GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Australija želi sačuvati rafinerijske kapacitete, predlaže poticaje za rafinerije

Australija želi sačuvati rafinerijske kapacitete, predlaže poticaje za rafinerije
RAFINERIJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 14.09.2020 / 15:34
Autor: SEEbiz / H
CANBERRA - Australska vlada predložila je u ponedjeljak da četiri gubitaške rafinerije u idućih deset godina dobivaju poticaje u iznosu 2,3 milijarde australskih dolara (1,67 milijardi američkih) kako bi nastavile poslovati unatoč gubicima u koronakrizi.

U sklopu dugoročnog plana o sigurnosti opskrbe gorivom, vlada je najavila ulaganja u gradnju skladišta za gorivo.

Australske rafinerije snažno su pogođene oštrim padom potražnje za gorivom u vrijeme pandemije koronavirusa. Upozoravaju da će sve veći gubitci u poslovanju ugroziti budućnost njihovih postrojenja, s obzirom na oštru konkurenciju daleko većih azijskih rafinerija.

Sve četiri rafinerije, BP, Exxon Mobil, Viva Energy Group i Ampol, pozdravile su vladine prijedloge, no nisu obećale nastavak proizvodnje. Iz BP-a i Ampola poručili su da moraju vidjeti pojedinosti mjere da bi bolje razumjeli njihov utjecaj na poslovanje.

"Vlada ustraje u namjeri očuvanja (australskih) rafinerijskih kapaciteta unatoč prijetnjama isplativosti te industrije”, rekao je u ponedjeljak premijer Scott Morrison.

Radi osiguranja sigurnosti opskrbe goriva u bliskoj budućnosti, vlada je najavila da će u novom proračunu osigurati 211 milijuna dolara kako bi poduprla gradnju skladišta dizela, ključnog za farme, rudnike i kamione i rezervne sustave opskrbe strujom.


"Događaji u 2020. podsjetili su nas da ne smijemo biti zadovoljni postignutim. Trebamo neovisnu opskrbu goriva koja bi nas zaštitila od potencijalnih šokova u budućnosti”, rekao je premijer u priopćenju.

Vlada je najavila suradnju s industrijom na osmišljavanu poticaja koji bi se isplaćivali četirima rafinerijskim tvrtkama da nastave s poslovanjem. Kada im se pribroje izuzeća od novih zahtjeva vezanih za skladištenje goriva, ukupna vrijednost tih poticaja u 10-godišnjem razdoblju iznosit će oko 2,3 milijarde dolara.

Tagovi: Australija, rafinerije, British Petroleum, Exxon Mobil, Viva Energy Group, Ampol, rafinerijski kapaciteti
PROČITAJ I OVO
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
KRŠENJE SANKCIJA
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
ANALIZA - Prihodi od nafte slamka su spasa za iransko i rusko gospodarstvo, ali zapadne sankcije ugrozile su sposobnost obje zemlje da isporučuju naftu i primaju uplate. Kao odgovor, Iran i Rusija su preusmjerili isporuke nafte u Kinu - najvećeg svjetskog uvoznika sirove nafte.
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE