GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Aramco ostvario povijesnu dobit od 161 milijarde dolara

Aramco ostvario povijesnu dobit od 161 milijarde dolara
REKORDI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 12.03.2023 / 16:31
Autor: SEEbiz
RIJAD - Naftni div Saudi Aramco objavio je danas da je prošle godine zaradio 161 milijardu dolara, tvrdeći da je to najveća godišnja dobit ikad zabilježena za tvrtku koja kotira na burzi i izazvavši kritike aktivista za okoliš i ljudska prava.

Rekordna dobit tvrtke došla je od rasta cijena energenata nakon što je Rusija pokrenula rat protiv Ukrajine u veljači 2022., a rezultirajuće sankcije ograničile su prodaju ruske nafte i prirodnog plina na zapadnom tržištu.

Aramco se nada da će povećati proizvodnju kako bi iskoristio potražnju kako Kina ponovno ulazi na globalno tržište nakon ukidanja domaćih ograničenja vezanih uz koronavirus koja su pogodila njegovu proizvodnju.

Poticaj Aramcu mogao bi donijeti milijarde potrebne za plaćanje planova prijestolonasljednika Mohammeda bin Salmana za razvoj futurističkih gradskih pejzaža kako bi se Saudijska Arabija udaljila od nafte.

"Budući da očekujemo da će nafta i plin biti ključni u doglednoj budućnosti, rizici nedovoljnog ulaganja u našu industriju su stvarni, uključujući više cijene energije", rekao je izvršni direktor i predsjednik Saudi Aramca Amin H. Nasser u izjavi.

Dobit je porasla za 46,5 posto u usporedbi sa 110 milijardi dolara u 2021. i 49 milijardi dolara u 2020., kada se svijet suočio s najgorim izolacijom zbog pandemije koronavirusa, obustave putovanja i nakratko negativnih cijena nafte.

Aramco je zadržao proizvodnju sirove nafte na 11,5 milijuna barela dnevno u 2022., a nada se da će dosegnuti 13 milijuna barela dnevno do 2027. Kako bi povećao tu proizvodnju, planira potrošiti čak 55 milijardi dolara ove godine na kapitalne projekte.

Aramco je najavio dividendu od 19,5 milijardi dolara za četvrti kvartal 2022., koja će biti isplaćena u prvom kvartalu ove godine.

Rezultati Aramca, koji se smatra vodećim na globalnom energetskom tržištu, odražavaju golemu dobit koju su ostvarili britanski energetski div BP, američki ExxonMobil, Shell i drugi u 2022. No veličina same dobiti od 161 milijarde dolara zasjenila je čak i dobit broj tvrtki iz svih ostalih sektora gospodarstva u svijetu.

Referentna sirova nafta Brent sada se prodaje za oko 82 dolara po barelu, nakon što je u lipnju prošle godine premašila 120 dolara. Aramco, čije bogatstvo ovisi o globalnim cijenama, zabilježio je rekordnu dobit od 42,4 milijarde dolara u trećem kvartalu 2022. nakon skoka cijena.

Visoke cijene dodatno su zategle veze između kraljevine i SAD-a, koji je tradicionalno jamac sigurnosti Perzijskog zaljeva zbog napetosti s Iranom. Kraljevstvo je prošle jeseni priopćilo da je Bidenova administracija nastojala odgoditi odluku OPEC-a i saveznika, uključujući Rusiju, o smanjenju proizvodnje, što bi podiglo cijene.

Saudijski razvojni planovi financirani prodajom nafte izazivaju kritike ekologa i aktivista za prava Židova.

Glavni tajnik Amnesty Internationala Anjes Calamar kritizirao je godišnji profit "Aramca" jer je od "prodaje fosilnih goriva - najvećeg pokretača klimatske krize". "Još je šokantnije jer je taj višak akumuliran tijekom globalne krize troškova života i potpomognut povećanjem cijena energije kao rezultat ruskog agresorskog rata protiv Ukrajine", rekla je.

Calamar je istaknuo da je Saudijska Arabija "jedan od najvećih svjetskih krvnika" zbog smrtnih kazni, da je u višegodišnjem ratu u Jemenu i da progoni disidente.

"Ova izvanredna dobit, kao ni svi budući prihodi Aramca, ne bi se trebali koristiti za financiranje kršenja ljudskih prava, njihovo prikrivanje ili pokušaj prikrivanja", rekla je.

Ogromni naftni resursi Saudijske Arabije, koji se nalaze blizu površine pustinjskog prostranstva, čine je jednim od najjeftinijih mjesta na svijetu za proizvodnju sirove nafte. Za svakih 10 dolara povećanja cijene barela nafte, Saudijska Arabija će zaraditi dodatnih 40 milijardi dolara godišnje, prema Institutu za međunarodne financije.

S 8,74 dolara po dionici na burzi Tadawul u Rijadu, Aramco još uvijek vrijedi 1,9 trilijuna dolara – što ga čini drugom najvrednijom kompanijom na svijetu iza Applea (Apple).

Saudijska vlada još uvijek posjeduje veliku većinu dionica tvrtke. “Saudi Aramco” nije objavio svoju vrijednost od kraja 2019., a vjeruje se da je i tada javno iznio samo djelić.

Tagovi: Saudi Aramco, nafta, Saudijska Arabija
PROČITAJ I OVO
Cijene nafte pale nakon iranskih poruka
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale nakon iranskih poruka
LONDON - Cijene nafte pale su u petak na međunarodnim tržištima prema 86 dolara budući da su ulagače umirile poruke Irana nakon incidenta sa "sumnjivim" dronovima, prigušivši strahovanja od eskalacije izraelsko-iranskog sukoba.
Bajatović: Gas za privredu od 1. maja jeftiniji za 15%
GAS
Bajatović: Gas za privredu od 1. maja jeftiniji za 15%
BEOGRAD - Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović najavio je danas da će gas za privredu, odnosno industrijske potrošače, od 1. maja biti jeftiniji za oko 15 odsto, ali i naveo da se cena za domaćinstva neće menjati.
Dioničarima Petrola ove godine dividenda od 1,80 eura
DIVIDENDA
Dioničarima Petrola ove godine dividenda od 1,80 eura
LJUBLJANA - Uprava i nadzorni odbor Petrola predlažu skupštini da se za isplatu prošlogodišnje dividende izdvoji 1,80 eura bruto po dionici, što je 30 centi više od dividende za 2022.
Nafta skočila za 3%, zlato dosegnulo rekord nakon što je Izrael započeo napad na Iran
REAKCIJE
Nafta skočila za 3%, zlato dosegnulo rekord nakon što je Izrael započeo napad na Iran
NEW YORK - Cijene nafte skočile su u petak više od 3% nakon što je Izrael izveo napad na Iran, što je izazvalo strahove od širenja rata na Bliskom istoku.
Nafta i dalje iznad 87 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Nafta i dalje iznad 87 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se u četvrtak na međunarodnim tržištima iznad 87 dolara budući da su nove američke sankcije Iranu i Venezueli neutralizirale stišane napetosti na Bliskom istoku i naznake posustajanja potražnje.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE