Nakon nekoliko kriznih godina, očekuje se gospodarski oporavak Njemačke sljedeće godine. Međutim, američka carinska politika i dalje predstavlja prijetnju tom oporavku.
Trump: U roku od nekoliko tjedana odredit ćemo jednostrane carinske stope
CARINE
Trump: U roku od nekoliko tjedana odredit ćemo jednostrane carinske stope
WASHINGTON - Predsjednik Donald Trump rekao je novinarima u srijedu da će u sljedećih tjedan ili dva poslati pisma trgovinskim partnerima u kojima će postaviti jednostrane carinske stope.
Lutnick: Američke carine za kinesku robu se više neće mijenjati
CARINE
Lutnick: Američke carine za kinesku robu se više neće mijenjati
WASHINGTON - Ministar trgovine Howard Lutnick izjavio je u srijedu da se američke tarife na kineski uvoz neće promijeniti s trenutnih razina, čak ni nakon što trgovinski sporazum između Washingtona i Pekinga još nije finaliziran.
CPI inflacija u SAD-u u svibnju porasla manje od očekivanja
CIJENE
CPI inflacija u SAD-u u svibnju porasla manje od očekivanja
WASHINGTON - Potrošačke cijene u SAD-u porasle su u svibnju za 2,4 posto u odnosu na prethodnu godinu, što je porast od 0,1 postotnog boda u odnosu na travanj, objavilo je američko Ministarstvo rada.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE