GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Zašto je njemačka ekonomija u dubokoj krizi?

Zašto je njemačka ekonomija u dubokoj krizi?
KRIZA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 26.09.2024 / 20:36
Autor: SEEbiz / Deutsche Welle
BERLIN - Vodeći gospodarski instituti smanjili su očekivanja gospodarskog rasta u Njemačkoj za ovu godinu. Očekuju pad od 0,1 posto.

Ni za iduće dvije godine vodeći gospodarski instituti ne očekuju jači rast njemačkoga gospodarstva. Za 2025. godinu očekuju rast od 0,8 posto, a za 2026. rast od 1,3 posto. U proljetnoj prognozi su instituti očekivali minimalni rast u ovoj godini od 0,1 posto, a za 2025. rast od 1,4 posto.

Pored slabe konjunkture njemačko gospodarstvo opterećuju i strukturne preobrazbe, rekla je Geraldine Dany-Knedlik iz Njemačkog instituta za gospodarska istraživanja. „Dekarbonizacija, digitalizacija, demografske promjene i sve jača konkurentska borba s poduzećima iz Kine pokrenuli su procese strukturne prilagodbe, koji ograničavaju perspektive rasta njemačkoga gospodarstva."

Strukturne promjene i slaba konjunktura osobito pogađaju prerađivačku branšu, kaže se u prognozi gospodarskog rasta. Konkurentnost proizvođača investicijskih dobara i industrijske grane koje troše velike količine energije pate zbog povećane cijene energenata i sve jače konkurencije kvalitetnih industrijskih proizvoda iz Kine, koji potiskuju njemački izvoz na svjetskim tržištima.

Visoke kamate na kredite i velika gospodarska i geopolitička nesigurnost opterećuju investicijsku djelatnost poduzeća, kaže se u prognozi. „Privatna kućanstva svoje prihode štede umjesto da novac izdaju za novu izgradnju stambenog prostora ili konzumnih dobara." Stopa štednje u posljednje je vrijeme iznosila 11,3 posto, što je iznad dugoročno uobičajene razine.

Kao dodatni rizik vodeći njemački gospodarski instituti navode „osjetno povećanje političke nesigurnosti". Iako je njemačka savezna vlada prihvatila prijedlog državnog proračuna za 2025. godinu, ostaje zabrinutost glede moguće sposobnosti djelovanja vladajuće koalicije, kaže se u prognozi, pri čemu se misli na brojen prijepore unutar vladajuće koalicije. Istina, inicijativa rasta nudi neke dobre ideje, ali ona ne pridonosi jasnijoj i predvidivijoj gospodarskoj politici za kućanstva i poduzeća, kaže se u prognozi.

Kao pozitivne čimbenike gospodarski stručnjaci navode jačanje konjunkture u europskim susjednim zemljama koje su važna tržišta za njemačko gospodarstvo. Očekuje se da će od toga imati koristi njemački izvoznici. Ali, slabost gospodarske aktivnosti u međuvremenu ostavlja „osjetne tragove" i na njemačkom tržištu rada.

„Tek tijekom iduće godine, kad se gospodarska aktivnost pomalo oporavi, moglo bi ponovo doći do smanjenja nezaposlenosti."

U zajedničkoj prognozi rasta njemačkoga gospodarstva sudjelovali su Njemački institut za gospodarska istraživanja DIW iz Berlina, Institut ifo iz Münchena u suradnji s Austrijskim institutom za gospodarska istraživanja, Institut za istraživanje svjetskoga gospodarstva iz Kiela, Leibnizov institut za gospodarska istraživanja iz Hallea i Leibnizov institut za gospodarska istraživanja iz Essena u suradnji s austrijskim Institutom za više studije iz Beča.

Tagovi: njemačka, ekonomija, bundesbank
PROČITAJ I OVO
SAD: Rast potrošačkih cijena u rujnu je veći od procjena
CIJENE
SAD: Rast potrošačkih cijena u rujnu je veći od procjena
WASHINGTON - Pomno praćeno izvješće o inflaciji u SAD-u pokazalo je da su porasti potrošačkih cijena niži na godišnjoj razini tijekom mjeseca rujna, ali su "osnovne" cijene ostale nepromjenjive, prema najnovijim podacima Ureda za statistiku rada objavljenim u četvrtak ujutro.
Primorac: Hrvatska će po prvi put zadovoljiti kriterije iz Maastrichta
TVRDNJE
Primorac: Hrvatska će po prvi put zadovoljiti kriterije iz Maastrichta
ZAGREB - Ministar financija Marko Primorac istaknuo je u četvrtak u Saboru, predstavljajući prijedlog rebalansa državnog proračuna za 2024. godinu, da će Hrvatska po prvi put u povijesti zadovoljiti mastriške kriterije duga i deficita te da na to možemo biti ponosni.
EU daje Ukrajini zajam od 35 milijardi eura, financiran prodajom ruske imovine
ZAJAM
EU daje Ukrajini zajam od 35 milijardi eura, financiran prodajom ruske imovine
BRUXELLES - Zemlje Europske unije objavile su danas da su pristale dati Ukrajini zajam vrijedan 35 milijardi eura, financiran zaradom ostvarenom prodajom ruske imovine zaplijenjene u Europi.
Izvoz u osam mjeseci porastao 2,9, a uvoz 4,2 posto
ROBNA RAZMJENA
Izvoz u osam mjeseci porastao 2,9, a uvoz 4,2 posto
ZAGREB - Vrijednost hrvatskog robnog izvoza u prvih osam mjeseci ove godine iznosila je 15,4 milijarde eura što je 2,9 posto više nego u istom razdoblju lani, dok je uvoz porastao za 4,2 posto, na 27,9 milijardi eura, pokazuju prvi podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) objavljeni u srijedu.
Strana ulaganja u nekretnine dominantna u Hrvatskoj
INVESTICIJE
Strana ulaganja u nekretnine dominantna u Hrvatskoj
ZAGREB - Struktura izravnih stranih ulaganja (FDI) u Hrvatskoj i dalje nije optimalna, pri čemu dominiraju ulaganja u sektore nerazmjenjivih dobara poput financijskog i trgovine na malo i veliko, kao i ulaganja u nekretnine, istaknuto je u utorak na konferenciji Američke gospodarske komore u Hrvatskoj (AmCham).
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE