GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Trumpova administracija na meti tužbe 25 država zbog najnovijih globalnih carina

Trumpova administracija na meti tužbe 25 država zbog najnovijih globalnih carina
TUŽBA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 03.08.2026 / 22:05
Autor: SEEbiz
WASHINGTON - Koalicija od 25 država predvođenih demokratima tužila je u ponedjeljak Trumpovu administraciju, tvrdeći da je predsjednik Donald Trump prekoračio svoje ovlasti nametanjem sveobuhvatnih tarifa na robu od 60 američkih trgovinskih partnera.

Tužba, podnesena Američkom sudu za međunarodnu trgovinu, osporava tarife od 10% ili 12,5% na većinu robe uvezene iz pogođenih gospodarstava, koje zajedno, kako kažu države, čine 99,4% američkog uvoza.

Države također tvrde da je administracija žurno provela istrage 60 gospodarstava, zaobišla potrebne konzultacije specifične za svaku zemlju i nije objasnila zašto su gotovo ujednačene tarifne stope bile prikladne za zemlje s vrlo različitim politikama uvoza prisilnog rada.

„Ne postoji racionalna podudarnost između navodnog problema prisilnog rada u međunarodnim lancima opskrbe i općih globalnih tarifa koje je nametnuo USTR“, navodi se u tužbi.

Tužba je protiv trećeg pokušaja administracije da očuva Trumpovu široku tarifnu politiku pod drugim zakonom. Države tvrde da administracija nepravilno koristi Članak 301. Zakona o trgovini iz 1974. kako bi zamijenila carine koje su prethodno odbacili Vrhovni sud i trgovinski sud.

Ovaj slučaj je barem drugi pravni izazov novim carinama. Skupina malih poduzeća prethodno je tužila administraciju, iznoseći sličan argument da Trump ne može koristiti novu zakonsku ovlast za ponovno uvođenje carina koje je Vrhovni sud poništio.

Tagovi: #donald trump, #carine
PROČITAJ I OVO
Američka ekonomija neočekivano izgubila 23.000 radnih mjesta u srpnju
TRŽIŠTE RADA
Američka ekonomija neočekivano izgubila 23.000 radnih mjesta u srpnju
WASHINGTON - Američko gospodarstvo zabilježilo je neočekivani pad broja radnih mjesta tijekom srpnja, dok je stopa nezaposlenosti blago pala, izvijestio je u petak Zavod za statistiku rada u pregledu koji pokazuje usporavanje zaposlenosti.
Hrvatski robni izvoz u prvih šest mjeseci uvećan za 10,8 posto
IZVOZ
Hrvatski robni izvoz u prvih šest mjeseci uvećan za 10,8 posto
ZAGREB - Ukupan izvoz Republike Hrvatske u prvih šest mjeseci ove godine, prema prvim podacima koje je u petak objavio Državni zavod za statistiku (DZS) iznosio je 13,7 milijardi eura što je 10,8 posto više nego u istom lanjskom razdoblju, a uvoz je povećan za 4,8 posto, na 23,9 milijardi eura.
Medved objavio detalje oko povećanja braniteljskih mirovina
MIROVINE
Medved objavio detalje oko povećanja braniteljskih mirovina
ZAGREB - Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved objavio je danas na konferenciji detalje predloženog povećanja braniteljskih mirovina koje bi od 1. siječnja 2027. trebalo obuhvatiti više od 200.000 branitelja i članova njihovih obitelji.
Rast kineskog izvoza u srpnju nadmašio procjene, zaslužan i AI
IZVOZ
Rast kineskog izvoza u srpnju nadmašio procjene, zaslužan i AI
PEKING - Kineski izvoz porastao je više od očekivanog u srpnju, iako je rast usporio nakon snažnog tempa u lipnju, a globalna potražnja za visokotehnološkim komponentama pomogla je apsorbirati robu te zemlje.
Fitch potvrdio kreditni rejting Hrvatske
REJTING
Fitch potvrdio kreditni rejting Hrvatske
NEW YORK - Agencija Fitch potvrdila je u petak rejting Hrvatske "A-", uz stabilne izglede, istaknuvši snažan gospodarski rast i fiskalnu disciplinu, ali i malo gospodarstvo, ranjivo na šokove, te "nagriženu" cjenovnu konkurentnost.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE