GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Slovenski poslodavci traže radnu snagu u Makedoniji

Slovenski poslodavci traže radnu snagu u Makedoniji
RADNICI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 01.01.2024 / 09:33
Autor: SEEbiz
LJUBLJANA - Unatoč neizvjesnosti na tržištu rada i hlađenju njemačkog gospodarstva, ova je godina ipak bila povoljna za tražitelje posla. Izuzev energetski intenzivnih tvrtki, koje šalju radnike na čekanje, i dalje postoji potražnja za kadrovima u drugim djelatnostima

Poslodavci ih traže u inozemstvu, sve više iu Sjevernoj Makedoniji. Memorandum o zapošljavanju između dviju država je potpisan, očekuje se samo potpisivanje sporazuma, javlja novinarka Radia Slovenija Urška Valjavec.

Analiza Zavoda za zapošljavanje za 2023. godinu pokazuje umjereni pad nezaposlenosti. Anketna nezaposlenost od 4,1 posto svrstava Sloveniju na visoko šesto mjesto europske ljestvice. Kako je objašnjeno u d. direktorica agencije za zapošljavanje Metka Barbo Škerbinc, ispred nas su, primjerice, Malta i Poljska s 2,5 odnosno 2,8 posto anketne nezaposlenosti, dok je na začelju Španjolska s 11 posto nezaposlenosti.

Strani radnici u Sloveniji čine oko 14 posto radne snage. Najviše ih radi u građevinarstvu, ugostiteljstvu, zdravstvu i prometu.

Najviše stranaca dolazi iz Bosne i Hercegovine, Srbije i s Kosova, au posljednje vrijeme sve je više državljana Sjeverne Makedonije, izvještava među ostalim Urška Valjavec.

List Delo je prije nekoliko dana pisao da je Ministarstvo unutarnjih poslova pripremilo prijedlog izmjene Zakona o strancima koji bi trebao olakšati zapošljavanje i boravak visokokvalificiranih radnika iz inozemstva u Sloveniji.

Prijedlogom amandmana uvodi se Europska direktiva o plavoj karti Europske unije, kojom se želi olakšati zapošljavanje visokokvalificiranih građana trećih zemalja u Europskoj uniji.

Izmjena također uvodi privremenu dozvolu boravka za digitalne nomade. Kako pišu u Delu, strateški savjet za digitalizaciju smatra da bi reguliranje statusa digitalnih nomada povećalo protok znanja i iskustava, povećalo prihode u državni proračun i ojačalo vidljivost Slovenije.

Status digitalnog nomada trebali bi imati stranci koji nisu državljani Europske unije, a zaposleni su ili samozaposleni te obavljaju posao na daljinu putem komunikacijske tehnologije u poslovnom subjektu sa sjedištem izvan Slovenije, koji nije upisan u poslovni registar Republike Hrvatske. Sloveniji i koja ne ostvaruje prihod u Sloveniji.

Tagovi: radnici, poslodavci, slovenija, makedonija
PROČITAJ I OVO
Slovenske plaće veće, a hrana jeftinija
USPOREDBE
Slovenske plaće veće, a hrana jeftinija
LJUBLJANA - Od ove je godine zajamčena minimalna plaća u Hrvatskoj 840 eura bruto ili otprilike 677 eura neto.
S&P nakon jedanaest godina podigao kreditni rejting Turske
REJTING
S&P nakon jedanaest godina podigao kreditni rejting Turske
ANKARA - Ministar financija Turske Mehmet Šimšek izjavio je kako je američka agencija Standard and Poor's objavila povećanje rejtinga Turske što je, kako ističe, rezultat pozitivnog ekonomskog programa turske vlade.
Zalihe gotovih industrijskih proizvoda u Hrvatskoj manje čak 7 posto
TRENDOVI
Zalihe gotovih industrijskih proizvoda u Hrvatskoj manje čak 7 posto
ZAGREB - Ukupne zalihe gotovih industrijskih proizvoda na kraju ožujka ove godine na mjesečnoj su razini bile manje za 0,2 posto, dok su na godišnjoj razini smanjene za 6,8 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Početak turističke sezone prijeti novom intenziviranju inflacije
CIJENE
Početak turističke sezone prijeti novom intenziviranju inflacije
ZAGREB - U Hrvatskoj i dalje rastu cijene roba i usluga – istina rastu i plaće, ali ne posustaje inflacija koja iznosi 3,7 posto.
Projekcije MMF-a: Slovenija će do 2029. prestići Italiju po kupovnoj moći
STANDARD
Projekcije MMF-a: Slovenija će do 2029. prestići Italiju po kupovnoj moći
LJUBLJANA - Prema posljednjim projekcijama Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Slovenija će do 2029. godine - s obzirom na očekivanu razliku u stopama gospodarskog rasta - po BDP-u po stanovniku prema kupovnoj moći prestići Italiju i znatno se približiti Ujedinjenom Kraljevstvu i Francuska. Po tom pokazatelju već je ispred Grčke, Portugala i Španjolske.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE