GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Proizvođaćke cijene i dalje snažno rastu

Proizvođaćke cijene i dalje snažno rastu
SNAŽAN RAST
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 06.03.2023 / 08:55
Autor: RBA analize
ANALIZA - U izvješću DZS-a možemo vidjeti da su proizvođačke cijene industrijskih proizvoda (PPI) porasle za 19,2% na godišnjoj razini, odnosno 0,9% mjesečno u siječnju 2023.

U međuvremenu, proizvođačke cijene bez energije porasle su za 0,7% na mjesečnoj razini i 10,9% na godišnjoj razini, što nam pokazuje da su drugi ulazni troškovi osim energije, kao što su cijene materijala/roba i drugih dobara potrebnih za proizvodnju, također porasli. To bi također značilo da, iako je početni porast PPI-a bio potaknut višim troškovima energije, kako su se cijene energije donekle stabilizirale u posljednjih nekoliko mjeseci, više cijene su se prelile na druge segmente industrije. To bi također značilo da će trebati više vremena da se te cijene stabiliziraju i počnu padati jer više nisu pod utjecajem samo poskupljenja energenata.

Promatrajući PPI po kategorijama, na godišnjoj su razini proizvođačke cijene u kategoriji Energija porasle za 42,1%, u Netrajnim proizvodima za široku potrošnju 14,3%, u Trajnim proizvodima za široku potrošnju 12,8%, u Intermedijarnim proizvodima 8%, dok su u Kapitalna dobra su porasla za 5,5%. U međuvremenu, na mjesečnoj razini najveći rast bilježe Netrajni proizvodi za široku potrošnju i Energija, oboje po 1,2%, slijede Intermedijarni proizvodi za 1%, Trajni proizvodi za široku potrošnju 0,9%, dok su zabilježili pad Kapitalni proizvodi, na 0,4 posto, pišu analitičari Intercapitala.

Slijedi raščlamba proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda po sektorima. Na godišnjoj razini najveći rast cijena bilježe Opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija, koje su porasle za 59,4%, zatim Prerađivačka industrija 11,8%, te Opskrba vodom; uklanjanje otpadnih voda, gospodarenje otpadom i djelatnosti sanacije okoliša, za 1,7%. S druge strane, Rudarstvo i vađenje bilježi pad cijena od 13,5%.

Istodobno su na mjesečnoj razini proizvođačke cijene u Rudarstvu i vađenju porasle za 1,2%, u Prerađivačkoj industriji za 0,9%, a u Opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji za 0,7%. Ako je trend iz ove godine išta, onda će se kontinuirani rast PPI-a neizbježno preliti na CPI. Budući da su te cijene pod kontinuiranim pritiskom, a prisutna je i daljnja neizvjesnost, posebice kada su u pitanju troškovi energije, PPI bi u narednom razdoblju mogao ići u oba smjera.

Jedino pitanje je, dakle, hoće li proizvođači snositi veće troškove, prebaciti ih na potrošače ili učiniti kombinaciju ovih stvari? Naravno, proizvođači su se pokazali prilično otpornima kada je riječ o višim troškovima, i do sada su njima učinkovito upravljali, nikad ne prebacujući cjelokupni trošak na krajnjeg potrošača, dok su u isto vrijeme pokušavali zadržati što što je više moguće svoje marže profitabilnosti i tržišnog udjela.

Tagovi: Proizvođaćke cijene industrijskih prizvoda, energija, cijene energije, kapitalni proizvodi, prerađivačka industrija
PROČITAJ I OVO
Slovenske plaće veće, a hrana jeftinija
USPOREDBE
Slovenske plaće veće, a hrana jeftinija
LJUBLJANA - Od ove je godine zajamčena minimalna plaća u Hrvatskoj 840 eura bruto ili otprilike 677 eura neto.
S&P nakon jedanaest godina podigao kreditni rejting Turske
REJTING
S&P nakon jedanaest godina podigao kreditni rejting Turske
ANKARA - Ministar financija Turske Mehmet Šimšek izjavio je kako je američka agencija Standard and Poor's objavila povećanje rejtinga Turske što je, kako ističe, rezultat pozitivnog ekonomskog programa turske vlade.
Zalihe gotovih industrijskih proizvoda u Hrvatskoj manje čak 7 posto
TRENDOVI
Zalihe gotovih industrijskih proizvoda u Hrvatskoj manje čak 7 posto
ZAGREB - Ukupne zalihe gotovih industrijskih proizvoda na kraju ožujka ove godine na mjesečnoj su razini bile manje za 0,2 posto, dok su na godišnjoj razini smanjene za 6,8 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Početak turističke sezone prijeti novom intenziviranju inflacije
CIJENE
Početak turističke sezone prijeti novom intenziviranju inflacije
ZAGREB - U Hrvatskoj i dalje rastu cijene roba i usluga – istina rastu i plaće, ali ne posustaje inflacija koja iznosi 3,7 posto.
Projekcije MMF-a: Slovenija će do 2029. prestići Italiju po kupovnoj moći
STANDARD
Projekcije MMF-a: Slovenija će do 2029. prestići Italiju po kupovnoj moći
LJUBLJANA - Prema posljednjim projekcijama Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Slovenija će do 2029. godine - s obzirom na očekivanu razliku u stopama gospodarskog rasta - po BDP-u po stanovniku prema kupovnoj moći prestići Italiju i znatno se približiti Ujedinjenom Kraljevstvu i Francuska. Po tom pokazatelju već je ispred Grčke, Portugala i Španjolske.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE