GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Sachs: Oporezujte bogate kako biste promicali socijalnu uključenost

Sachs: Oporezujte bogate kako biste promicali socijalnu uključenost
IDEJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 17.11.2021 / 22:04
Autor: SEEbiz / H
WASHINGTON - Borba protiv nejednakosti postajat će sve veći izazov kako će se radnici morati natjecati s napretkom tehnologije, upozorio je u srijedu ekonomist Jeffrey D. Sachs, pozivajući na snažnu intervenciju vlade.

Ne možemo računati na to da će privatno poduzetništvo samo popraviti značajne razlike u bogatstvu, rekao je Sachs, koji zagovara nametanje poreza na bogatstvo i privatne tvrtke kako bi se osigurala „socijalna uključenost za sve“.

„Izazovi će se u budućnosti pogoršavati jer će tehnologija nastaviti zamjenjivati radna mjesta, čime se ograničavaju mogućnosti za one koji nemaju fakultetsko obrazovanje“, rekao je.

„A to će značiti da obitelji iz radničke klase svojoj djeci neće moći priuštiti fakultetsko obrazovanje.“

Direktor Centra za održivi razvoj na Sveučilištu Columbia u New Yorku održao je govor prvog dana konferencije Trust, glavnog događaja Zaklade Thomson Reuters koji se održava svake godine.

„Ako bogati djeluju nekažnjeno i mogu prikupiti čak i bogatstvo od nekoliko desetaka ili stotina milijardi dolara, a usput ne plaćaju poreze, onda ne možete imati socijalnu uključenost“, izjavio je Sachs, koji je bio savjetnik tri glavna tajnika Ujedinjenih naroda.

„Ove će se podjele proširiti osim ako se ne primimo javne politike kako bismo osigurali uključenost.“

Dijelovi sjeverne Europe „prilično su blizu“ standardu socijalne uključenosti gdje gotovo svi imaju pristup ključnim programima socijalne sigurnosti kao što su zdravstvena skrb, skrb o djeci i plaćeni dopust, ali velik dio svijeta nije, rekao je.

„Borba se vodi u zemljama poput Sjedinjenih Država s libertarijanskom filozofijom koja smatra da bogati trebaju zadržati sve što žele i da politika treba biti orijentirana njima“-

Veći dio programa unutarnjih politika predsjednika Joea Bidena, koji uključuje širenje mreže socijalne sigurnosti, trenutno je zaglavio u američkom Kongresu.

Sachs je rekao da aktualni fokus na načela zaštite okoliša, društva i upravljanja u privatnom sektoru, iako vrijedan, ima svoja ograničenja.

„Socijalna uključenost i dostojanstven rad nisu samo stvar onoga što se događa u nekom poduzeću, iako je to vrlo važno – a zastupanje radnika izuzetno je važno“, rekao je.

„Također je pitanje što se događa u društvu općenito, u široj javnoj politici, u proračunima - i tu se vodi borba“.

„Moramo oporezivati bogatstvo i bogate te oporezivati tvrtke kako bismo imali priliku osigurati socijalnu uključenost za sve.“

Sachs je predsjednik UN-ove Mreže rješenja za održivi razvoj (Sustainable Development Solutions Network), koja radi na promicanju ciljeva održivog razvoja UN-a, među kojima su ciljevi smanjenja siromaštva i promicanja jednakosti.

Izjavio je da, u zemljama s nižim dohotkom, ključna načela tih ciljeva poput pristupa zdravstvenoj skrbi i obrazovanju, trebaju financijsku potporu.

„Znamo da su ovi ciljevi... apsolutno nedostižni ako ne postoji i financijski sustav na globalnoj razini koji omogućuje siromašnim (odnosno siromašnijim) zemljama da imaju fiskalni prostor za pružanje osnovnih usluga“, upozorio je.

Tagovi: Jeffrey D. Sachs, oporezivanje bogatih, bogatstvo
PROČITAJ I OVO
Raspoloženje potrošača u SAD-u u ožujku je dostiglo najvišu razinu u tri godine
SIGNALI
Raspoloženje potrošača u SAD-u u ožujku je dostiglo najvišu razinu u tri godine
WASHINGTON - Raspoloženje američkih potrošača o gospodarskom stanju u zemlji porastao je u ožujku na najvišu razinu u posljednje tri godine, prema podacima Sveučilišta u Michiganu, čiji je indeks porastao sa 76,9 u travnju na 79,4 boda.
Slovenska maloprodaja u veljači pala treći mjesec zaredom
TRGOVINA NA MALO
Slovenska maloprodaja u veljači pala treći mjesec zaredom
LJUBLJANA - U veljači je realni prihod od prodaje u trgovini na malo ponovno smanjen i na mjesečnoj i na godišnjoj razini. U trgovini motornim vozilima bila je niža u mjesečnoj, a viša u godišnjoj usporedbi, objavio je danas Državni zavod za statistiku.
Bruto inozemni dug 64,5 mlrd eura
ZADUŽENOST
Bruto inozemni dug 64,5 mlrd eura
ANALIZA - Prema posljednjim podacima Hrvatske narodne banke, bruto inozemni dug iznosio je na kraju studenog 64,58 mlrd. eura, što je povećanje za 1,0% ili 0,6 mlrd. eura na mjesečnoj razini odnosno za 14,9 mlrd. eura na godišnjoj razini (+30%) te za 14,7 mlrd. eura ili 29,5% u odnosu na kraj 2022.
Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana u ožujku
SIGNALI
Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana u ožujku
ZAGREB - Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana su u ožujku, odražavajući val optimizma u industriji, pokazalo je u srijedu mjesečno istraživanje Europske komisije.
Ekonomski instituti značajno smanjili prognozu rasta njemačkog gospodarstva
SNIŽENE PROGNOZE
Ekonomski instituti značajno smanjili prognozu rasta njemačkog gospodarstva
BERLIN - Njemački bruto domaći proizvod (BDP) ove će godine porasti za samo 0,1 posto, najnovija je prognoza vodećih njemačkih ekonomskih instituta.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE