GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte pale ispod 36 dolara pod pritiskom američko-kineskih napetosti

Cijene nafte pale ispod 36 dolara pod pritiskom američko-kineskih napetosti
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 27.05.2020 / 18:07
Autor: SEEbiz / H

LONDON - Cijene nafte pale su u srijedu na međunarodnim tržištima ispod 36 dolara nakon izjave američkog predsjednika Donalda Trumpa da radi na snažnom odgovoru na predloženi kineski zakon o sigurnosti u Hong Kongu.

Na londonskom je tržištu cijena barela pala 47 centi u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 35,70 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 32 centa nižoj cijeni, od 34,03 dolara.

Potencijalno pogoršanje odnosa dva najveća svjetska gospodarstva povećat će pritisak na kompanije širom svijeta i na potražnju za naftom koja je već oslabljena pandemijom koronavirusa.

"Fundamenti se na tržištu nafte poboljšavaju, ali još ima teškoća koje kvare raspoloženje a među njima je i najnovije pojačavanje američko-kineskih napetosti", konstatira Stephen Brennock iz PVM-a.

"Prijetnja novog trgovinskog rata SAD-a i Kine više nije samo 'papirnati' rizik i mogla bi izazvati pravu katastrofu na tržištu rizične imovine", dodaje Brennock.

Mračne prognoze gospodarskih posljedica pandemije također su pritisle cijene sirove nafte.

Gospodarstvo eurozone vjerojatno će se ove godine smanjiti između osam i 12 posto, izjavila je predsjednica Europske središnje banke Christine Lagarde, upozoravajući da je povoljniji scenarij isključen i da su aktualni još samo umjereno loš i najlošiji scenarij.

Trgovci pozorno prate i poruke koje stižu uoči sastanka Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezinih saveznica, zakazanog početkom lipnja.

OPEC+ je dogovorio smanjenje proizvodnje u svibnju i lipnju za gotovo 10 milijuna barela dnevno, ali pitanje je hoće li je nastaviti smanjivati i u drugoj polovini godine budući da se potražnja oporavlja paralelno ublažavanju mjera zaštite od koronavirusa u mnogim zemljama.

"Zalihe se smanjuju, a tržište će se uravnotežiti u lipnju, pa će se trgovci teško dobrovoljno odreći prihoda koje bi mogli zaraditi prodajom milijuna barela na oporavljenom tržištu", rekao je Bjornar Tonhaugen iz Rystad Energyja.

U odvojenom izvješću OPEC je danas objavio da je cijena barela košarice nafte njegovih članica u utorak iznosila 29,75 dolara, te je porasla za 1,69 dolara u odnosu na prethodni dan trgovanja.

Tagovi: nafta, barel nafte, Brent nafta, koronavirus, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Cijene nafte pale nakon iranskih poruka
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale nakon iranskih poruka
LONDON - Cijene nafte pale su u petak na međunarodnim tržištima prema 86 dolara budući da su ulagače umirile poruke Irana nakon incidenta sa "sumnjivim" dronovima, prigušivši strahovanja od eskalacije izraelsko-iranskog sukoba.
Bajatović: Gas za privredu od 1. maja jeftiniji za 15%
GAS
Bajatović: Gas za privredu od 1. maja jeftiniji za 15%
BEOGRAD - Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović najavio je danas da će gas za privredu, odnosno industrijske potrošače, od 1. maja biti jeftiniji za oko 15 odsto, ali i naveo da se cena za domaćinstva neće menjati.
Dioničarima Petrola ove godine dividenda od 1,80 eura
DIVIDENDA
Dioničarima Petrola ove godine dividenda od 1,80 eura
LJUBLJANA - Uprava i nadzorni odbor Petrola predlažu skupštini da se za isplatu prošlogodišnje dividende izdvoji 1,80 eura bruto po dionici, što je 30 centi više od dividende za 2022.
Nafta skočila za 3%, zlato dosegnulo rekord nakon što je Izrael započeo napad na Iran
REAKCIJE
Nafta skočila za 3%, zlato dosegnulo rekord nakon što je Izrael započeo napad na Iran
NEW YORK - Cijene nafte skočile su u petak više od 3% nakon što je Izrael izveo napad na Iran, što je izazvalo strahove od širenja rata na Bliskom istoku.
Nafta i dalje iznad 87 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Nafta i dalje iznad 87 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se u četvrtak na međunarodnim tržištima iznad 87 dolara budući da su nove američke sankcije Iranu i Venezueli neutralizirale stišane napetosti na Bliskom istoku i naznake posustajanja potražnje.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE