GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Standard u Hrvatskoj za četvrtinu niži od europskog prosjeka

Standard u Hrvatskoj za četvrtinu niži od europskog prosjeka
USPOREDBE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 20.06.2023 / 22:00
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Standard građana u Hrvatskoj blago je poboljšan u 2022. godini i bio je točno za četvrtinu niži od prosjeka Europske unije, pokazale su u utorak prve procjene Europskog statističkog ureda.

Eurostat mjeri standard stvarnom individualnom potrošnjom po stanovniku, koja pokazuje koliko su dobara i usluga pojedinci konzumirali, bilo da su za njih plaćali sami ili su trošak snosile države odnosno nevladine organizacije, napominju u Europskom statističkom uredu.

Stvarna individualna potrošnja (SIP) po stanovniku iskazana je standardom kupovne moći, umjetnom valutom koja eliminira razlike u cijenama među zemljama.

I u 2022. najvišim se standardom, iskazanim stvarnom individualnom potrošnjom po stanovniku, mogao pohvaliti Luksemburg, za 36 posto većim od europskog prosjeka. Kriza je ipak uzela danak, budući da su u 2021. bili 46 posto iznad prosjeka.

Slijede Njemačka i Austrija s potrošnjom otprilike za petinu višom od prosjeka EU-a.

Najbliži su prosjeku Italija, Cipar i Litva.

Slovenija, Španjolska, Portugal, Rumunjska i Malta zaostajale su za prosjekom od 10 do 15 posto.

Hrvatska je u skupini zemalja s najnižim standardom u 2022., iskazanim stvarnom osobnom potrošnjom po stanovniku, nižim za 25 posto nego u EU-u. U 2020. godini bio je niži za 28 posto.

Najbliža je Hrvatskoj u 2022. bila Slovačka, koja je za prosjekom zaostajala za 27 posto. U skupini su i Grčka, Mađarska i Estonija gdje je potrošnja bila oko 30 posto ispod prosjeka.

Najnižu razinu stvarne osobne potrošnje po stanovniku bilježila je i prošle godine Bugarska, za trećinu nižu od prosjeka EU-a.

Luksemburg je prošle godine potvrdio i poziciju zemlje s najvišim BDP-om po stanovniku, više od dva i pol puta većim od prosjeka.

U Eurostatu podsjećaju na velik udio inozemnih radnika u radnoj snazi te kneževine.

"Iako ti radnici sudjeluju u stvaranju BDP-a, nisu uključeni u rezidencijalno stanovništvo koje se koristi za izračun BDP-a po stanovniku."

Luksemburg znatno manje odskače od prosjeka EU-a u kategoriji stvarne individualne potrošnje, s obzirom na to da inozemni radnici troše dohodak u matičnim zemljama, objašnjavaju statističari.

Irska je pak potvrdila drugo mjesto s BDP-om po stanovniku više nego dvostruko većim od prosjeka, izračunali su statističari.

U Danskoj i Nizozemskoj bio je veći otprilike za trećinu, u Austriji za četvrtinu, a u Švedskoj i Belgiji za petinu.

Najbliže su prosjeku i lani bile Francuska, Malta i Italija.

Slovenija, Cipar, Češka, Litva i Estonija bile su oko 10 posto ispod prosjeka.

Poljska, Mađarska, Portugal, Rumunjska i Latvija zaostajale su za prosjekom od 20 do 30 posto, a u skupini je i Hrvatska s BDP-om po stanovniku za 27 posto nižim od prosjeka EU-a. U 2021. zaostatak za Unijom iznosio je točno 30 posto.

Daleko najniži BDP po stanovniku bilježila je prošle godine Bugarska, 41 posto niži od prosjeka Unije, pokazuju procjene Eurostata.

Tagovi: #STANDARD U HRVATSKOJ,  #STANDARD,KUPOVNA MOĆ
PROČITAJ I OVO
Američko tržište rada iznimno snažno na kraju 2024.
TRŽIŠTE RADA
Američko tržište rada iznimno snažno na kraju 2024.
WASHINGTON - Rast broja radnih mjesta bio je puno veći od očekivanog u prosincu, što je vjerojatno dalo manje poticaja Federalnim rezervama za smanjenje kamatnih stopa ove godine.
Izvoz u 11 mjeseci porastao 3,3 posto, a uvoz 5,1 posto
ROBNA RAZMJENA
Izvoz u 11 mjeseci porastao 3,3 posto, a uvoz 5,1 posto
ZAGREB - Vrijednost hrvatskog robnog izvoza u prvih jedanaest mjeseci 2024. godine iznosila je 21,8 milijardi eura što je 3,3 posto više nego u istom razdoblju 2023., dok je uvoz porastao za 5,1 posto, na 38,5 milijardi eura, pokazuju prvi podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) objavljeni u četvrtak.
Potrošačka inflacija u Kini dodatno usporila u prosincu, brige zbog deflacije
INFLACIJA
Potrošačka inflacija u Kini dodatno usporila u prosincu, brige zbog deflacije
PEKING - Inflacija potrošačkih cijena u Kini u prosincu je pala na 0,1% na godišnjoj razini, pokazali su podaci Nacionalnog ureda za statistiku u četvrtak, što je potaknulo zabrinutost zbog deflacije.
Građani eurozone očekuju da će cijene rasti više nego dvostruko snažnije od plaća
CRNE PROGNOZE
Građani eurozone očekuju da će cijene rasti više nego dvostruko snažnije od plaća

FRANKFURT - Građani eurozone očekuju da će cijene i ove jeseni rasti više nego dvostruko snažnije nego plaće u uvjetima smanjene gospodarske aktivnosti, pokazalo je istraživanje Europske središnje banke (ECB).

Građevinski sektor podigao raspoloženje u hrvatskom gospodarstvu u prosincu
SIGNALI
Građevinski sektor podigao raspoloženje u hrvatskom gospodarstvu u prosincu
ZAGREB - Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana su u prosincu, odražavajući zadovoljstvo narudžbama u građevinskom sektoru, pokazalo je u srijedu mjesečno istraživanje Europske komisije.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE