GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Slovenija: Drugi val epidemije dosad koštao 520 milijuna eura

Slovenija: Drugi val epidemije dosad koštao 520 milijuna eura
TROŠKOVI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 07.12.2020 / 20:03
Autor: SEEbiz
LJUBLJANA - Slovenska gospodarska komora pokušala je procijeniti opseg štete nanesene gospodarstvu zbog provedbe protukoronskih mjera.

Kako je izviješteno, prosječna procjena izgubljene dodane vrijednosti od kraja rujna do kraja studenog iznosi 520 milijuna eura.

Prema riječima Bojana Ivanca, glavnog ekonomista u Gospodarskoj komori, koristili su pretpostavku da će se restriktivne mjere u istoj mjeri proširiti do kraja godine. U ovom bi slučaju bruto domaći proizvod (BDP) pao za 6,5 posto na godišnjoj razini u posljednjem tromjesečju.

"Ako bi se usvojio širi skup ograničenja, koji bi paralizirali šire gospodarstvo, uključujući industriju i građevinarstvo, za 14 dana izgubilo bi se 700 milijuna dodane vrijednosti. Treba imati na umu da bi pola izgubljene dodane vrijednosti kasnije moglo povratiti veći intenzitet poslovanja u kasnijem razdoblju", ustvrdio je.

Očekivani skok slovenskog BDP-a u trećem tromjesečju bio je znatno iznad očekivanja. Usporedba međugodišnjih trendova pokazuje da je slovenski BDP pao za 1,7, odnosno 1,6 postotnih bodova više nego u prosjeku EU-a u prvom, odnosno drugom tromjesečju, dok je ta promjena bila povoljnija u Sloveniji u trećem tromjesečju, naime pad u Sloveniji bio je niži za 1,5 postotnih bodova.

Prema Ivanec, vrlo važan podatak vezan za BDP je trošak za naknade zaposlenicima, što predstavlja polovicu BDP-a. U trećem su tromjesečju nominalno bili viši za 1,3 posto u Sloveniji i 0,9 posto u europodručju.

Međugodišnje cijene hrane i pića u Sloveniji porasle su za 1,2 postotna boda brže nego u europodručju, dok su cijene alkohola i duhana porasle za 0,5 postotnih bodova brže. Cijene tekstila i obuće u Sloveniji su pale više (-2,1 posto) nego u eurozoni (-0,5 posto).

Također su postojale velike razlike u cijenama u prometu i komunikacijama. Cijene u kategoriji prijevoza u Sloveniji pale su puno brže (-8,3 posto) nego u europodručju (-3,5 posto), uglavnom zbog veće upotrebe tekućih goriva u osobnom prijevozu u Sloveniji, kao i nižih trošarina na goriva. S druge strane, cijene komunikacijskih usluga krenule su u suprotnom smjeru.

Ivanc je također procijenio da će se cijene mjerene indeksom HICP-a u Sloveniji u 2020. godini u prosjeku smanjiti za 0,3 posto. Indeks potrošačkih cijena, kojim se mjeri potrošnja slovenskih kućanstava, uključujući i potrošnju u inozemstvu, pasti će nešto manje, za 0,1 posto.

Tagovi: slovenska ekonomija, Bojan Ivanc, koronavirus u Sloveniji, Gospodarska zbornica Slovenije
PROČITAJ I OVO
Raspoloženje potrošača u SAD-u u ožujku je dostiglo najvišu razinu u tri godine
SIGNALI
Raspoloženje potrošača u SAD-u u ožujku je dostiglo najvišu razinu u tri godine
WASHINGTON - Raspoloženje američkih potrošača o gospodarskom stanju u zemlji porastao je u ožujku na najvišu razinu u posljednje tri godine, prema podacima Sveučilišta u Michiganu, čiji je indeks porastao sa 76,9 u travnju na 79,4 boda.
Slovenska maloprodaja u veljači pala treći mjesec zaredom
TRGOVINA NA MALO
Slovenska maloprodaja u veljači pala treći mjesec zaredom
LJUBLJANA - U veljači je realni prihod od prodaje u trgovini na malo ponovno smanjen i na mjesečnoj i na godišnjoj razini. U trgovini motornim vozilima bila je niža u mjesečnoj, a viša u godišnjoj usporedbi, objavio je danas Državni zavod za statistiku.
Bruto inozemni dug 64,5 mlrd eura
ZADUŽENOST
Bruto inozemni dug 64,5 mlrd eura
ANALIZA - Prema posljednjim podacima Hrvatske narodne banke, bruto inozemni dug iznosio je na kraju studenog 64,58 mlrd. eura, što je povećanje za 1,0% ili 0,6 mlrd. eura na mjesečnoj razini odnosno za 14,9 mlrd. eura na godišnjoj razini (+30%) te za 14,7 mlrd. eura ili 29,5% u odnosu na kraj 2022.
Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana u ožujku
SIGNALI
Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana u ožujku
ZAGREB - Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana su u ožujku, odražavajući val optimizma u industriji, pokazalo je u srijedu mjesečno istraživanje Europske komisije.
Ekonomski instituti značajno smanjili prognozu rasta njemačkog gospodarstva
SNIŽENE PROGNOZE
Ekonomski instituti značajno smanjili prognozu rasta njemačkog gospodarstva
BERLIN - Njemački bruto domaći proizvod (BDP) ove će godine porasti za samo 0,1 posto, najnovija je prognoza vodećih njemačkih ekonomskih instituta.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE