Amerika uvodi nove sankcije zbog iranskih isporuka nafte Kini |
| Objavljeno: 12.05.2026 / 07:56 |
| Autor: SEEbiz |
| WASHINGTON - Američka vlada je objavila sankcije protiv tri osobe i devet tvrtki, uključujući četiri sa sjedištem u Hong Kongu i četiri u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, zbog pomaganja Iranu u izvozu nafte u Kinu. |
|
Potez američkog ministarstva financija uslijedio je nakon sankcija objavljenih u petak protiv pojedinaca i tvrtki uključenih u iransku nabavu oružja te komponenti za proizvodnju dronova i balističkih projektila.
Američko ministarstvo financija priopćilo je da su nove sankcije Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC) usmjerene protiv pojedinaca i tvrtki koje su pomogle Iranskoj revolucionarnoj gardi (IRGC) u prodaji i transportu iranske nafte Kini putem mreže paravanskih tvrtki. Ministar financija Scott Bessent rekao je da će administracija predsjednika Trumpa nastaviti koristiti sankcije kako bi iranskoj vladi i vojsci uskratila sredstva za financiranje oružja, nuklearnog programa i podrške saveznicima u regiji. "Ministarstvo financija nastavit će odsijecati iranski režim od financijskih mreža koje koristi za provođenje terorističkih aktivnosti i destabilizaciju globalnog gospodarstva", rekao je Bessent. Američki State Department istodobno je ponudio nagradu do 15 milijuna dolara za informacije koje bi dovele do ometanja financijskih mehanizama IRGC-a, koji Washington smatra terorističkom organizacijom, i njegovih ogranaka.
Tri osobe obuhvaćene sankcijama rade za naftni stožer Shahid Purja'fari pri IRGC-u i koordiniraju plaćanja preko tvrtke Golden Globe, navelo je ministarstvo. Među sankcioniranim tvrtkama su hongkonške Hong Kong Blue Ocean Ltd i Hong Kong Sanmu Ltd, koje Washington opisuje kao paravanske tvrtke za prodaju i transport iranske nafte. Na popisu su i Ocean Allianz Shipping LLC iz Dubaija te Atic Energy FZE iz Sharjaha, koje su tijekom 2025. omogućavale transport iranske nafte pomoću pet sankcioniranih tankera iz tzv. „sjenovite flote”. Sankcionirana je i omanska Zeus Logistics Group, koja je organizirala brodove za prijevoz iranske nafte, kao i hongkonška Jiandi HK Ltd, koja je s IRGC-om potpisala ugovor o kupnji iranske nafte vrijedan desetke milijuna dolara. Na popisu su i hongkonška Max Honor International Trade Co Ltd, za koju SAD tvrdi da je 2025. kupila milijune barela iranske nafte od IRGC-a, te tvrtke Blanca Goods Wholesaler LLC i Universal Fortune Trading LLC iz Dubaija. Ministarstvo financija navelo je da je Universal Fortune Trading LLC služila i kao paravanska tvrtka Nacionalne iranske naftne kompanije (NIOC). |
|
|
| Tagovi: #iranska nafta, #kina, #ofac, #iranska revolucionarna garda |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Slovenska vlada uredbom povećala maksimalno dopuštene marže na gorivo |
| LJUBLJANA - Slovenska vlada je produžila regulaciju cijena određenih naftnih derivata do prosinca. Istovremeno se povećavaju maksimalno dopuštene marže za trgovce. |
| Shell privremeno obustavlja otkup dionica od tri milijarde dolara |
| LONDON - Energetski div Shell privremeno je obustavio program otkupa dionica od 3 milijarde dolara do 14. srpnja zbog regulatornih ograničenja na planiranu kupnju kanadske tvrtke ARC Resources u poslu vrijednom 16,4 milijarde dolara. |
| Ini su uplaćena sva potraživanja iz Egipta |
| ZAGREB - Ini su uplaćena sva dospjela potraživanja vezana uz poslovanje u Egiptu, priopćila je ta kompanija u petak. |
| Od utorka jeftinije gorivo |
| ZAGREB - Vozače u Hrvatskoj od utorka očekuju niže cijene goriva, doznaje RTL Danas. Najviše će pojeftiniti benzin, dok će cijene dizela i plavog dizela također biti nešto niže |
| Dioničarima Ine dividenda od 16,80 eura po dionici |
| ZAGREB - Glavna skupština Ine u petak je donijela odluku o raspodjeli dobiti Ine za 2025. godinu, prema kojoj će dioničarima pripasti dividenda od 16,80 eura po dionici. |