GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Zašto će se Kina od krize oporavljati brže od ostalih država?

Zašto će se Kina od krize oporavljati brže od ostalih država?
OPORAVAK
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 02.04.2020 / 08:22
Autor: Matej Balen
PEKING – U traženju najpogodnijih tržišta, investicijski fondovi se opet najviše okreću prema Kini koja prva izlazi iz krize s pandemijom.

Kako broj slučajeva zaraze pada, tako i kineska ekonomija pokazuje znakove oporavka, a to privlači povećanu pažnju stranih investicijskih fondova. Prema pisanju CNBC-a, američki Pinebridge Investments, koji raspolože kapitalom od 101 milijardu USD, se odlučio pojačano okrenuti kineskom tržištu.

„Kao rezultat COVID-19, zapadno tržište je u velikom padu, dok u Kini veliki broj kompanija pokazuje znakove oporavka.“, ističe direktor Michael Kelly iz Pinebridgea, „Travanj će donijeti novi porast kineskog tržišta, dok zapadno tek počinje tonuti.“

UBS Asset Management ima podjednako mišljenje te pojačano ulaže u kinesko tržište kapitala, navodeći da su potrošnja ugljena te prodaja nekretnina u Kini već sada na 90 posto nivoa od prije krize, dok je i radna aktivnost sve veća. Oni ističu kako je kinesko tržište kapitala većinom vezano za tehnologiju, a taj sektor je manje ranjiv na trenutnu krizu.

Goldman Sachs se osvrće na riječi kineskog predsjednika koji je pustio snažne pozitivne signale, a za kineske mjere ocjenjuju kako stimuliraju domaću potrošnju, stabiliziraju zaposlenost, trgovinu te financijska tržišta. Najveće tržište Kine je postala Kina sama. Kao priliku za investiranje vide infrastrukturne projekte, prvenstveno vezano za razvoj i instalaciju 5G mreža.

U Nomuri vjeruju kako će kineski yuan postati možda i najvažnija pričuvna valuta. Bank of China je iznijela plan za stvaranje svoje digitalne valute, kao prva centralna banka koja će se odlučiti na taj potez.

Ali, da ne bi sve bilo bajno, analitičari i dalje ističu kineski pad izvoza zbog krize na globalnim tržištima, te geopolitičku krizu u odnosima SAD-a i Kine.

Tagovi: kinesko tržište, kineska ekonomija, Pinebridge Investments, koronakriza, Goldman Sachs, Bank of China, juan, kineski izvoz
PROČITAJ I OVO
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAPOSLENOST
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAGREB - U razdoblju od siječnja do prosinca 2023. godine u Hrvatskoj je u prosjeku bilo zaposleno milijun i 603 tisuće osoba, nezaposleno njih 104 tisuće, pri čemu je u tom razdoblju stopa zaposlenosti za osobe od 15 do 64 godine iznosila 65,7 posto, a stopa anketne nezaposlenosti 6,2 posto, podaci su DZS-a.
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
ZABRINUTOST
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
NEW YORK - Izvršni direktor JPMorgan Chasea Jamie Dimon zabrinut je da bi se američko gospodarstvo moglo suočiti s ponavljanjem problema koji su kočili zemlju tijekom 1970-ih.
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
IZNENAĐENJE
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
BERLIN - Privatni sektor u Njemačkoj doživio je neočekivani rast ovog mjeseca, koji je bio potaknut solidnim rastom u sektoru usluga.
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
SIGNALI
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
LJUBLJANA - Pokazatelj povjerenja potrošača u travnju je u odnosu na ožujak poboljšan za tri postotna boda. Njegova je vrijednost najviša od veljače 2022., ali je i dalje tri postotna boda ispod dugogodišnjeg prosjeka, objavio je danas statistički ured.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE