Barel američke nafte potonuo ispod 84 dolara |
| Objavljeno: 17.04.2026 / 22:11 |
| Autor: SEEbiz |
| NEW YORK - Cijene nafte pale su u petak nakon što je iranski ministar vanjskih poslova proglasio Hormuški tjesnac "potpuno otvorenim" tijekom primirja između Izraela i Libanona, što je potaknulo nade da će se veliki poremećaji u opskrbi ublažiti. |
|
Komentari ministra vanjskih poslova Seyeda Abbasa Araghchija o X uslijedili su nakon izjava američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je kasno u četvrtak rekao da bi rat s Iranom, koji je započeo 28. veljače, "trebao uskoro završiti". Fjučersi američke sirove nafte za isporuku u svibnju pali su za gotovo 12% i zatvorili se na 83,85 dolara po barelu. Međunarodna referentna cijena Brenta za isporuku u lipnju izgubila je 9% i zaključila se na 90,38 dolara po barelu. U objavi na društvenim mrežama, Araghchi je rekao da plovila koja putuju kritičnim plovnim putem moraju ploviti "koordiniranom rutom" koju su propisale iranske pomorske vlasti. Trump je u petak odgovorio u objavi na Truth Social zahvalivši Iranu na otvaranju tjesnaca. Međutim, u drugoj objavi na društvenim mrežama rekao je da će američka pomorska blokada iranskih luka ostati na snazi "PUNOM SNAZI" dok SAD ne postigne dogovor s Iranom. Izrael i Libanon u četvrtak su se dogovorili o desetodnevnom primirju koje je počelo te večeri u 17 sati po istočnom vremenu. Izrael je napao Libanon u vojnoj kampanji protiv Hezbollaha, militantne skupine koja je saveznica Irana. Sukob između skupina ometao je američke pregovore s Iranom. Trump je u objavi na Truth Social rekao da će izraelski premijer Benjamin Netanyahu i libanonski predsjednik Joseph Aoun biti pozvani u Bijelu kuću na ono što je opisao kao prve značajne razgovore između dviju zemalja od 1983. godine. Američki State Department rekao je da obje strane teže stvaranju uvjeta za trajni mir, uključujući međusobno priznavanje suvereniteta. Ministarstvo je reklo da napor uključuje poboljšanu sigurnost granica i potvrđuje pravo Izraela na samoobranu. Također je istaknuo zajedničku zabrinutost zbog nedržavnih naoružanih skupina koje potkopavaju suverenitet Libanona. Trump je rekao da očekuje da će se Libanon "pozabaviti Hezbollahom". Razvoj događaja potaknuo je nade u šire rješenje sukoba na Bliskom istoku. Cijene nafte počele su padati zbog očekivanja da bi SAD i Iran mogli produžiti primirje za još dva tjedna i potencijalno nastaviti razgovore o okončanju sukoba, rekao je ING. "Međutim, fizičko tržište postaje sve teže svakim danom koji prođe bez ponovnog pokretanja protoka nafte kroz Hormuški tjesnac", rekli su analitičari ING-a u bilješci. Čak i uzimajući u obzir preusmjeravanje naftovoda i ograničeno kretanje tankera, ING procjenjuje da je otprilike 13 milijuna barela dnevno opskrbe poremećeno, a ta brojka mogla bi dodatno porasti pod američkom blokadom. "Ključni rizik za tržište je da mirovni pregovori između SAD-a i Irana propadnu. Ovo nije nerealan scenarij, s obzirom na to da su zahtjevi SAD-a i Irana i dalje prilično udaljeni." |
|
|
| Tagovi: #nafta, #cijene nafte, #Brent nafta, #WTI nafta |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Slovenska vlada uredbom povećala maksimalno dopuštene marže na gorivo |
| LJUBLJANA - Slovenska vlada je produžila regulaciju cijena određenih naftnih derivata do prosinca. Istovremeno se povećavaju maksimalno dopuštene marže za trgovce. |
| Shell privremeno obustavlja otkup dionica od tri milijarde dolara |
| LONDON - Energetski div Shell privremeno je obustavio program otkupa dionica od 3 milijarde dolara do 14. srpnja zbog regulatornih ograničenja na planiranu kupnju kanadske tvrtke ARC Resources u poslu vrijednom 16,4 milijarde dolara. |
| Ini su uplaćena sva potraživanja iz Egipta |
| ZAGREB - Ini su uplaćena sva dospjela potraživanja vezana uz poslovanje u Egiptu, priopćila je ta kompanija u petak. |
| Od utorka jeftinije gorivo |
| ZAGREB - Vozače u Hrvatskoj od utorka očekuju niže cijene goriva, doznaje RTL Danas. Najviše će pojeftiniti benzin, dok će cijene dizela i plavog dizela također biti nešto niže |
| Dioničarima Ine dividenda od 16,80 eura po dionici |
| ZAGREB - Glavna skupština Ine u petak je donijela odluku o raspodjeli dobiti Ine za 2025. godinu, prema kojoj će dioničarima pripasti dividenda od 16,80 eura po dionici. |