GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

U HUP-u šokirani prijedlogom novog poreza na dobit

U HUP-u šokirani prijedlogom novog poreza na dobit
ŠOK
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 17.11.2022 / 14:52
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) u četvrtak su poručili da su šokirani Vladinim prijedlogom novog poreza na dobit, jer je diskriminatoran i stavlja u nepovoljan položaj najuspješnije kompanije u Hrvatskoj.

"Ovo je kažnjavanje najuspješnijih tvrtki u našoj zemlji, tvrtki koje najviše pune proračun, zapošljavaju najviše ljudi, isplaćuju najveće plaće i najviše ulažu", istaknuli su iz HUP-a.

Tvrtke u Hrvatskoj, kako su naveli, nemaju ekstra zarade, dobit u ovoj godini jedva pokriva gubitke iz prošlih godina stoga je potpuno nejasno zašto Vlada ovo radi.

"Pred nama je iduće godine kriza i recesija, čiju dubinu sad ne znamo. Ono što znamo jest da se hrvatskim tvrtkama otkazuju narudžbe i da nam sada treba snaga da preživimo recesiju i zadržimo radna mjesta", istaknuli su poslodavci i napomenuli da će predloženi porez "sigurno zaustaviti investicije u razvoj, a to znači da neće biti novih radnih mjesta niti rasta plaća te ponovno postajemo nesigurna zemlja za poslovanje i neprivlačni ulagačima."

Iz HUP-a navode da je Hrvatska uz Mađarsku jedina zemlja koja je porez širi na cijelo gospodarstvo, umjesto da se, kako je propisano Uredbom Europske Komisije, zadrži isključivo na energetskom sektoru, koji je ostvario neočekivanu dobit zahvaljujući poremećajima na tržištu uzrokovanima ratom u Ukrajini.

"HUP ne može podržati neopravdanu diskriminaciju velikih tvrtki koju ovaj prijedlog donosi. Također, porez se ne može uvoditi retroaktivno za 2022. godinu kada su već realizirani planovi investicija i zapošljavanja. Ovakav prijedlog neopravdano će penalizirati najuspješnije tvrtke, najbolje poslodavce i najveće investitore koji ujedno i najviše uplaćuju u državni proračun", istaknula je glavna direktorica HUP-a Irena Weber.

Umjesto novih poreza, HUP vrlo konkretno zagovara punu poreznu reformu i jače rasterećenje rada kroz povećanje osobnog poreznog odbitka i smanjenje poreznih stopa poreza na dohodak. "To je put kojim će se osnažiti gospodarstvo, privući nove investicije, povećati plaće i otvoriti nova radna mjesta", poručili su poslodavci.

Tagovi: #Hrvatska udruga poslodavaca, #Irena Weber, #dodatno oporezivanje, #porez na dobit, #ekstraprofit
PROČITAJ I OVO
PCE inflacija u SAD-u nepromijenjena u veljači
CIJENE
PCE inflacija u SAD-u nepromijenjena u veljači
WASHINGTON - Godišnja stopa inflacije temeljena na izdacima za osobnu potrošnju (PCE) u SAD-u iznosila je 2,5 posto u veljači, jednako kao i u siječnju, objavilo je američko Ministarstvo rada. Na mjesečnoj razini cijene su porasle za 0,3 posto, prenijela je francuska novinska agencija AFP.
Potrošnja u veljači porasla 23. mjesec zaredom
MALOPRODAJA
Potrošnja u veljači porasla 23. mjesec zaredom
ZAGREB - U Hrvatskoj je u veljači potrošnja u maloprodaji porasla već 23. mjesec zaredom na godišnjoj razini, no znatno sporije nego mjesec dana prije.
Hrvatska se prema kupovnoj moći izjednačila s Mađarskom
STANDARD
Hrvatska se prema kupovnoj moći izjednačila s Mađarskom
ZAGREB - BDP po stanovniku, izražen paritetom kupovne moći, lani je u Hrvatskoj iznosio 77 posto prosjeka Europske unije, a godinu prije bio je na razini od 76 posto, pokazuje prva procjena Eurostata.
Carney: Trumpove carine tjeraju nas da tražimo pouzdane trgovinske partnere
PORUKE
Carney: Trumpove carine tjeraju nas da tražimo pouzdane trgovinske partnere
OTTAWA - Premijer Mark Carney rekao je u četvrtak da je stari odnos Kanade sa SAD-om "gotov" i obećao da će doći do "širokih ponovnih pregovora" o trgovinskom sporazumu između zemalja.
Austrijskoj ekonomiji prijeti treći uzastopni godišnji pad
PAD
Austrijskoj ekonomiji prijeti treći uzastopni godišnji pad
BEČ - Prema najnovijoj prognozi ekonomskog instituta Wifo, austrijski bruto domaći proizvod (BDP) ove će se godine smanjiti za 0,3 posto. Pad je objavio i Institut IHS, koji očekuje pad od 0,2 posto.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE