GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Slabu potražnju iz EU hrvatski izvoznici nadoknadili u BiH i SAD-u

Slabu potražnju iz EU hrvatski izvoznici nadoknadili u BiH i SAD-u
POTRAŽNJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 10.11.2024 / 08:13
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Vrijednost izvezene robe u prvih devet mjeseci ove godine bila je 3,5 posto veća nego u istom razdoblju lani, dok je uvoz porastao 4,7 posto, pokazuju prvi podaci DZS-a.

Stanje ekonomija vodećih europskih zemalja odrazilo se i na potražnju za hrvatskim proizvodima: izvoz u EU porastao je tek 0,1 posto, a u ostale zemlje 10,8 posto, što upućuje na to da izvoznici uspijevaju nadoknaditi slabiju potražnje tradicionalnih trgovinskih partnera.

Detaljniji podaci objavljeni za osam mjeseci, kada je ukupni izvoz povećan 3,6 posto, a onaj u EU 0,2 posto, a oni pokazuju da najviše proizvoda i dalje odlazi u Njemačku - u osam mjeseci vrijednost im je bila 1,87 milijardi eura. Međutim, u odnosu na isto razdoblje lani rast je iznosio svega 0,5 posto. Istodobno, izvoz u Italiju pao je za 3,9 posto, a u Mađarsku 0,6 posto, dok je u Sloveniju povećan za 2,9 posto. Najveći iskorak na tržištu EU, čini se, izvoznici su napravili u Slovačku: vrijednost izvoza gotova je udvostručena, na 356 milijuna eura. Time je gotovo dosegnuta vrijednost izvezene robe u Francusku, a koja je u osam mjeseci pala za 4,7 posto.

Izvan područja EU, pak, izvoznici su bili najuspješniji na tržištu BiH i SAD-a. Izvoz robe u BiH porastao je 22,8 posto, na 1,8 milijardi eura, čime je susjedna država postala drugo po važnosti hrvatsko izvozno tržište, prestigavši Italiju i Sloveniju. Još veća stopa rasta zabilježena je na tržištu SAD-a, čak 41 posto, pa je vrijednost izvoza u tu zemlju dosegla 514 milijuna eura. Pored toga, Hrvatska ima pozitivan trgovinski saldo s SAD-om, s obzirom na to da je uvoz, nakon snažnog rasta dostave plina, ove godine skočio gotovo za 30 posto i iznosio je 507 milijuna eura.

Kada je riječ o sektorima, podaci pokazuju da solidan rast izvoza bilježi proizvodnja motornih vozila i prikolica, 22,9 posto, te farmaceutska industrija od 17 posto. Izvoz mineralnih goriva i maziva povećan je 14,6 posto, a kemijskih proizvoda 12,6 posto. S druge strane, osobito snažan pad izvoza bilježi brodogradnja, 36,4 posto.

U području uvoza predvode pića i duhan s rastom od 9,7 posto, a slijede strojevi i prijevozna sredstva, 9,5 posto. Nastavlja se i snažan rast uvoza hrane, u osam mjeseci iznosio je visokih 8,1 posto. Ukupni vanjskotrgovinski deficit u prvih osam mjeseci, podaci su DZS-a, iznosio je 12,4 milijarde eura, a pokrivenost uvoza izvozom bila je 55,5 posto.

Što se može očekivati u narednim mjesecima? Kako su se poslovni indeksi menadžera nabave (PMI indeksi) u listopadu stabilizirali, u eurozoni se ne očekuje pad ekonomskih aktivnosti, ali ni oporavak potražnje. Nakon izborne pobjede Donalda Trumpa i najave zaoštravanja trgovinskih politika prema EU, mnogi analitičari su ovih dana smanjili prognoze rasta za europodručje. Goldman Sachs, primjerice, spustio je prognozu rasta BDP-a u 2025. godini s 1,2 posto na 0,8 posto.

Tagovi: #izvoznici, #amerika, #njemačka, #izvoz
PROČITAJ I OVO
Bessent: Nema jamstava da u SAD-u neće biti recesije
PORUKE
Bessent: Nema jamstava da u SAD-u neće biti recesije
WASHINGTON - Američki ministar financija Scott Bessant izjavio je danas da "nema garancija da u SAD-u neće doći do recesije", ali bi, prema njegovim riječima, moglo doći do stabilizacije američkog gospodarstva.
Fitch potvrdio rejting Hrvatske, uz stabilne izglede
REJTING
Fitch potvrdio rejting Hrvatske, uz stabilne izglede
ZAGREB - Agencija Fitch potvrdila je u petak rejting Hrvatske 'A-', uz stabilne izglede, istaknuvši fiskalnu disciplinu i snažan gospodarski rast, ali i malo gospodarstvo koje nosi ranjivost na vanjske šokove
Njemačke stranke se složile oko plana potrošnje od 500 milijardi eura
OBRANA I INFRASTRUKTURA
Njemačke stranke se složile oko plana potrošnje od 500 milijardi eura
BERLIN - Vjerojatni sljedeći njemački kancelar, Friedrich Merz, u petak je pozdravio međustranački sporazum o značajnom infrastrukturnom i obrambenom paketu u iznosu od 500 milijardi eura (545 milijardi dolara).
Trump kriv za veliki pad raspoloženja među američkim potrošačima
SIGNALI
Trump kriv za veliki pad raspoloženja među američkim potrošačima
NEW YORK - Indeks raspoloženja potrošača o američkom gospodarstvu Sveučilišta u Michiganu početkom ožujka pao je na 57,6 bodova sa 64,7 u veljači.
IfW: Njemačka ekonomija iduće godine kreće prema oporavku
ANALITIČARI
IfW: Njemačka ekonomija iduće godine kreće prema oporavku
BERLIN - Njemačko gospodarstvo je posljednje dvije godine završilo u recesiji, ni ove prognoze nisu dobre, ali 2026. može očekivati značajniji rast.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE