GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

U siječnju blago pogoršanje indeksa ekonomskog sentimenta u Hrvatskoj

U siječnju blago pogoršanje indeksa ekonomskog sentimenta u Hrvatskoj
SIGNALI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 17.02.2025 / 11:00
Autor: RBA analize
ANALIZA - Pokazatelj ekonomskog pouzdanja u europodručju poboljšao se u siječnju u usporedbi s vrijednostima iz prosinca 2024. dok u odnosu siječanj 2024. bilježi manju vrijednost za 0,9 bodova.

Naime, indeks ekonomskog sentimenta (ESI) je porastao s 93,8 na 95,3 indeksnih bodova. ESI indikator zadržava se ispod dugoročnog prosjeka još od lipnja 2022. što ocrtava poslovni pesimizam u monetarnoj uniji, a poboljšanje u siječnju odražava rast povjerenja u industriji, građevinarstvu i, u manjoj mjeri, uslugama, dok je povjerenje u maloprodaji oslabjelo, a potrošačko povjerenje ostalo stabilno. Pri tome je pokazatelj uslužnih aktivnosti i dalje jedini pokazatelj koji se nalazi u pozitivnom području, a u siječnju je poboljšan za 0,9 bodova u odnosu na mjesec ranije.

Povjerenje u industriji poraslo je u siječnju (+1,1 bod), potaknuto optimističnijim očekivanjima menadžera u vezi s proizvodnjom te poboljšanim procjenama zaliha gotovih proizvoda. S druge strane, njihova ocjena trenutne razine ukupnih narudžbi dodatno se pogoršala. Od pokazatelja koji ne ulaze u indikator povjerenja, menadžeri su također izrazili slabiju procjenu knjige izvoznih narudžbi, dok su njihovi pogledi na trendove u ranijoj proizvodnji postali manje pesimistični. Među najvećim gospodarstvima EU-a, ESI je značajno porastao u Francuskoj (+3,3), Italiji (+1,8), Španjolskoj (+1,5) i Njemačkoj (+1,2), dok je zabilježen snažan pad u Poljskoj (-2,0) te blaži pad u Nizozemskoj (-0,8). Pokazatelj zapošljavanja (Employment Expectations Indicator, EEI) i dalje se zadržava blago ispod razine svog dugoročnog prosjeka od 100 bodova, a u siječnju je iznosio 98,8 indeksnih bodova.

Promatrano usporedno, unutar država članica europodručja primjetne su značajne razlike u gospodarskom raspoloženju. Hrvatska se tako u siječnju, unatoč pogoršanju za 1,1 bod u odnosu na prosinac 2024., i dalje zadržava na samom vrhu ljestvice, iza Grčke, Portugala i Cipra koje bilježe ESI vrijednost od 108,6 odnosno 107,2 i 106,1 indeksnih bodova. Slijedi Španjolska (104,4). Navedeno odražava povoljniji sentiment u gospodarstvima koja su manje industrijski orijentirana, a više uslužno, odnosno turistički. Razlike između spomenutih zemalja i zemalja takozvane jezgre primjetne su i na podacima o BDP-u. Tako je indeks ekonomskog sentimenta ispod dugoročnog prosjeka, primjerice, u Austriji (88,7) ili Njemačkoj (88,1), ali je ipak u siječnju blago poboljšan u odnosu na mjesec ranije.

Hrvatska se u siječnju nastavlja zadržavati iznad svojeg dugoročnog prosjeka još od svibnja 2021. pri čemu je u odnosu na prosinac 2024. ESI zabilježio pogoršanje s 106,7 na 105,6 indeksnih bodova. Promatrano prema sektorima, pokazatelj ekonomskog sentimenta u uslugama i dalje se zadržava na pozitivnim dvoznamenkastim razinama, unatoč pogoršanju u siječnju sa 26,4 na 19,5 bodova što vjerojatno odražava i dalje snažnu domaću potražnju podržanu kretanjima na tržištu rada.

Snažna osobna potrošnja odražava se i na ekonomskom sentimentu u trgovini na malo, čiji je pokazatelj još uvijek znatno iznad dugoročnog prosjeka, a u siječnju bilježi dvoznamenkastu pozitivnu vrijednost peti mjesec za redom. Nadalje, ekonomski sentiment u građevinarstvu na pozitivnim je razinama od travnja 2021. iako je u siječnju pogoršan spustivši se za 4,7 na 12,2 boda. Zadržavanje iznad dugoročnog prosjeka vjerojatno je i posljedica priljeva EU transfera koji pružaju potporu građevinskoj aktivnosti. Nadalje, uz poboljšanje u siječnju, ekonomski sentiment u industriji također se kreće iznad dugoročnog prosjeka, što je vjerojatno djelomično povezano s očekivanjima poduzeća oko većeg obujma poslovanja s obzirom na solidnu domaću potražnju za potrošnim dobrima.

Tagovi: #indeks ekonomskog sentimenta u Hrvatskoj
PROČITAJ I OVO
Bundesbank očekuje rast njemačke ekonomije u prvom kvartalu
OČEKIVANJA
Bundesbank očekuje rast njemačke ekonomije u prvom kvartalu
BERLIN - Posrnulo njemačko gospodarstvo moglo bi zabilježiti marginalni rast u prvom kvartalu 2025. nakon dvije godine recesije, objavila je u četvrtak središnja banka zemlje.
Prosječna neto plaća za siječanj 1.392 eura
ZARADE
Prosječna neto plaća za siječanj 1.392 eura
ZAGREB - Prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za siječanj ove godine iznosila je 1.392 eura, što je realno za 8% više nego u siječnju 2024. izvijestio je Državni zavod za statistiku (DZS).
EU odgađa uvođenje prvih uzvratnih carina na američku robu za sredinu travnja
ODGODA
EU odgađa uvođenje prvih uzvratnih carina na američku robu za sredinu travnja
BRUXELLES - Europska unija odgodit će provedbu svog prvog paketa carina na robu iz SAD-a do sredine travnja kako bi omogućila dodatno vrijeme za razgovore s Washingtonom, rekao je glasnogovornik EU-a za CNBC u četvrtak.
Erste: Snažna domaća potražnja i dalje drži inflaciju visoko
ANALITIČARI
Erste: Snažna domaća potražnja i dalje drži inflaciju visoko
ANALIZA - Hrvatsko gospodarstvo je ostvarilo još jedno snažno tromjesečje, budući da je BDP porastao 3,7% na međugodišnjoj razini u četvrtom kvartalu 2024., čime je rast BDP-a u fiskalnoj 2024. godini iznosio snažnih 3,8%, komentiraju analitičari Erste Groupa.
Inflacija u eurozoni pala na 2,3 posto
PAD
Inflacija u eurozoni pala na 2,3 posto
FRANKFURT - Inflacija u eurozoni prošlog je mjeseca smanjena više nego što se očekivalo.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE