GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Za razliku od Hrvatske, inflacija u Sloveniji u ozbiljnom padu

Za razliku od Hrvatske, inflacija u Sloveniji u ozbiljnom padu
CIJENE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 18.06.2024 / 14:23
Autor: SEEbiz
LJUBLJANA - Gospodarska klima u svibnju je drugi mjesec zaredom bila bolja na godišnjoj razini.

Potrošači su također bili mnogo optimističniji kada je inflacija smanjena. Zbog nedostatka adekvatne radne snage rast plaća ostao je relativno visok unatoč usporavanju, napominje Umar.

Mjesečni pad broja registriranih nezaposlenih u svibnju je nešto manji nego prethodnih mjeseci. Na godišnjoj razini svih nezaposlenih bilo je 6,6 posto manje nego godinu prije, a dugotrajno nezaposlenih zbog nedostatka radne snage 14,5 posto manje. Zbog metodološke promjene rast broja zaposlenih u ožujku je bio nešto veći nego u posljednjim mjesecima prošle godine. I dalje dolazi od većeg broja stranih državljana koji rade, navodi Ured za makroekonomske analize i razvoj (Umar) u najnovijoj publikaciji Ekonomskog ogledala.

Rast plaća je donekle umjeren. Prosječna bruto plaća u ožujku je na godišnjoj razini nominalno veća za 6,4 posto, a realno za 2,7 posto. Realno je u privatnom sektoru bila veća za 3,5 posto, a u javnom za 1,3 posto. U prva tri mjeseca nominalni rast prosječne bruto plaće (7,1 posto) bio je manji nego u prethodnim tromjesečjima.

Međugodišnji rast potrošačkih cijena u svibnju je pao na 2,5 posto, što je najniže od rujna 2021. U usporedbi s prethodnim mjesecima, usporavanju je najviše pridonio znatno niži rast cijena stanovanja, vode, struje, plin i druga skupina goriva. Rast cijena usluga također je umjeren na međugodišnjoj razini s rastom od 4,1 posto, ali je ostao relativno visok u odnosu na ostale skupine.

Dostupni ekonomski pokazatelji u drugom tromjesečju ukazuju na poboljšanje u proizvodnji i trgovini. Proizvodnja prerađivačkih djelatnosti porasla je nakon značajne kontrakcije u ožujku i travnju te se približila razinama iz prva dva mjeseca godine. U odnosu na travanj prošle godine veća je za 8,2 posto, a u prva četiri mjeseca bila je slična kao u istom razdoblju godinu ranije.

Robna razmjena u travnju je smanjena u odnosu na ožujak, no veća je na međugodišnjoj razini. U prosjeku prva četiri mjeseca robni izvoz i uvoz i dalje su niži u usporedbi s istim razdobljem lani.

U svibnju se raspoloženje u izvozno orijentiranim djelatnostima popravilo, ali su izvozne narudžbe ostale na vrlo niskoj razini. Nakon stagnacije u prvom tromjesečju travnja, realni dohodak većine trgovinskih sektora postojano je jačao te je bio viši i na međugodišnjoj razini.

Prema preliminarnim podacima, nastavljen je međugodišnji rast potrošnje kućanstava trajnih dobara. Nakon visokog rasta početkom prošle godine, aktivnost u građevinarstvu postupno se smanjuje uz mjesečne oscilacije, u prva četiri mjeseca bila je niža za 3,2 posto na godišnjoj razini.

Raspoloženje u slovenskom gospodarstvu u svibnju je bilo nešto lošije nego prethodni mjesec, ali bolje nego u svibnju prošle godine.

Tagovi: #INFLACIJA, #SLOVENIJA, #CIJENE
PROČITAJ I OVO
Zapošljavanje u SAD-u naglo ubrzalo u ožujku
TRŽIŠTE RADA
Zapošljavanje u SAD-u naglo ubrzalo u ožujku
WASHINGTON - Poslodavci su u ožujku neto otvorili 228 tisuća novih radnih mjesta, gotovo dvostruko više nego u veljači, pokazuju podaci ministarstva.
Kina uzvraća Trumpu: Uvodi 34 posto carine na američku robu
CARINE
Kina uzvraća Trumpu: Uvodi 34 posto carine na američku robu
PEKING - Kineska vlada najavila je u petak uvođenje carina od 34 posto na uvoz sve robe iz Sjedinjenih Američkih Država, što je naravno izravni odgovor Trumpu i njegovom danu oslobođenja, tj. nametanja carina svima, uzduž i poprijeko.
Njemačka industrija stagnira, carinski sukob briše svaki optimizam
STAGNACIJA
Njemačka industrija stagnira, carinski sukob briše svaki optimizam
BERLIN - Njemačka industrija nije oživjela ni u veljači, pokazuju novi statistički podaci. U isto vrijeme, carinski sukob sa SAD-om vjerojatno će zasjeniti izglede za skori oporavak.
MMF: Trumpove carine prijetnja globalnom gospodarskom rastu
PRIJETNJE
MMF: Trumpove carine prijetnja globalnom gospodarskom rastu
WASHINGTON - Međunarodni monetarni fond (MMF) još uvijek procjenjuje makroekonomske posljedice uvođenja carina američkog predsjednika Donalda Trumpa, no kako je u četvrtak navečer objavila njegova izvršna direktorica Kristalina Georgieva, one nedvojbeno predstavljaju značajnu prijetnju globalnim gospodarskim izgledima u vrijeme slabog rasta.
JPMorgan povećao rizik od recesije na 60%
RIZICI
JPMorgan povećao rizik od recesije na 60%
NEW YORK - Vjerojatnije je da će se ove godine dogoditi globalna recesija nego da neće, zahvaljujući carinama uvedenim u srijedu iz SAD-a.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE