GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Vujčić: Dominantna uloga središnjih banaka u borbi s pandemijom

Vujčić: Dominantna uloga središnjih banaka u borbi s pandemijom
GUVERNER
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 19.07.2020 / 13:56
Autor: SEEbiz / H
DUBROVNIK - Guverner HNB-a Boris Vujčić rekao je u nedjelju da su središnje banke imale dominantnu ulogu u borbi s pandemijom, osiguravajući likvidnost i redovno funkcioniranje bankovnog sustava te uvjete povoljnog zaduživanja države i ostalih sektora, a tu ulogu će zadržati i u dobu oporavka.

Naglasio je kako je uloga središnjih banaka ipak tek dio priče o ekonomskom uspjehu. „Moramo imati i strukturne politike koje poboljšavaju produktivnost u dugom roku“, rekao je Vujčić, koji u Dubrovniku sudjeluje na 26. međunarodnoj ekonomskoj konferenciji, koja je u organizaciji Hrvatske narodne banke (HNB) okupila pedesetak domaćih i međunarodnih znanstvenika i predstavnika međunarodnih financijskih institucija.

„Analiziramo snažan utjecaj pandemije koronavirusa na bankovni sustav i ekonomiju općenito, ali i kako su vlade i središnje banke odgovorile na krizu pokušavajući stabilizirati ekonomije te pronaći put izlaska iz krize. Također, kakve je mjere u tom smislu donio bankovni sustav, ali i koje će posljedice nastati kad se utvrdi koji je dio njihovih plasmana nenaplativ“, rekao je Vujčić.

Naglasio je da će HNB, nakon što je Hrvatska ušla u Europski tečajni mehanizam (ERM II), održavati tečaj stabilnim, a likvidnost bankovnog sustava vrlo visokom.

„Time ćemo omogućiti stabilan tečaj u idućih dvije do tri godine, dok ne uvedemo euro, a u isto vrijeme i niske kamatne stope“, izjavio je Vujčić i napomenuo kako je HNB dao podršku bankama u politici moratorija još na početku krize u ožujku.

„Regulatorno smo omogućili bankama da uvedu moratorije za svoje klijente, bez ikakve penalizacije godinu dana. Ali svaka banka odlučuje o roku, ovisno o klijentu“, objasnio je Vujčić.

Guverner HNB-a dodao je kako se u 2021. godini očekuje snažan rast BDP-a, kao posljedicu snažnog pada u ovoj godini, ali da se povratak standarda na razinu 2019. godine može očekivati tek 2022. godine.

„Zaključavanje ekonomije je izuzetno skupo i vrlo teško ga je priuštiti. Dug koji se stvorio u vrlo kratkom razdoblju vraćat ćemo godinama“, zaključio je Vujčić.

Tagovi: Boris Vujčić, Europski tečajni mehanizam, Hrvatska narodna banka, koronakriza
PROČITAJ I OVO
Hrana i usluge najvažniji generatori inflacije u prvom kvartalu
INFLACIJA
Hrana i usluge najvažniji generatori inflacije u prvom kvartalu
ANALIZA - Državni zavod za statistiku objavio je u utorak konačne podatke o rastu potrošačkih cijena u ožujku. Uz rast za 0,9% u odnosu na veljaču, godišnja stopa rasta potrošačkih cijena iznosila je 4,1%, kao i u siječnju i u veljači.
S&P: Kineski fiskalni poticaji gube svoju učinkovitost
ANALITIČARI
S&P: Kineski fiskalni poticaji gube svoju učinkovitost
PEKING - Kineski fiskalni poticaji gube svoju učinkovitost i više su strategija za kupnju vremena za industrijske i potrošačke politike, rekao je viši analitičar S&P Global Ratings Yunbang Xu u izvješću objavljenom u četvrtak.
Njemački izvoz u Iran porastao unatoč sankcijama
IZVOZ
Njemački izvoz u Iran porastao unatoč sankcijama
BERLIN - Zapadne zemlje, uključujući Njemačku, prošle su godine pooštrile sankcije Iranu. Unatoč ovim mjerama, njemački izvoz u Iran znatno je porastao početkom 2024.
Bundesbank: Njemačka izbjegla recesiju u prvom kvartalu
IZNAD OČEKIVANJA
Bundesbank: Njemačka izbjegla recesiju u prvom kvartalu
FRANKFURT - Njemačko gospodarstvo je u prvim mjesecima godine poslovalo nešto bolje od očekivanja, procjenjuje Bundesbank u svom novom mjesečnom izvješću.
Biden pozvao na povećanje carina na kineski čelik i aluminij
CARINE
Biden pozvao na povećanje carina na kineski čelik i aluminij
WASHINGTON - Američki predsjednik Joe Biden pozvao je na utrostručenje carina na kineski čelik i aluminij uoči današnjeg obraćanja radnicima čelika u Pittsburghu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE