GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte oslabile, visoke zalihe u SAD-u nadjačale utjecaj slabijeg dolara

Cijene nafte oslabile, visoke zalihe u SAD-u nadjačale utjecaj slabijeg dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 23.07.2020 / 18:38
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Cijene nafte u četvrtak su na međunarodnim tržištima blago oslabile, nakon što su utjecaj slabijeg dolara nadjačali službeni podaci o prošlotjednom rastu američkih zaliha te naglo širenje pandemije.

Cijena barela sirove nafte na londonskom tržištu oslabila je 9 centi u odnosu na prethodno zatvaranje, na 44,20 dolara. Na američkom se tržištu barelom trguje po pet centi nižoj cijeni, od 41,85 dolara.

Indeks američkog dolara prema košarici drugih valuta bio je blizu najniže razine od početka ožujka. Slabiji dolar obično potiče kupovinu roba u dolarima koje postaju jeftinije za vlasnike drugih valuta.

"Prava podrška cijenama dolazi od slabog dolara, što pomaže fizičkoj potražnji za naftom", rekao je Tamas Varga iz naftnog posrednika PVM.

No povećanje američkih zaliha nafte pritisnulo je cijene. Američke zalihe sirove nafte i derivata porasle su u prošlom tjednu iznad očekivanja, dok je istodobno potražnja za gorivima kliznula, priopćila je u srijedu američka vlada. Nagli rast broja zaraženih koronavirusom počinje pogađati i američku potrošnju.

Broj zaraženih u SAD-a se u četvrtak približio 4 milijuna, s više od 2.600 novih slučajeva prosječno svakog sata, što je najviša stopa rasta na svijetu, prenosi Reuters.

Barclays je u četvrtak objavio da bi cijene nafte mogle u kratkom roku doživjeti korekciju ako uspori oporavak potražnje za gorivima, posebno u SAD-u. Banka procjenjuje da će cijena barela na londonskom tržištu u 2020. prosječno iznositi 41 dolar, a na američkom 37 dolara.

Odnosi SAD-a i Kine dodatno su se pogoršali i povećali neizvjesnost na tržištu, nakon što je Washington Pekingu odredio rok od 72 sata da zatvori konzulat u Houstonu zbog optužbi za špijunažu.

Kinesko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da je američki potez "ozbiljno naštetio" odnosima dvije zemlje i da će Kina morati odgovoriti.

U odvojenom je izvješću Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) objavila je da je cijena barela referentne košarice nafte njenih članica u srijedu iznosila 44,24 dolara, te ostala gotovo nepromijenjena u odnosu na prethodni trgovinski dan.

Tagovi: nafta, barel nafte, Brent nafta, koronavirus, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Janaf predlažu rekordnu dividendu
DIVIDENDA
Janaf predlažu rekordnu dividendu
ZAGREB - Uprava i Nadzorni odbor Jadranskog naftovoda predložit će Glavnoj skupštini Društva donošenje odluke o raspodjeli dobiti za poslovnu 2023. godinu.
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
LONDON - Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima na 88 dolara, održavajući nagađanja trgovaca o šansama da posustajanje poslovne aktivnosti u SAD-u potakne središnju banku na sniženje kamatnih stopa, što bi poduprlo i potražnju za energentima.
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
STRUJA
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
BEOGRAD - Sa martovskim računima za struju istekao je rok za popuste koji su, prema uredbi Vlade Srbije, važili od 1. oktobra 2023. do 31. marta 2024. godine.
Luka Koper novom solarnom elektranom pokrila desetinu vlastitih potreba
OIE
Luka Koper novom solarnom elektranom pokrila desetinu vlastitih potreba
KOPER - Luka Koper će sljedećih godina u elektrifikaciju uložiti više od 100 milijuna eura, najavljeno je na današnjem otvorenju solarne elektrane na krovovima skladišta generalnih tereta.
Murphy: Sat otkucava za Južnu interkonekciju
PLINOVOD
Murphy: Sat otkucava za Južnu interkonekciju
NEUM - Potrebno je u Federaciji BiH usvojiti zakon o Južnoj interkonekciji i aplicirati za sredstva prije nego to bude zauvijek izgubljeno, upozorio je ambasador SAD u BiH Michael Murphy na Energetskom samitu 2024 koji se oržava u Neumu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE