Cijene nafte pale ispod 89 dolara nakon signala iz Washingtona o kraju sukoba |
| Objavljeno: 10.03.2026 / 17:55 |
| Autor: SEEbiz |
| LONDON - Cijene nafte potonule su u utorak na međunarodnim tržištima ispod 89 dolara, odražavajući olakšanje ulagača nakon signala iz Washingtona da bi rat protiv Irana uskoro mogao završiti, uz moguću obustavu sankcija Rusiji do normalizacije isporuka s Bliskog istoka. |
|
Na londonskom se tržištu barelom nakon podneva trgovalo po čak 10,08 dolara nižoj cijeni nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine, od 88,88 dolara. Na američkom tržištu bio je jeftiniji za 10,14 dolara i stajao je 84,63 dolara. Na početku tjedna tržišta je uznemirilo progresivno gašenje proizvodnje u Perzijskom zaljevu zbog blokade Hormuškog tjesnaca. Iran je još prošli tjedan objavio da zbog rata preuzima kontrolu nad tjesnacem, zabranivši prolaz brodovima povezanima sa SAD-om, Izraelom i europskim zemljama. Osiguravatelji su otkazali pokriće za ratni rizik u regiji i tankeri su zaglavili u Perzijskom zaljevu i pred Hormuškim tjesnacem i skladišta u velikim zemljama proizvođačima gotovo su napunjena. U takvim je uvjetima Irak još krajem prošlog tjedna nagovijestio da planira smanjiti proizvodnju u velikim poljima na jugu, sa četiri milijuna na samo milijun barela dnevno, a pridružili su mu se u međuvremenu i Kuvajt i Ujedinjeni Arapski Emirati, spremnika punih nafte. U ponedjeljak pridružila im se i Saudijska Arabija, najveći svjetski izvoznik. Što dulje takva situacija potraje, to će se opskrba više smanjivati, objasnili su u ING-u strahovanja na tržištu. U utorak trgovce su umirile poruke iz Sjedinjenih Država. Predsjednik Donald Trump rekao je u ponedjeljak navečer da je rat protiv Irana "više-manje završen", naznačivši da se zastoj u tranzitu kroz Hormuški tjesnac možda bliži kraju. Trump je ujedno signalizirao da bi mogao suspendirati sankcije na naftu "nekih zemalja" do normalizacije opskrbe s Bliskog istoka, ne navodeći pojedinosti. Već prošli tjedan SAD je Indiji izdao 30-dnevnu dozvolu za kupnju ruske nafte. Ruski posebni izaslanik za investicije i međunarodnu gospodarsku suradnju Kiril Dmitrijev rekao je odvojeno u ponedjeljak da Moskva i Washington pregovaraju o mogućnosti ublažavanja sankcija na rusku naftu, prenosi ruska novinska agencija TASS. Kremlj je pak u utorak objavio da s Washingtonom nije detaljno pregovarao o ublažavanju sankcija, dodavši da su američki potezi usmjereni na stabilizaciju energetskog tržišta, napominje Reuters. "Trumpove riječi ipak nisu čarobni štapić i tržište u konačnici mora dobiti konkretnu potvrdu da nafta ponovo putuje Hormuškim tjesnacem da bi podržalo silazni trend cijena nafte", upozorili su analitičari ING-a Ewa Manthey i Warren Pattersson. Cijene su ohladile i naznake da bi članice skupine G7 možda u konačnici ipak mogle otpustiti naftu iz rezervi. Ministri financija skupine sedam najrazvijenijih industrijskih zemalja svijeta ipak nisu jučer donijeli odluku o plasmanu nafte iz rezervi na tržište, unatoč prijedlogu Međunarodne agencije za energiju (IEA), a suzdržanost su danas pokazali i ministri energetike. Agencija je pak za danas sazvala i izvanredan sastanak svih članica, njih ukupno 32, uz najavu ažuriranog izvješća o stanju na tržištima nafte i plina.Odvojeni izračuni Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) pokazuju da je barel košarice nafte njezinih članica u ponedjeljak bio skuplji za čak 19,21 dolar i stajao je 115,54 dolara. |
|
|
| Tagovi: #nafta, #cijene nafte, #Brent nafta, #WTI nafta |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Slovenska vlada uredbom povećala maksimalno dopuštene marže na gorivo |
| LJUBLJANA - Slovenska vlada je produžila regulaciju cijena određenih naftnih derivata do prosinca. Istovremeno se povećavaju maksimalno dopuštene marže za trgovce. |
| Shell privremeno obustavlja otkup dionica od tri milijarde dolara |
| LONDON - Energetski div Shell privremeno je obustavio program otkupa dionica od 3 milijarde dolara do 14. srpnja zbog regulatornih ograničenja na planiranu kupnju kanadske tvrtke ARC Resources u poslu vrijednom 16,4 milijarde dolara. |
| Ini su uplaćena sva potraživanja iz Egipta |
| ZAGREB - Ini su uplaćena sva dospjela potraživanja vezana uz poslovanje u Egiptu, priopćila je ta kompanija u petak. |
| Od utorka jeftinije gorivo |
| ZAGREB - Vozače u Hrvatskoj od utorka očekuju niže cijene goriva, doznaje RTL Danas. Najviše će pojeftiniti benzin, dok će cijene dizela i plavog dizela također biti nešto niže |
| Dioničarima Ine dividenda od 16,80 eura po dionici |
| ZAGREB - Glavna skupština Ine u petak je donijela odluku o raspodjeli dobiti Ine za 2025. godinu, prema kojoj će dioničarima pripasti dividenda od 16,80 eura po dionici. |