GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda sugeriraju da će inflacija oslabiti

Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda sugeriraju da će inflacija oslabiti
TRENDOVI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 04.08.2023 / 11:21
Autor: RBA analize
ANALIZA - Prema jučer objavljenim podacima DZS-a, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda na domaćem tržištu više su u srpnju za 1,2% na mjesečnoj razini, dok je godišnja stopa rasta usporila na 3,7% (u odnosu na 4,3% u lipnju).

Godišnji rast cijena industrijskih proizvoda na domaćem tržištu tako je nastavio usporavati posljednjih godinu dana gotovo neprekidno (s iznimkom u lipnju), spustivši se na najnižu razinu od ožujka 2021., čak i unatoč ponovnom intenziviranju rasta cijena u kategoriji Energija zabilježenog tijekom lipnja i srpnja.

Prema kategorijama GIG-a cijene Energije bile su u srpnju više za 2,3% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine i 4,3% u odnosu na lipanj. Rast cijena energije u srpnju se tako intenzivirao i na mjesečnoj (3,7% u lipnju) i na godišnjoj razini (1,0% u lipnju). Godišnja stopa rasta cijena Intermedijarnih proizvoda u srpnju je nastavila usporavati deveti mjesec zaredom, odnosno ostvareno je povećanje od 1,1% (+0,1% mjesečno).

Rast cijena u Netrajnim proizvodima za široku potrošnju nastavio je usporavati sedmi mjesec zaredom na godišnjoj razini uz stopu rasta od 7,4% godišnje, dok su na mjesečnoj razini zadržale stabilnost. Rast cijena Trajnih proizvoda za široku potrošnju usporio je s 6,5% na 5,3% godišnje (+0,1% u odnosu na lipanj), a kapitalnih proizvoda s 2,7% na 1,3% na godišnjoj razini (-0,8% mjesečno). Isključimo li cijene energije, proizvođačke cijene na domaćem tržištu porasle su za 4,3% godišnje (-1,4 pb u odnosu na rast u lipnju), dok su na mjesečnoj razini zadržale stabilnost.

Dakle, osim snažnog učinka baznog razdoblja, osobito kod cijena energije, nastavak slabljenja rasta proizvođačkih cijena potaknut je i skromnijim cjenovnim pritiscima u ostalim kategorijama GIG-a. Tome pridonosi iščezavanje indirektnog utjecaja viših cijena energije na cijenu industrijskih proizvoda, trend slabljenja inozemne potražnje te poboljšanje učinkovitosti dobavnih lanaca. Navedeno ohrabruje u pogledu budućih pritisaka na rast potrošačkih cijena budući da je izgledno da se veći dio rasta proizvođačkih cijena prelio na krajnjeg potrošača.

Iako je primjetno popuštanje inflatornih pritisaka, posebice u ranim fazama proizvodnje (primjerice, skromnije promjene cijena intermedijarnih proizvoda), cijene proizvoda za široku potrošnju i dalje bilježe visoke godišnje promjene. Međutim, očekujemo da će se prisutan trend usporavanja godišnjeg rasta u promatranim kategorijama nastaviti prema kraju godine, osobito kada će se intenzivirati učinak baznog razdoblja.

Prema NKD-u, rast proizvođačkih cijena na domaćem tržištu na godišnjoj razini potaknut je ponajviše višim cijenama u Opskrbi električnom energijom, plinom parom i klimatizaciji (u srpnju +20,9% godišnje i +5,1% mjesečno). Pad cijena u Prerađivačkoj industriji iznosio je 0,4% godišnje i 0,1% mjesečno. Unutar Prerađivačke industrije, dvoznamenkaste godišnje stope rasta bilježe tek kategorije Proizvodnja ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda (+11,5% godišnje), Proizvodnja pića (+13,1%) i Proizvodnja duhanskih proizvoda (+16,6%).

Godišnji pad cijena evidentiran je u 8 od 24 kategorije, a najistaknutiji je zabilježen u Proizvodnji koksa i rafiniranih naftnih proizvoda (-34,9%). Unutar Rudarstva i vađenja (-13,4% godišnje), pad na godišnjoj razini evidentiran je u potkategoriji Vađenje sirove nafte i prirodnog plina (-55,8%). Ipak, prema područjima NKD-a, Rudarstvo i vađenje bilježi najsnažniji rast na mjesečnoj razini (+9,9%), osobito u Vađenju sirove nafte i prirodnog plina (+16,3%). U kategoriji Opskrba vodom; uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom te djelatnosti sanacije okoliša cijene su više za 0,6% godišnje, dok su na mjesečnoj razini zadržale stabilnost.

Promatrano ukupno, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda nastavile su u srpnju usporavati na godišnjoj razini trinaesti mjesec za redom, a u odnosu na srpanj 2022. više su za 1,9% (u odnosu na 2,2% zabilježenih u lipnju). Na mjesečnoj razini zabilježen je rast od 0,7%, kao i prethodni mjesec. Skromnije stope rasta ukupnih cijena posljedica su pada cijena industrijskih proizvoda na nedomaćem tržištu (-0,1% na mjesečnoj te -0,5% na godišnjoj razini).

Tagovi: INFLACIJA, Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda, hrvatska industrija
PROČITAJ I OVO
Slovenske plaće veće, a hrana jeftinija
USPOREDBE
Slovenske plaće veće, a hrana jeftinija
LJUBLJANA - Od ove je godine zajamčena minimalna plaća u Hrvatskoj 840 eura bruto ili otprilike 677 eura neto.
S&P nakon jedanaest godina podigao kreditni rejting Turske
REJTING
S&P nakon jedanaest godina podigao kreditni rejting Turske
ANKARA - Ministar financija Turske Mehmet Šimšek izjavio je kako je američka agencija Standard and Poor's objavila povećanje rejtinga Turske što je, kako ističe, rezultat pozitivnog ekonomskog programa turske vlade.
Zalihe gotovih industrijskih proizvoda u Hrvatskoj manje čak 7 posto
TRENDOVI
Zalihe gotovih industrijskih proizvoda u Hrvatskoj manje čak 7 posto
ZAGREB - Ukupne zalihe gotovih industrijskih proizvoda na kraju ožujka ove godine na mjesečnoj su razini bile manje za 0,2 posto, dok su na godišnjoj razini smanjene za 6,8 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Početak turističke sezone prijeti novom intenziviranju inflacije
CIJENE
Početak turističke sezone prijeti novom intenziviranju inflacije
ZAGREB - U Hrvatskoj i dalje rastu cijene roba i usluga – istina rastu i plaće, ali ne posustaje inflacija koja iznosi 3,7 posto.
Projekcije MMF-a: Slovenija će do 2029. prestići Italiju po kupovnoj moći
STANDARD
Projekcije MMF-a: Slovenija će do 2029. prestići Italiju po kupovnoj moći
LJUBLJANA - Prema posljednjim projekcijama Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Slovenija će do 2029. godine - s obzirom na očekivanu razliku u stopama gospodarskog rasta - po BDP-u po stanovniku prema kupovnoj moći prestići Italiju i znatno se približiti Ujedinjenom Kraljevstvu i Francuska. Po tom pokazatelju već je ispred Grčke, Portugala i Španjolske.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE