GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Šaravanja: Hrvatskoj je u interesu da cijela regija uđe u Europsku uniju

Šaravanja: Hrvatskoj je u interesu da cijela regija uđe u Europsku uniju
ANALITIČARI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 20.10.2022 / 08:12
Autor: SEEbiz
BEOGRAD - U odnosu na prethodnu krizu iz 2008. godine, Hrvatska je u značajno boljoj poziciji.

Od ulaska u Europsku uniju robni izvoz nam se udvostručio, zaduženost poduzeća i stanovništva značajno je pala, kronični deficiti na tekućem računu platne bilance postali su održivi suficiti, udio javnog duga u BDP-u pada, za to vrijeme otvoreno je 200.000 novih radnih mjesta, uglavnom u privatnom sektoru. Hrvatsko gospodarstvo danas je integriranije u europsko, što ga čini otpornijim na šokove, kaže Goran Šaravanja, glavni ekonomist Hrvatske gospodarske komore, u intervjuu za listopadsko izdanje magazina Biznis.rs.

S druge strane, smatra da je regija više izložena nepovoljnim međunarodnim gospodarskim kretanjima u odnosu na Hrvatsku.

- Van EU je jednostavno teže. Pristup zajedničkom tržištu nije na istoj razini, a o europskim mehanizmima za ublažavanje posljedica krize da i ne govorimo. Drago mi je da makroekonomske neravnoteže u Srbiji nisu ni blizu tako izražene kao 2008. Tada je dinar devalvirao sa 79 za jedan euro na 100 tijekom četvrtog tromjesečja, što je znatno smanjilo kupovnu moć građana, potaknulo inflaciju i produbilo krizu. Rizik od sličnog scenarija danas je manji, što se zapravo najbolje vidi po relativno umjerenom rastu kamata Narodne banke Srbije u odnosu na, primjerice, vašu susjedu Rumunjsku.

Šaravanja očekuje da će prosječni rast cijena na malo u Hrvatskoj u 2022. biti između devet i deset posto, no procjenjuje da će godišnja stopa inflacije na kraju godine biti dvoznamenkasta. Očekuje nešto višu stopu inflacije u regiji jer su ponderi hrane i energenata veći u odnosu na Hrvatsku.

- Uvjeren sam da će 2023. godine stope inflacije biti niže u odnosu na ovu godinu. S obzirom na to koliko su cijene porasle, one bi iduće godine morale ponovno značajno porasti (na znatno višim razinama) kako bi se postigle jednake stope inflacije. Budući da su valute onih zemalja u regiji koje ne koriste euro stabilne, uvezena inflacija slična onoj u Jugoslaviji osamdesetih nije realna. Također, rekao bih da je utjecaj potražnje na inflacijska kretanja pomalo podcijenjen dok, primjerice, poput meksičke sapunice pratimo visoke stope inflacije iz mjeseca u mjesec. Kako u 2023. očekujem značajno niže stope rasta, mislim da će utjecaj slabije potražnje na inflaciju biti vidljiviji iduće godine.

Glavni ekonomist Hrvatske gospodarske komore ocjenjuje da je uvođenje eura od 1. siječnja 2023. čisti plus za Hrvatsku. Kako kaže, "tajming nije mogao biti bolji".

Kad je riječ o regionalnoj suradnji u gospodarstvu, Goran Šaravanja smatra kako se u regiji odvija gospodarski, pa i geopolitički eksperiment, "u smislu da je službeni Beograd stao na stranu Rusije i razvio čvrste odnose s Kinom, dok je ostatak regije uz Ukrajinu i jasnije teži pridruživanju Europskoj uniji". Prema njegovim riječima, prednost za sve u regiji je što imaju primjere Slovenije i Hrvatske koje su pokazale što treba učiniti za ulazak u EU.

- No, ne bojim se za regionalnu suradnju. Ne postoji ekonomska teorija robne razmjene u kojoj geografska blizina ne igra ključnu ulogu u određivanju obujma međusobne trgovine. O tome svjedoči i rast robne razmjene između Hrvatske i Srbije, koja se udvostručila u posljednjih deset godina, odnosno u vrijeme kada je Hrvatska već ušla u EU.

U interesu je Hrvatske ubrzati integracijske procese i pridružiti cijelu regiju Europskoj uniji. Iako živimo u trenutku u kojem se čini da se podižu neke nove željezne zavjese i obnavljaju stare blokovske podjele, sloboda protoka ideja, ljudi i dobara uvijek je bolja opcija, što je povijest više puta pokazala. Na kraju, bez obzira na izazove i različite poglede, treba razvijati suradnju i gospodarsku razmjenu, što je u interesu svih zemalja u regiji – zaključuje u razgovoru za Biznis.rs Goran Šaravanja, glavni ekonomist HGK.

Tagovi: Goran Šaravanja, Europska unija, Hrvatska gospodarska komora, srpska ekonomija, dinar, regionalna suradnja, inflacija
PROČITAJ I OVO
S&P nakon jedanaest godina podigao kreditni rejting Turske
REJTING
S&P nakon jedanaest godina podigao kreditni rejting Turske
ANKARA - Ministar financija Turske Mehmet Šimšek izjavio je kako je američka agencija Standard and Poor's objavila povećanje rejtinga Turske što je, kako ističe, rezultat pozitivnog ekonomskog programa turske vlade.
Zalihe gotovih industrijskih proizvoda u Hrvatskoj manje čak 7 posto
TRENDOVI
Zalihe gotovih industrijskih proizvoda u Hrvatskoj manje čak 7 posto
ZAGREB - Ukupne zalihe gotovih industrijskih proizvoda na kraju ožujka ove godine na mjesečnoj su razini bile manje za 0,2 posto, dok su na godišnjoj razini smanjene za 6,8 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Početak turističke sezone prijeti novom intenziviranju inflacije
CIJENE
Početak turističke sezone prijeti novom intenziviranju inflacije
ZAGREB - U Hrvatskoj i dalje rastu cijene roba i usluga – istina rastu i plaće, ali ne posustaje inflacija koja iznosi 3,7 posto.
Projekcije MMF-a: Slovenija će do 2029. prestići Italiju po kupovnoj moći
STANDARD
Projekcije MMF-a: Slovenija će do 2029. prestići Italiju po kupovnoj moći
LJUBLJANA - Prema posljednjim projekcijama Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Slovenija će do 2029. godine - s obzirom na očekivanu razliku u stopama gospodarskog rasta - po BDP-u po stanovniku prema kupovnoj moći prestići Italiju i znatno se približiti Ujedinjenom Kraljevstvu i Francuska. Po tom pokazatelju već je ispred Grčke, Portugala i Španjolske.
Neočekivano hlađenje američkog tržišta rada
TRŽIŠTE RADA
Neočekivano hlađenje američkog tržišta rada
WASHINGTON - Američko tržište rada značajno se ohladilo prošlog mjeseca jer su i zapošljavanje i rast plaća usporili više nego što su ekonomisti očekivali u travnju.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE