GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Analitičar: Hrvatska postaje čvorište distribucije plina

Analitičar: Hrvatska postaje čvorište distribucije plina
ENERGENTI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 26.11.2023 / 08:14
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Stručnjak za energetiku Ivica Jakić u emisiji "Studio 4" govorio je o tome može li Hrvatska postati Europsko čvorište za distribuciju energenata, prije svega plina, nakon što su otvoreni radovi na izgradnji plinovoda "Zlobin Bosiljevo".

Riječ je o izuzetno složenom projektu na plinskom transportnom sustavu u koji će biti uloženo oko 155 milijuna eura, a čijom će se izgradnjom omogućiti povećanje transporta plina s postojećeg terminala za UPP do njegovog sadašnjeg tehničkog kapaciteta od oko 3,5 milijardi m3/god.

Izgradnjom 58 km dugačkog plinovoda Zlobin – Bosiljevo, čije je financiranje osigurala Vlada Republike Hrvatske, stvaraju se osnovni preduvjeti za povećanje sigurnosti opskrbe plinom potrošača u Republici Hrvatskoj te za daljnji razvoj plinovodnog sustava i povećanje transporta plina prema Mađarskoj i Republici Sloveniji.

- Hrvatska postaje čvorište distribucije plina iz razloga što je ruska agresija na Ukrajinu prouzročila da se drugi dobavni pravci zatvaraju ili su se zatvorili. I zato je bilo potrebno jačanja plinske infrastrukture i izgradnja drugog LNG terminala na Krku, rekao je Jakić ua HRT.

Jakić smatra da bi bilo vrlo loše da se Hrvatska nije odlučila za izgradnju LNG terminala jer tada ne bi imala svoj dobavni pravac za plin.

- Mislim da bi situacija bila jako teška, Hrvatska bi imala nestašicu plina. Plin bi bio skuplji, ne bi upravljali distribucijom i potrošnjom, sve bi bilo uvjetovano sa strane, rekao je.

Cijeli dobavni pravac iz Rusije se napušta. Pronalaze se alternativni pravci po pitanju plina i nafte.

- Ovo je definitivno kraj bilo kojeg dobavnog pravca iz Rusije prema ovom dijelu Europe, poručio je.

Europska unija je proglasila električnu energiju iz nuklearnih elektrana zelenom energijom. Zagovara se koncept razvoja novih nuklearki.

- On je već postao neminovnost. Gledajući na Inicijativu tri mora, temeljni zadatak je razvoj energetike u 12 država, dodane su Ukrajina i Grčka, tako da se električna energija koja je potrebna za tranziciju dobiva iz malih modularnih nuklearnih elektrana.

- Napušta se koncept da je jedna velika elektrana na jednom mjestu. Radi se modularni koncept, gdje vi nju stavite doslovce pod zemlju gdje je trebate, jer ta elektrana dolazi već proizvedena, kompletna bez ikakvog dodatnog održavanja. Ona ima svoj vijek i snagu i ona je bez ikakvih drugih troškova. Na taj način iz jedne elektrane dobili ste električnu energiju, toplanu i vodik, pojasnio je Jakić dodajući da su takve elektrane i sigurnije.

Mnogi ne znaju da Mađarska, u blizini hrvatske granice, gradi novu nuklearnu elektranu.

- Govorimo o četiri bloka, svaki je po tisuću megavata. Udaljena je 180 km od hrvatske granice. Radi se o ruskoj tehnologiji, rekao je Jakić.

Budućnost je, kaže energetski stručnjak, ili u e-metanolu kao gorivu ili vodiku.

Hrvatskoj se nudi da postane glavni hub za transport amonijaka na Krku.

- Amonijak je izuzetno opasan i otrovan plin. Svaka koncentracija u moru ili vodi stvara opasnu atmosferu. Treba dobro razmisliti je li to rješenje, upozorio je Jakić.

Treba li se bojati da Hrvatska i Europa neće imati dovoljno zaliha plina i struje ako zima bude hladnija?

- Hrvatska će imati dostatne zalihe plina i električne energije za svoje potrebe. Rat u Ukrajini mislim da se više neće drastično odraziti na cijene i dostupnost energenata, poručio je.

Tagovi: energenti, plin, plinacro, bosiljevo
PROČITAJ I OVO
Postignut dogovor o projektu vjetroelektrane u Livnu
OIE
Postignut dogovor o projektu vjetroelektrane u Livnu
LIVNO - Alfi Renewables, Aspiravi International i Zero Emissions AG dogovorili su glavne uvjete suradnje na projektu vjetroelektrana snage 125 MW u Bosni i Hercegovini.
Grčki premijer: Cijene struje u JI Europi rastu nejednako zbog ukrajinskog uvoza
STRUJA
Grčki premijer: Cijene struje u JI Europi rastu nejednako zbog ukrajinskog uvoza
ATENA - Cijene struje u istočnoj i južnoj Europi naglo su porasle tijekom ljeta zbog velike potražnje i ukrajinskog uvoza, upozorio je grčki premijer Kyriakos Mitsotakis, zatraživši od Europske komisije da raspodijeli teret opskrbe i da podupre gradnju prekogranične infrastrukture.
Cijene nafte porasle prema 73 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte porasle prema 73 dolara
LONDON - Cijene nafte porasle su danas na međunarodnim tržištima prema 73 dolara jer je uragan Francine gotovo prepolovio proizvodnju u američkom dijelu Meksičkog zaljeva, potisnuvši u drugi plan zabrinutost za potražnju.
Cijena dizela u Srbiji najniža od kolovoza prošle godine
GORIVO
Cijena dizela u Srbiji najniža od kolovoza prošle godine
BEOGRAD - Dizel u Srbiji ovog je petka pojeftinio za tri dinara, a litra će do sljedećeg petka koštati 191 dinar.
Štern o MOL-u i ruskoj nafti: Mađari su očito uspjeli s lobiranjem u Europi
ANALITIČARI
Štern o MOL-u i ruskoj nafti: Mađari su očito uspjeli s lobiranjem u Europi
ZAGREB - I ovaj put Mađarima je pošlo za rukom zaobići europske sankcije i nastaviti uvoz ruske nafte kopnenim putem preko Ukrajine.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE