GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Srbija trenutno ima 13,5 milijardi evra deviznih rezervi

Srbija trenutno ima 13,5 milijardi evra deviznih rezervi
REZERVE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 11.08.2020 / 19:33
Autor: SEEbiz / Tanjug
BEOGRAD - Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije su na kraju jula, iznosile 13,5 milijardi evra, što obezbeđuje pokrivenost novčane mase M1 od 144 odsto i šest meseci uvoza robe i usluga, dvostruko više od standarda kojim se utvrđuje adekvatan nivo pokrivenosti uvoza robe i usluga deviznim rezervama, saopštila je centralna banka.

“Bruto devizne rezerve su u proteklih godinu dana (u odnosu na kraj jula 2019. godine) povećane za 0,8 milijardi evra, čime je dodatno pojačan stub stabilnosti domaćeg finansijskog sistema”, ocenila je Narodna banka Srbije.

“Neto devizne rezerve na kraju jula iznosile su 11,4 milijardi evra. U poslednjih osam godina, od avgusta 2012. godine, odnosno od dolaska guvernera Jorgovanke Tabaković na čelo Narodne banke Srbije, neto devizne rezerve su više nego udvostručene – povećane su za 5,9 milijardi evra”, stoji u saopštenju Narodne banke.

Sa druge strane, na kraju jula bruto devizne rezerve su bile niže za 435,3 miliona evra u odnosu na kraj prethodnog meseca i rezultat su izmirenja deviznih obaveza države, u neto iznosu od 126,3 miliona evra, kao i potrebe da Narodna banka Srbije aktivnostima na domaćem deviznom tržištu, ublaži efekte korona-krize na domaću ekonomiju.

Narodna banka je, prema saopštenju, prodala 240 miliona evra na svop aukcijama, a ukazali su i na to da su efekat na smanjenje deviznih rezervi u julu imali su i tržišni faktori u neto iznosu od 109,9 miliona evra.

Neto prilivi u devizne rezerve tokom jula ostvareni su po osnovu efikasnog upravljanja deviznim rezervama, donacija, i drugim osnovima, u iznosu od 40,9 miliona evra.

Obim realizovane trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu u julu iznosio je 516,6 miliona evra i bio je za 66,2 miliona evra manji nego u prethodnom mesecu. U prvih sedam meseci ove godine u međubankarskoj trgovini realizovano je ukupno 3.952,7 miliona evra.

U julu, kao i od početka ove godine, vrednost dinara gotovo je nepromenjena u odnosu na evro.

Narodna banka Srbije je na međubankarskom deviznom tržištu u julu neto prodala 325 miliona evra. Posmatrano od početka godine Narodna banka Srbije je sa ciljem održanja stabilnosti na deviznom tržištu neto prodala 1.355 miliona evra.

Tagovi: devizne rezerve Srbije, Narodna banka Srbije, Jorgovanka Tabaković
PROČITAJ I OVO
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAPOSLENOST
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAGREB - U razdoblju od siječnja do prosinca 2023. godine u Hrvatskoj je u prosjeku bilo zaposleno milijun i 603 tisuće osoba, nezaposleno njih 104 tisuće, pri čemu je u tom razdoblju stopa zaposlenosti za osobe od 15 do 64 godine iznosila 65,7 posto, a stopa anketne nezaposlenosti 6,2 posto, podaci su DZS-a.
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
ZABRINUTOST
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
NEW YORK - Izvršni direktor JPMorgan Chasea Jamie Dimon zabrinut je da bi se američko gospodarstvo moglo suočiti s ponavljanjem problema koji su kočili zemlju tijekom 1970-ih.
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
IZNENAĐENJE
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
BERLIN - Privatni sektor u Njemačkoj doživio je neočekivani rast ovog mjeseca, koji je bio potaknut solidnim rastom u sektoru usluga.
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
SIGNALI
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
LJUBLJANA - Pokazatelj povjerenja potrošača u travnju je u odnosu na ožujak poboljšan za tri postotna boda. Njegova je vrijednost najviša od veljače 2022., ali je i dalje tri postotna boda ispod dugogodišnjeg prosjeka, objavio je danas statistički ured.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE