GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Čelnici devet europskih zemalja obavezali se na veću proizvodnju energije vjetra

Čelnici devet europskih zemalja obavezali se na veću proizvodnju energije vjetra
SJEVERNO MORE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 25.04.2023 / 08:37
Autor: SEEbiz / FENA
BRUXELLES - Grupa zapadnoeuropskih zemalja predvođena Njemačkom i Francuskom u ponedjeljak se obavezala na veće povećanje proizvodnje čiste energije iz vjetroelektrana u Sjevernom moru, kako bi se ispunili klimatski ciljevi i smanjila njihova strateška energetska ovisnost o Rusiji.

Njihovi čelnici također su obećali poboljšati sigurnost oko rastuće podvodne električne mreže kako ne bi postala žrtva hibridnih prijetnji. Strahovi od takvih napada porasli su od ruske invazije na Ukrajinu prošle godine.

"Vjetrenjače na moru, ali i kablovi i cijevi na zemlji skloni su sabotaži ili špijunaži", rekao je belgijski premijer i domaćin summita Alexander De Croo, javlja Associated Press.

Energetska nezavisnost također je bila visoko među prioritetima čelnika.

"Proteklih smo mjeseci vidjeli kakav je učinak ako ste previše ovisni o opskrbi energijom izvana", rekao je De Croo, misleći na krizu u opskrbi energijom tokom zime kada su zemlje EU-a odlučile početi zaobilaziti ruska fosilna goriva nakon invazije Rusije na Ukrajinu.

"Radeći zajedno pokazujemo da našu električnu energiju možemo učiniti zelenijom i nezavisnom", rekao je on.

Nizozemski premijer Mark Rutte rekao je da se grupa zapadnih zemalja mora pobrinuti da ruski predsjednik Vladimir Putin više nema sredstava za vršenje pritiska na nas zatvaranjem plinske slavine.

Tagovi: sJEVERNO MORE, VJETROELEKTRANE, ENERGIJA VJETRA, OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE
PROČITAJ I OVO
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
KRŠENJE SANKCIJA
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
ANALIZA - Prihodi od nafte slamka su spasa za iransko i rusko gospodarstvo, ali zapadne sankcije ugrozile su sposobnost obje zemlje da isporučuju naftu i primaju uplate. Kao odgovor, Iran i Rusija su preusmjerili isporuke nafte u Kinu - najvećeg svjetskog uvoznika sirove nafte.
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE