GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cene goriva ne bi trebale dramatično rasti

Cene goriva ne bi trebale dramatično rasti
GORIVO
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 18.04.2021 / 21:19
Autor: SEEbiz / RTS
BEOGRAD - Prošlu sedmicu obeležile su procene da će do kraja godine zapravo doći do ozbiljnog rasta u potrošnji sirove nafte.

Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović smatra da to nisu promene kao kada je cena sirove nafte za nekoliko meseci bila povećana oko 88 odsto. Takve promene, istakao je Mićović, sigurno nisu pred nama, piše RTS.

Od početka marta do danas, za otprilike mesec i po dana, cena goriva u Srbiji porasla je za 5 do 7 dinara po litru. To znači da vozači za pun rezervoar sada prilikom svakog "tankiranja" treba da izdvoje oko 300 dinara više.

Mićović je istakao da smo prethodnih godina svedoci da tržište nafte vrlo intenzivno reaguje na sve najave eventualnih povećanja i ispunjenja potrošnje. Kaže da se cena sirove nafte smirila, povećana je skoro 70 dolara po barelu i da se vratila na nivo između 60 i 65 dolara.

Naveo je da su prošlu sedmicu obeležile procene da će do kraja godine zapravo doći do ozbiljnog porasta u potrošnji sirove nafte, pa je odjednom i potražnja postala znatno veća jer se u junu ugovaraju isporuke.

"I to je doprinelo da četiri od pet dana prethodne nedelje cena sirove nafte bude u porastu. Petak je doneo jedno smirenje, ali sve u svemu to nisu promene kakve su prethodile kada je cena sirove nafte za nekoliko meseci povećana oko 88 odsto procenata. Takve promene sigurno ne predstoje pred nama", ocenio je Mićović.

Analizirajući razna ograničenja koje države uvode u vezi sa fizičkom distancom i ograničenja putovanja, podaci govore da je pred nama period daleko veće mobilnosti ljudi. Mićović dodaje da se u Americi to već osetilo prethodne nedelje u povećanju potrošnje goriva, pre svega na putevima.

Takođe, Kina je zabeležila čak rast u prvom kvartalu društvenog bruto proizvoda do 18 procenata.

"To su neke najave koje ukazuju energetskom sektoru da je pred nama povećanje potrošnje, pa samim tim i potražnje za sirovom naftom. U kojoj meri će proizvođači sirove nafte odgovoriti u toj meri zavisi i koliko će cena sirove nafte biti viša ili manja", ukazuje Mićović.

Objasnio je da ako tu povećanu potrošnju bude pratila odgovarajuća ponuda proizvođača onda neće biti nekih većih promena cene sirove nafte.

"Međutim, ako proizvođači sirove nafte ne budu blagovremeno odgovorili na povećanu potražnju mora se dogoditi neki veliki skok", smatra Mićović.

Što se tiče srpskog tržišta, naveo je da ono reaguje u istom smeru kao i druga tržišta, intenzitet reakcije naravno nije isti na svim tržištima ali na kraju svi dođu do tih viših, odnosno nižih cena.

Pojasnio je da se ukupni troškovi naftnih sektora, dok gorivo dođe do pumpi razlikuju od zemlje do zemlje.

Razlikuje se i nivo konkurencije pa se, samim tim, i brzina tih promena razlikuje od zemlje do zemlje.

"Ali budite sigurni, evo prošle godine kada je cena sirove nafte dramatično padala od januara do maja prošle godine, to je bilo pre svega posledica rata na svetskom tržištu nafte a ne toliko pandemije, tada su u Srbiji cene goriva bile smanjene u vrlo kratkom periodu za 30 dinara po litru. Znači pokazuju da kada padaju troškovi naftnih kompanija, a sirova nafta je jedan od troškova, tada se smanjuju i cene na benzinskim stanicama", precizirao je Mićović.

Tagovi: cene goriva, gorivo, benzin, nafta, Tomislav Mićović
PROČITAJ I OVO
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
KRŠENJE SANKCIJA
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
ANALIZA - Prihodi od nafte slamka su spasa za iransko i rusko gospodarstvo, ali zapadne sankcije ugrozile su sposobnost obje zemlje da isporučuju naftu i primaju uplate. Kao odgovor, Iran i Rusija su preusmjerili isporuke nafte u Kinu - najvećeg svjetskog uvoznika sirove nafte.
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE