GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

WTO korak bliže međunarodnim pravilima o elektroničkoj trgovini

WTO korak bliže međunarodnim pravilima o elektroničkoj trgovini
REGULATIVA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 08.08.2024 / 16:40
Autor: SEEbiz / STA
ŽENEVA - Zemlje sudionice inicijative za sporazum o elektroničkoj trgovini u okviru Svjetske trgovinske organizacije (WTO), među kojima je i Slovenija, prvi su put nakon pregovora objavile tekst budućeg sporazuma o elektroničkoj trgovini.

Od toga će, smatraju u Ministarstvu gospodarstva, profitirati potrošači i tvrtke, posebice male i srednje.

U okviru WTO-a 26. srpnja objavljena je zajednička deklaracija zemalja sudionica plurilateralne inicijative za elektroničko poslovanje (e-commerce), među kojima je i Slovenija članica EU. Izjava označava napredak postignut u pet godina pregovora. Uz njega je prvi put objavljen i tekst sporazuma o elektroničkoj trgovini, koji ocrtava prva globalna pravila o elektroničkoj trgovini između članica WTO-a sudionica, priopćilo je danas Ministarstvo gospodarstva, turizma i sporta.

Prema njima, sporazum o elektroničkoj trgovini je uravnotežen, uključiv i ekonomski važan sporazum od strateške važnosti za WTO. Koristit će potrošačima i tvrtkama, posebno malim i srednjim iz država članica koje sudjeluju. Naime, uvodi niz temeljnih pravila koja će olakšati prekogranične elektroničke prijenose, smanjiti prepreke e-trgovini, osigurati pouzdanije i pristupačnije okruženje i poboljšati povjerenje, a također će promicati digitalnu uključenost sudjelujućih članica u razvoju i najmanje razvijenih članica .


Objavljeni tekst još nije konačan jer neke članice inicijative još moraju proći nacionalne procedure, a nastavljaju se napori da se članstvo proširi i sporazum uvrsti u pravila WTO-a, za što je potrebna suglasnost svih članica WTO-a.

Istodobno, Ministarstvo je podsjetilo na nedovršene teme s 13. ministarske konferencije Svjetske trgovinske organizacije koja je 1. ožujka završila u Abu Dhabiju. Među njima su drugi dio sporazuma o reguliranju subvencija za ribarstvo, promjena pristupa u poljoprivrednim pregovorima i reforma organizacije, uključujući sustav rješavanja sporova.

“Unatoč intenzivnim naporima da se pomaknemo u ovim otvorenim pitanjima, zadnji sastanak Glavnog vijeća prije ljeta još nije donio dogovore. Zemlje članice uspjele su postići najveći napredak u okviru reforme WTO-a, jer su se složile da je to apsolutno potrebno", napisali su.

Tagovi: wto, trgovina, elektronička trgovina
PROČITAJ I OVO
Draghi: EU mora investirati 800 milijardi eura godišnje
INVESTICIJE
Draghi: EU mora investirati 800 milijardi eura godišnje
RIM - Europska unija treba do 800 milijardi eura (884 milijarde dolara) dodatnih ulaganja godišnje kako bi ispunila svoje ključne konkurentne i klimatske ciljeve, navodi se u izvješću ekonomista i političara Marija Draghija.
Kineski CPI rastao manje od očekivanja
POTROŠAČKE CIJENE
Kineski CPI rastao manje od očekivanja
PEKING - Kina je u ponedjeljak izvijestila da je njezin indeks potrošačkih cijena porastao za 0,6% na godišnjoj razini u kolovozu, iznenadivši očekivanja jer su cijene prijevoza i robe za dom, kao i cijene stanarina pale.
Yellen: Američka ekonomija i dalje je snažna
OCJENE
Yellen: Američka ekonomija i dalje je snažna
AUSTIN - Ministrica financija Janet Yellen pokušala je u subotu uvjeriti javnost da je američko gospodarstvo i dalje snažno, unatoč nizu slabih izvješća o poslovima koji su uznemirili ulagače i opteretili burzu.
Dug opće države narastao na 48,2 mlrd. eura
ZADUŽENOST
Dug opće države narastao na 48,2 mlrd. eura
ANALIZA - Krajem svibnja 2024. godine javni dug Republike Hrvatske iznosio je u apsolutnim iznosima 48,2 milijardi eura što je 1,6 mlrd. eura ili 3,4% više u odnosu na kraj svibnja 2023. godine.
Inflatorni rizici i dalje visoki
CJENOVNI ŠOKOVI
Inflatorni rizici i dalje visoki
ZAGREB - S obzirom na to da inflacija u SAD-u popušta, očekuje se da će američka središnja banka, Federal Reserve, kako bi potakla gospodarski rast, u rujnu početi smanjivati ključne kamatne stope.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE