GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Banke osigurale 9,5 milijardi dolara za ruski LNG projekt na Arktiku

Banke osigurale 9,5 milijardi dolara za ruski LNG projekt na Arktiku
LNG
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 18.09.2020 / 16:42
Autor: SEEbiz / H
MOSKVA - Međunarodni zajmodavci, uključujući francusku i kinesku državnu banku, osigurali su oko 9,5 milijardi dolara za projekt ruskog ukapljenog prirodnog plina (LNG) na Arktiku, prema dokumentu koji je Reuters dobio na uvid.

Projekt vrijedan 21 milijardu dolara dobio je konačnu dozvolu prije godine dana, trebao bi biti pokrenut 2023. i dosegnuti puni kapacitet od gotovo 20 milijuna tona godišnje 2026. godine.

Iako se prirodni plin smatra čišćom alternativom ugljenu i sirovoj nafti, izvor je emisije štetnih ugljikovih spojeva i kritičari smatraju da će se LNG projekti teško uskladiti s prijelazom na gospodarstvo s niskim emisijama ugljikovih spojeva predviđenim Pariškim klimatskim sporazumom i europskim Green Dealom.

Arctic LNG razvija ruska tvrtka Novatek koja nije u državnom vlasništvu. Interes međunarodnih institucija poticaj je projektu a i Moskva planira povećavati svoj udio u globalnom tržištu ukapljenog plina.

Novatekov projekt na Arktiku financirat će Francuska državna investicijska banka i kreditna agencija Bpifrance, sa 700 milijuna dolara kredita, Kineska razvojna banka, koja bi trebala osigurati pet milijardi dolara, i njemački Euler Hermes, s 300 milijuna dolara, prema dokumentu.

Bpifranceova preporuka uključuje i više upozorenja i vlada bi je mogla odbiti, ali ističe važnost koju projekt ima za jednu od vodećih francuskih banaka, napominje Reuters.

Među kreditorima je i niz drugih institucija koje imaju državnu potporu, uključujući Kinesku razvojnu banku, koja bi trebala ponuditi pet milijardi dolara, te Japanska banka za međunarodnu suradnju, s očekivanih 2,5 milijardi dolara, i i talijanska agencija za kreditiranje izvoza SACE, s osiguranom kreditnom linijom od milijardu dolara.

Ruski zajmodavac Sberbank već je ranije rekao da je spreman osigurati više od 2,7 milijardi eura za projekt čiji je cilj prerada plina na poluotoku Gidan i isporuka 80 posto LNG-a u Aziju.

Budu li potvrđeni, krediti navedeni u dokumentu u potpunosti bi pokrili potrebu za vanjskim financiranjem, koje je Novatek procijenio na devet do 11 milijardi dolara.

Kao dionički partneri, u projektu sudjeluju francuski Total, kineski China National Petroleum i CNOOC i konzorcij japanskog Arctic LNG kojeg čine Mitsui & Co i državni Japan Oil, Gas and Metals National Corp.

Bpifrance i Total nisu željeli komentirati informaciju o financiranju projekta a Novatek nije odmah bio dostupan za komentar.

SACE je također odbio komentirati, CDB nije odmah odgovorio na zahtjev za komentarom, a Euler Hermes proslijedio je pitanje njemačkom ministarstvu gospodarstva i energetike koje je priopćilo da "nije ovlašteno trećim stranama davati informacije o toj temi".

Glasnogovornica JBIC-a, koji je već najavio zajam u iznosu do 125 milijuna eura Mitsui&Co-u i Japanskoj nacionalnoj korporaciji za naftu, plin i metale za potrebe kupnje vlasničkog udjela u projektu odbila je komentirati dokument jer nije mogla potvrditi podatke.

Tagovi: LNG projekt na Arktiku, Bpifrance, Japanska banka za međunarodnu suradnju, Sberbank, Gazprom, Novatek, Euler Hermes
PROČITAJ I OVO
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
HGK predlaže poseban zakon za investicije u obnovljive izvore energije
OIE
HGK predlaže poseban zakon za investicije u obnovljive izvore energije
ZAGREB - Hrvatska još uvijek ima najdugotrajniji proces razvoja projekata obnovljivih izvora energije u Europi. Prije točno godinu dana HGK i njezino Udruženje za obnovljive izvore energije predstavili su Position paper – dokument koji sažeto analizira najveće prepreke u ovom području te nudi rješenja.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE