GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

U srpnju godišnji pad proizvođačkih cijena sedmi mjesec zaredom

U srpnju godišnji pad proizvođačkih cijena sedmi mjesec zaredom
CIJENE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 08.08.2024 / 10:30
Autor: SEEbiz
ANALIZA - Prema posljednjim podacima DZS-a, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u srpnju su zabilježile pad na godišnjoj razini, deveti u posljednjih deset mjeseci.

U odnosu na isto razdoblje prethodne godine, pad cijena industrijskih proizvoda na domaćem tržištu iznosio je 4,5%. Pad na godišnjoj razini u srpnju je predvođen baznim učinkom kod energije. Iako su cijene energije porasle u odnosu na lipanj za 3,4%, iz izračuna godišnje stope iščeznula je snažnija mjesečna promjena iz srpnja prošle godine (+4,3%), što je rezultiralo negativnom godišnjom promjenom od 9,5%, najsnažnijom od rujna 2020. Isključujući cijene energije, promatrane proizvođačke cijene više su za 1,1% godišnje, najviše od studenog prošle godine, dok je u odnosu na lipanj zadržana stabilnost.

Pad u odnosu na isto razdoblje prethodne godine zabilježile su i cijene Kapitalnih proizvoda (za 0,2% godišnje), deseti mjesec zaredom. Na mjesečnoj razini ostvaren je rast za 0,3%. Nakon što su u razdoblju od listopada 2023. do svibnja 2024. cijene intermedijarnih proizvoda bilježile pad na godišnjoj razini, u srpnju je zabilježen rast drugi mjesec zaredom, ponovno za skromnih 0,4%. Na mjesečnoj razini cijene intermedijarnih proizvoda porasle su za 0,2%. Iako postepeno usporava, nastavak rasta na godišnjoj razini bilježe cijene u Netrajnim i Trajnim dobrima za široku potrošnju (+1,9% odnosno +0,7%). Istovremeno, u pogledu inflatornih pritisaka, ohrabruje pad u odnosu na prethodni mjesec, odnosno mjesečno smanjenje kod Netrajnih potrošačkih dobara iznosilo je 0,2%, dok su cijene Trajnih proizvoda za široku potrošnju pale za 0,1%. U odnosu na lipanj 2024. proizvođačke cijene industrijskih proizvoda na domaćem tržištu zabilježile su rast za 1,6%, što je potaknuto od viših cijena energije na mjesečnoj razini. Promatrano prema NKD-u, mjesečni rast cijena energije primjetan je unutar Rudarstva i vađenja, u Vađenje sirove nafte i prirodnog plina (+19,4%) te unutar Prerađivačke industrije u Proizvodnji koksa i rafiniranih naftnih proizvoda (+10,8%).

U prvih sedam mjeseci 2024. proizvođačke cijene industrijskih proizvoda na domaćem tržištu bile su u prosjeku niže za 3,0% u odnosu na razdoblje siječanj-srpanj 2023. godine (+0,8% isključujući cijene energije). Osim energije, u prvom dijelu godine padu su doprinijele cijene kapitalnih i intermedijarnih dobara, dok se rast cijena proizvoda za široku potrošnju još uvijek nalazi u pozitivnom području iako je primjetno popuštanje cjenovnih pritisaka.

Normalizacija cijena energenata na svjetskim tržištima i slabljenje prijašnjeg utjecaja poremećaja u dobavnim lancima, odnosno popuštanje uvoznih cjenovnih pritisaka odražava se i na godišnjim promjenama u proizvođačkim cijenama kapitalnih dobara, intermedijarnih dobara, pa onda i posljedično dobara za široku potrošnju. Uz to, na popuštanje inflatornih pritisaka kod proizvođača vjerojatno djelomično ima utjecaj i još uvijek prisutna slabost vanjskotrgovinske potražnje. Svakako ohrabruje stabilizacija tekućih cjenovnih kretanja na domaćem tržištu primjetna u mjesečnim promjenama kategorija glavne industrijske grupacije.

Ipak, ne treba zanemariti ni još uvijek prisutne rizike koji bi mogli utjecati na stabilnost cijena. Kolebljivost promatranih cijena na tržištima i dalje je moguća uzimajući u obzir potencijalan utjecaj geopolitičkog okružja i neizvjesnosti. Kroz određeno vremensko razdoblje, mogući poremećaji dobavnih lanaca uslijed aktualne ekonomske fragmentacije odnosno nametanje određenih trgovinskih barijera i posljedična nedostupnost ili poskupljenje određenih sirovina i proizvoda mogli bi povećavati troškove proizvodnog sektora, što može poticati jačanje inflatornih pritisaka u pojedinim kategorijama.

U odnosu na srpanj 2023. proizvođačke cijene ukupno bile su niže u prosjeku za 3,0%, dok su na mjesečnoj razini više za 1,2%. U skladu je to s nešto skromnijim godišnjim padom cijena industrijskih proizvoda na nedomaćem tržištu koji je iznosio 0,2%, dok je na mjesečnoj razini zabilježen rast za 0,6%.

Tagovi: CIJENE, PROIZVODNJA, INDUSTRIJA, INFLACIJA
PROČITAJ I OVO
Banka Slovenije: Inflacija je sve niža zbog usporavanja gospodarskog rasta
TRENDOVI
Banka Slovenije: Inflacija je sve niža zbog usporavanja gospodarskog rasta
LJUBLJANA - U Sloveniji i eurozoni rast gospodarske aktivnosti u drugom tromjesečju bio je relativno skroman. Istodobno, rast plaća ostaje visok na skučenom tržištu rada.
Poslodavci su za napuštanje politike intervencionizma
STAVOVI
Poslodavci su za napuštanje politike intervencionizma
ZAGREB - Glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Irena Weber u petak je kazala da se poslodavci zalažu za ukidanje politike intervencionizma, te da ne očekuje da će danas najavljeno povećanje cijena struje i plina izazvati novi val poskupljenja.
Primorac: Ne očekujem da će poskupljenje struje i plina utjecati na rast inflacije
INFLACIJA
Primorac: Ne očekujem da će poskupljenje struje i plina utjecati na rast inflacije
ZAGREB - Potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac izjavio je u petak kako ne očekuje da će 10-postotno poskupljenje plina i struje rezultirati rastom inflacije.
SAD: U kolovozu manje novih radnih mjesta od očekivanja
TRŽIŠTE RADA
SAD: U kolovozu manje novih radnih mjesta od očekivanja
WASHINGTON - Američko gospodarstvo u kolovozu je stvorilo nešto manje radnih mjesta nego što se očekivalo, što odražava kontinuirano slabljenje tržišta rada, ali također utire put Fedu da smanji kamatne stope tijekom sastanka u rujnu.
Njemačka industrijska proizvodnja pala u srpnju
PAD
Njemačka industrijska proizvodnja pala u srpnju
BERLIN - Njemačka industrijska proizvodnja smanjila se mnogo više od predviđanja u srpnju zbog oštrog pada u automobilskoj industriji.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE