GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Standard u Hrvatskoj za petinu ispod prosjeka EU

Standard u Hrvatskoj za petinu ispod prosjeka EU
SMANJEN ZAOSTATAK
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 21.06.2024 / 16:32
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Standard građana Hrvatske blago je poboljšan i u 2023. godini i bio je otprilike za petinu niži od prosjeka Europske unije, pokazale su procjene europskog statističkog ureda.

Eurostat mjeri standard stvarnom individualnom potrošnjom po stanovniku, koja pokazuje koliko su dobara i usluga pojedinci konzumirali, bilo da su za njih plaćali sami ili su trošak snosile države odnosno nevladine organizacije, napominju u europskom statističkom uredu.

Stvarna individualna potrošnja (SIP) po stanovniku iskazana je standardom kupovne moći, umjetnom valutom koja eliminira razlike u cijenama među zemljama.

Luksemburg je lani zaokružio deset godina na vrhu ljestvice članica s najvišim standardom iskazanim stvarnom individualnom potrošnjom po stanovniku, većim za 38 posto od europskog prosjeka, na razini 2022. godine kada se bio smanjio zbog krize.

Slijede Austrija, Nizozemska i Njemačka s potrošnjom oko 17 posto iznad prosjeka Unije. Najbliži su prosjeku Italija i Cipar.

Rumunjska predvodi skupinu zemalja sa zaostatkom od 10 do 15 posto. Još u 2013. kaskala je za prosjekom čak 44 posto. Skupina obuhvaća Španjolsku, Portugal, Sloveniju, Poljsku i Maltu.

Hrvatska je svrstala uz bok Estoniji i Grčkoj sa stvarnom individualnom potrošnjom po stanovniku u 2023. nižom za 22 posto od prosjeka EU-a. U 2022. bila je niža za 24 posto, a 10 godina ranije, u 2013. godini, zaostajala je za prosjekom Unije 36 posto.

Najniži standard bilježile su lani, prema pokazatelju stvarne individualne potrošnje, Slovačka, Latvija, Bugarska i Mađarska, koje su za prosjekom zaostajale od 25 do 30 posto.

Luksemburg je lani zadržao i poziciju zemlje s najvišim BDP-om po stanovniku, otprilike 2,4 puta većim od prosjeka EU-a.

U Eurostatu ponovo podsjećaju na veliki udio inozemnih radnika u radnoj snazi kneževine. Iako ti radnici sudjeluju u stvaranju BDP-a, nisu uključeni u rezidencijalno stanovništvo koje se koristi za izračun BDP-a po stanovniku.

Luksemburg znatno manje odskače od prosjeka EU-a u kategoriji stvarne individualne potrošnje budući da inozemni radnici troše dohodak u matičnim zemljama, objašnjavaju statističari.

Irska je potvrdila drugo mjesto s BDP-om po stanovniku otprilike dvostruko većim od prosjeka Unije, izračunali su u Eurostatu. Nizozemska, Danska i Austrija nadmašile su prosjek za 20 do 30 posto. Malta, Francuska, Italija i Cipar iskazivale su prosjek, dok su Slovenija, Češka i Španjolska zaostajale za nekih 10 posto.

Hrvatska se lani svrstala uz Mađarsku s BDP-om po stanovniku nižim od prosjeka za 24 posto. U 2022. zaostajala je za prosjekom Unije za 27 posto, a u 2013. za 38 posto.

Najniži BDP po stanovniku bilježile su lani Grčka i Bugarska, za 33 odnosno za 36 posto niži od prosjeka Unije, pokazuju procjene Eurostata.
#Novac

Tagovi: STANDARD, KUPOVNA MOĆ, EUROSTAT
PROČITAJ I OVO
Kineski CPI rastao manje od očekivanja
POTROŠAČKE CIJENE
Kineski CPI rastao manje od očekivanja
PEKING - Kina je u ponedjeljak izvijestila da je njezin indeks potrošačkih cijena porastao za 0,6% na godišnjoj razini u kolovozu, iznenadivši očekivanja jer su cijene prijevoza i robe za dom, kao i cijene stanarina pale.
Yellen: Američka ekonomija i dalje je snažna
OCJENE
Yellen: Američka ekonomija i dalje je snažna
AUSTIN - Ministrica financija Janet Yellen pokušala je u subotu uvjeriti javnost da je američko gospodarstvo i dalje snažno, unatoč nizu slabih izvješća o poslovima koji su uznemirili ulagače i opteretili burzu.
Dug opće države narastao na 48,2 mlrd. eura
ZADUŽENOST
Dug opće države narastao na 48,2 mlrd. eura
ANALIZA - Krajem svibnja 2024. godine javni dug Republike Hrvatske iznosio je u apsolutnim iznosima 48,2 milijardi eura što je 1,6 mlrd. eura ili 3,4% više u odnosu na kraj svibnja 2023. godine.
Inflatorni rizici i dalje visoki
CJENOVNI ŠOKOVI
Inflatorni rizici i dalje visoki
ZAGREB - S obzirom na to da inflacija u SAD-u popušta, očekuje se da će američka središnja banka, Federal Reserve, kako bi potakla gospodarski rast, u rujnu početi smanjivati ključne kamatne stope.
Banka Slovenije: Inflacija je sve niža zbog usporavanja gospodarskog rasta
TRENDOVI
Banka Slovenije: Inflacija je sve niža zbog usporavanja gospodarskog rasta
LJUBLJANA - U Sloveniji i eurozoni rast gospodarske aktivnosti u drugom tromjesečju bio je relativno skroman. Istodobno, rast plaća ostaje visok na skučenom tržištu rada.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE