GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte pale četvrti tjedan zaredom, za više od 4 posto

Cijene nafte pale četvrti tjedan zaredom, za više od 4 posto
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 03.02.2020 / 08:01
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Cijene nafte na svjetskim tržištima pale su i prošloga tjedna, četvrtoga zaredom, i to za više od 4 posto, što je posljedica strahovanja ulagača od gospodarskih posljedica zbog širenja koronavirusa u i izvan Kine.

Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna pala 4,2 posto, na 58,16 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 4,8 posto, na 51,56 dolara.

Oštar pad cijena posljedica je širenja koronavirusa u Kini, od kojega je dosad umrlo više od 360 ljudi, a zaraženo ih je više od 17.000. Pritom su slučajevi tog virusa zabilježeni u svim kineskim provincijama i u dvadesetak zemalja svijeta.

Kina poduzima niz mjera za sprječavanje širenja zaraze, od karantene u nekoliko gradova do zabrane javnog okupljanja, no ulagači su zabrinuti dok se procjenjuje koliki bi mogao biti negativni utjecaj na gospodarstvo.

Zrakoplovne kompanije otkazuju letove za Kinu i izvan nje, a mnoge su kompanije privremeno obustavile poslovanje u Kini.

Analitičari smatraju da će širenje koronavirusa, poput svojedobno SARS-a, najviše pogoditi turizam i povjerenje potrošača, pa se očekuje i pad potrošnje i prihoda mnogih kompanija u Kini.

Analitičari JPMorgana smanjili su zbog toga procjene rasta kineskog gospodarstva u prvom ovogodišnjem s prethodnih 6,3 na 4,9 posto. Zbog toga su smanjili i procjenu rasta globalnog gospodarstva u prvom tromjesečju za 0,3 postotna boda.

Očekuje se smanjenje potražnje

Analitičari procjenjuju da bi širenje koronavirusa moglo smanjiti kinesku potražnju za naftom u prvom ovogodišnjem tromjesečju za više od 250.000 barela dnevno i zakočiti cijene nafte, već pritisnute obilnom ponudom.

„Čini se sigurnim da će koronavirus usporiti rast kineskog gospodarstva i potražnje za energentima u ovom tromjesečju. Ako će ovaj virus imati slične učinke kao SARS 2003. godine, kineska potražnja za naftom mogla bi se smanjiti i za 400.000 barela dnevno", pišu analitičari Capital Rconomicsa u osvrtu na situaciju na tržištima.

Saudijska Arabija pokrenula je raspravu o pomicanju redovnog sastanka Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) s ožujka na početak veljače radi procjene utjecaja koronavirusa na potražnju za naftom.

No, analitičari su skeptični.

"Smatramo da je neizvjesnost u pogledu trajanja i utjecaja virusa na gospodarstvo značajna. Zato nismo sigurni kakve bi rezultate mogao polučiti hitan OPEC-ov sastanak u veljači, izuzev uobičajenih umirujućih poruka tržištu da će proizvođači poduzeti mjere kako bi osigurali ravnotežu na tržištu", ističe Harry Tchilinguirian, analitičar u banci BNP Paribas.

OPEC i skupina neovisnih proizvođača na čelu s Rusijom dogovorili su krajem prošle godine da će u prvom ovogodišnjem tromjesečju smanjiti proizvodnju za ukupno 1,7 milijuna barela dnevno kako bi se smanjile zaliha i poduprle cijene.

Njihov sporazum istječe u ožujku, a analitičari smatraju da bi OPEC trebao dodatno smanjiti proizvodnju. Iz OPEC-a poručuju da su spremni razmotriti sve opcije, uključujući i dodatno smanjenje.

I dok OPEC smanjuje proizvodnju, SAD i neke druge zemlje već je dulje vrijeme povećavaju.

U SAD-u se proizvodnja nafte kreće na rekordnim razinama, a izvješće tvrtke Baker Hughes, objavljeno u petak, pokazalo je da je prošloga tjedna broj aktivnih postrojenja u SAD-u smanjen za jedno postrojenje, na njih ukupno 675.

U istom razdoblju prošle godine aktivno je bilo 847 postrojenja.

Tagovi: cijene nafte, barel nafte, Brent nafta, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Siemens Energy se vratio profitabilnosti
U PLUSU
Siemens Energy se vratio profitabilnosti
BERLIN - Njemački energetski div Siemens Energy u drugom je tromjesečju tekuće poslovne godine, koja je za tvrtku završila u ožujku, ostvario neto dobit od 108 milijuna eura, nakon što je godinu prije zabilježio gubitak od 189 milijuna eura, sažeti su poslovni podaci, prenosi njemačka novinska agencija dpa.
Milatić: Može se očekivati daljnje sniženje cijene plina
PLIN
Milatić: Može se očekivati daljnje sniženje cijene plina
OPATIJA - Državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva Ivo Milatić na 39. Međunarodnom znanstveno-stručnom susretu stručnjaka za plin u Opatiji u srijedu je istaknuo da se nakon listopada, prema sadašnjim pokazateljima, može očekivati sniženje cijene plina.
Obnovljivi izvori zaslužni za 30 posto svjetske energije
OIE
Obnovljivi izvori zaslužni za 30 posto svjetske energije
NEW YORK - Obnovljivi izvori energije energije sada čine više od 30 posto svjetske proizvodnje električne energije, navodi se u izvješću koje je u srijedu objavio think tank Ember.
Saudi Aramco smanjio dobit u prvom kvartalu
PAD
Saudi Aramco smanjio dobit u prvom kvartalu
RIJAD - Saudijski energetski div Saudi Aramco u prvom je ovogodišnjem kvartalu ostvario neto dobit od 27,27 milijardi dolara (25,3 milijarde eura), što je 14,5 posto manje nego u istom razdoblju lani.
Italija zabranjuje solarne ploče na poljoprivrednim zemljištima
ZABRANE
Italija zabranjuje solarne ploče na poljoprivrednim zemljištima
RIM - Talijanska vlada usvojila je prijedlog zakona koji zabranjuje postavljanje solarnih ploča na poljoprivrednom zemljištu, izvijestili su ministri, ali signalizira zeleno svjetlo za fotonaponske sustave iznad polja i vinograda.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE