GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Sankcije protiv Rusije fokusiraju se na ulogu Indije

Sankcije protiv Rusije fokusiraju se na ulogu Indije
NOVI FOKUS
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 24.11.2024 / 13:59
Autor: SEEbiz
NEW YORK - Ministarstvo financija SAD-a sankcioniralo je ovoga tjedna je Gazprombank i 50 drugih ruskih banaka te izdalo upozorenje za financijske institucije koje se pridružuju ruskom sustavu za prijenos financijskih poruka (SPFS).

Ova oznaka pokazuje predanost Bidenove administracije ciljanju ruske mreže za izbjegavanje sankcija i ograničavanju sposobnosti Rusije da generira prihode za svoj rat protiv Ukrajine.

Uloga Indije u trgovini naftom

Dulji trgovački putovi nafte stvorili su nove rupe u režimu sankcija Grupe sedam (G7). Na primjer, budući da G7 nema ograničenja uvoza rafinirane ruske nafte iz trećih zemalja, Europa kupuje ruske naftne proizvode kao što je gorivo iz Indije, produžujući opskrbni lanac još više. Između prosinca 2022. i prosinca 2023., članice koalicije s ograničenjem cijena uvezle su naftne proizvode ruskog podrijetla iz Indije i drugih trećih zemalja u vrijednosti od oko devet milijardi dolara.

Osim toga, duži, višestranački trgovački putovi također su u konačnici povezani s pitanjima provedbe. Kao odgovor na ograničenje cijena nafte, Rusija je izgradila flotu tankera u sjeni koja lako može iskoristiti prednosti ovih ruta. U isto vrijeme, Rusija je razvila višestranačko tržište miješanja protiv kojeg se sankcije pokazalo složenijim za provedbu.

Čini se da Rusija ponavlja iranski postupak izbjegavanja sankcija, koji je bio ponovni izvoz miješane i rafinirane sirove nafte kroz treće zemlje. Možda je vrijeme da G7 poduzme sveobuhvatniji korak i zamijeni ograničenje cijene nafte sankcijama za rusku naftu. Ograničenje cijena ostavlja mnogo prostora za manevriranje i Rusiji i trećim zemljama kako bi profitirale od ponovnog izvoza. Sankcioniranje ruske nafte značajno bi povećalo svjetske cijene nafte i negativno utjecalo na globalno gospodarstvo. Međutim, ako bi Indija prestala uvoziti rusku naftu, Rusija bi izgubila značajno tržište za svoju sirovu naftu, možda čak postala potpuno ovisna o Kini baš kao i Iran, koji mora prodavati naftu po puno nižoj cijeni od Rusije.

Mjera Ministarstva financija od 21. studenog kojom je imenovana Gazprombank pokazuje odlučnost Bidenove administracije da ograniči sposobnost Rusije da ostvari prihod od izvoza roba. Gazprombank su prethodno označile Ujedinjeno Kraljevstvo, Australija, Novi Zeland i Kanada.

Industrija dijamanata

G7 je uveo postupne zabrane uvoza neindustrijskih dijamanata ruskog podrijetla. Oni će vjerojatno izazvati udarne valove u globalnoj industriji dijamanata, ali nije jasno hoće li oslabiti sposobnost Moskve da financira rat protiv Ukrajine. Ruska industrija dijamanata generira oko 3,8 milijardi dolara prihoda godišnje, minijaturni iznos u usporedbi s oko 100 milijardi dolara prihoda od nafte i plina koje je Rusija ostvarila prošle godine. Iako nije ključni izvoznik robe za Rusiju, ruska državna kompanija za iskopavanje dijamanata Alrosa ima najveći udio na globalnom tržištu dijamanata (31 posto) i proizvodi 35 posto svjetskih neobrađenih dijamanata. Ova asimetrija implicira da ograničenja dijamanata neće utjecati na ratna sredstva Rusije, ali će negativno utjecati na globalnu industriju dijamanata vrijednu 100 milijardi dolara.

Rusija i dalje zarađuje od prodaje dijamanata unatoč sankcijama. Na primjer, 2023. Hong Kong je iz Rusije uvezao dijamanata u vrijednosti od 657,3 milijuna dolara, što je dramatično povećanje od 1700 posto u odnosu na prethodnu godinu. Međutim, zemlje na niskom kraju opskrbnog lanca, poput Indije, koje rafiniraju i poliraju dijamante i druge dragocjene dragulje, više neće moći ponovno izvoziti polirane ruske dijamante u G7. To će posebno utjecati na Indiju koja će morati ili izvoziti polirane ruske dijamante na druga tržišta ili uvoziti neobrađene dijamante iz drugih zemalja. U svakom slučaju, indijska industrija dijamanata će patiti od velikog restrukturiranja opskrbnog lanca.

Zemlje G7 u procesu su stvaranja novih zahtjeva za praćenje podrijetla svih dijamanata prije nego što uđu u zemlje G7 i EU.

“Obvezni program sljedivosti” stupit će na snagu 1. ožujka 2025. i vjerojatno će povećati troškove usklađivanja u cijeloj industriji dijamanata. Konkretno, EU će zahtijevati da svi neruski dijamanti prođu kroz Antwerpen u Belgiji kako bi se provjerilo njihovo podrijetlo. Čelnici industrije izrazili su zabrinutost zbog uskih grla i prednosti koju bi Antwerpen imao u odnosu na druge prodavače u slučaju da se ovaj mehanizam odobri.

Svjetska federacija burzi dijamanata priznala je potrebu da se uđe u trag podrijetlu dijamanata, ali je izrazila zabrinutost zbog plana koji je predložio G7. Trošak usklađenosti sa sankcijama, uključujući trošak dostave dijamanata u Belgiju uz plaćanje osiguranja tereta, vjerojatno će povećati cijenu neruskih dijamanata, što će u konačnici učiniti ruske dijamante relativno jeftinijima i stoga privlačnijim potrošačima.

Vlade G7 trebale bi uzeti u obzir zabrinutosti svjetske industrije dijamanata i afričkih dionika te stvoriti prostor za stručnjake za dijamante da predstave alternativni plan za sljedivost koji ispunjava namjere G7.

Tagovi: #rusija,  #indija,  #nafta,  #gazprombank,  #indija
PROČITAJ I OVO
Njemački izvoz u listopadu pao više nego se očekivalo
ROBNA RAZMJENA
Njemački izvoz u listopadu pao više nego se očekivalo
BERLIN - Njemački izvoz pao je za 2,8 posto u listopadu u usporedbi s prethodnim mjesecom, pokazali su u petak podaci saveznog ureda za statistiku.
Američka proizvođačka inflacija u studenome porasla iznad očekivanja
CIJENE
Američka proizvođačka inflacija u studenome porasla iznad očekivanja
WASHINGTON - Cijene su na proizvođačkoj razini u SAD-u u studenom porasle za 0,4 posto na mjesečnoj razini, te su u odnosu na studeni prošle godine bile više za tri posto.
Ifo suzdržan oko prognoze rasta njemačke ekonomije za iduću godinu
DVA SCENARIJA
Ifo suzdržan oko prognoze rasta njemačke ekonomije za iduću godinu
BERLIN - Münchenski institut za ekonomska istraživanja Ifo vidi dva scenarija u pogledu izgleda njemačkog gospodarskog rasta za sljedeću godinu.
Američki proračunski deficit ove godine uzletio 64%
DEFICIT
Američki proračunski deficit ove godine uzletio 64%
WASHINGTON - Proračunski deficit SAD-a narastao je u studenom, čime je fiskalna 2025. već bila mnogo brža nego prije godinu dana kada je manjak premašio 1,8 trilijuna dolara, izvijestilo je u srijedu Ministarstvo financija.
Inflacija u SAD-u u studenome porasla na 2,7%, u skladu s očekivanjima
CIJENE
Inflacija u SAD-u u studenome porasla na 2,7%, u skladu s očekivanjima
WASHINGTON - Potrošačke cijene porasle su bržim godišnjim tempom u studenom, što je podsjetnik da inflacija ostaje problem i za kućanstva i za kreatore politike.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE