GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

BiH uskoro dobiva još četiri vjetroelektrane

BiH uskoro dobiva još četiri vjetroelektrane
ENERGIJA VJETRA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 15.01.2023 / 08:26
Autor: SEEbiz / indikator.ba
SARAJEVO - Bosna i Hercegovina ima tri izgrađene vjetroelektrane, a na mreži bi uskoro mogle biti još četiri, izvještava Indikator.ba.

Dvije vjetroleketrane koje su sagradile državne elektroprivrede, sarajevska i mostarska - VE Podveležje i VE Mesihovina - prve su prikjučene na mrežu, a nakon toga proradila je i VE Jelovača kao prva investicija privatnog investitora - kompanije FL WInd, iza koje stoji širokobriješki Feal.

Federalna vlada objavila je prije dva dana da su prethodne saglasnosti za priključak na prijenosnu mrežu date za još četiri vjetroelektrane.

Još u novembru 2020. saglasnost je dobila VE Baljci investitora Tomkup d.o.o. Tomislavgrad instalisane snage 48 MW i planirane godišnje proizvodnje 145,8 GWh, a u aprilu 2021. godine VE Oštrc investitora RELAKS d.o.o. Posušje. Bilo je planirano da ove dvije vjetroelektrane budu puštene u pogon 2022. godine.

Vjetropark Ivovik, iza koje stoji firma VE Ivovik sa kineskim kapitalom takođe je bila planirana za puštanje u rad u 2022. godini, ali će prema najavama investitora to biti učinjeno u 2023.

Radovi su u punom jeku, a prije nekoliko mjeseci počelo je postavljanje turbina. Biće ovo najveći vjetropark u BiH instaliranw snage 84 MW, a očekivana godišnja proizvodnja električne energije bit će 260 GWh, što će biti dovoljno za više od 100 hiljada domaćinstava.

Još jedna vjetroelektrana je u fazi gradnje VE Ivan-Sedlo, (počela u posljednjem kvartalu prošle godine) investitora Suzlon Wind Energy BH, a na mreži bi trebala biti 2024. godine. Ova vjetroelektrana godišnje bi trebala proizvoditi oko 70 GwH.

Ukupna instalisana snaga kapaciteta u FBiH za koje su date prethodne saglasnosti za priključenje na mrežu iznosi 321,4 MW.

Osim ovih u različitoj fazi odmaklosti su i projekti VE Orlovača investitora HB Wind d.o.o., VE Debelo brdo investitora Koncig d.o.o., VE Pakline I i II investitora Kamen-dent d.o.o., VE Pločno investitora Energy 3 d.o.o., VE Široka Draga investitora Imres d.o.o. Livno, VE Dževa i VE Slovinj investitora Vjetroelektrane d.o.o. Glamoč, VE Gradina, istoimenog preduzeća iza kojeg stoji C.E.M.P. d.o.o. iz Hrvatske itd.

Radi se na i na projektima VE Škadimovac investitora WBL City project, a državna Elektroprivreda Republika Srpske već neko vrijeme radi na projektu Vjetroelektrane Hrgud, a odnedavno i na projektima VE Donja Trusina i VE Radimlja.

Tagovi: #vjetroelektrane u BiH, # VE Baljci, #VE Podveležje, #VE Mesihovina
PROČITAJ I OVO
Smijenjena Danica Drašković, Irena Vujović u Upravnom odboru NIS-a
SMJENA
Smijenjena Danica Drašković, Irena Vujović u Upravnom odboru NIS-a
BEOGRAD - Danica Drašković i Goran Knežević razriješeni su dužnosti članova Upravnog odbora NIS-a, potvrđeno je za N1. Njih će kao nove članove odbora zamijeniti bivša ministrica zaštite okoliša Irena Vujović i Milan Đurić, bivši gradonačelnik Novog Sada.
Iran prebacuje naftu bliže Kini
NAFTA
Iran prebacuje naftu bliže Kini
TEHERAN - Iran prebacuje naftu na 'plutajuća skladišta' šalje je bliže kupcima u Kini kako bi otklonio moguće poremećaje u transportu zbog rata s Izraelom, objavile su kompanije specijalizirane za praćenje brodova.
Petrol zaustavlja ulaganja u Sloveniji i najavljuje zatvaranje prodajnih mjesta
POTEZI
Petrol zaustavlja ulaganja u Sloveniji i najavljuje zatvaranje prodajnih mjesta
LJUBLJANA - Petrol je poduzeo nekoliko mjera zbog nove regulacije cijena goriva.
Neovisna analiza otkrila koliko bi koštala gradnja nove NE Krško
OTKRIĆA
Neovisna analiza otkrila koliko bi koštala gradnja nove NE Krško
LJUBLJANA - Slovenija je dobila neovisnu ekonomsku analizu ulaganja u NEK 2 za koju je interes u više navrata izrazila i Hrvatska.
U čemu je važnost Hormuškog tjesnaca za globalnu opskrbu naftom?
TENZIJE
U čemu je važnost Hormuškog tjesnaca za globalnu opskrbu naftom?

ANALIZA - Hormuški tjesnac smatra se najvažnijim svjetskim prolazom za transport nafte. Neprijateljstva između Irana i Izraela stvara bojazan kako bi se mogao usporiti protok sirove nafte kroz uski plovni put

@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE