GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte pale prema 64 dolara

Cijene nafte pale prema 64 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 27.05.2025 / 16:29
Autor: SEEbiz
LONDON - Cijene nafte kliznule su u utorak na međunarodnim tržištima prema 64 dolara budući da su pozornost trgovaca zaokupili signali vodećih proizvođača da bi mogli značajno pojačati opskrbu i tijekom ljeta.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 44 centa nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 64,30 dolara. U istom iznosu barel je pojeftinio i na američkom tržištu gdje se njime trgovalo po 61,09 dolara.

U fokusu je trgovaca redovni sastanak Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njihovih saveznika i moguće nove smjernice o proizvodnoj politici. Grupa je prošli tjedan signalizirala da bi mogla značajnije povećati opskrbu i u srpnju, prema navodima izvora u redovima delegata za Bloomberg News.

Odluka bi mogla biti uvrštena na dnevni red sastanka, a osam članica koje su dobrovoljno smanjile opskrbu za 2,2 milijuna barela dnevno, trebalo bi se sastati 31. svibnja, dan ranije no što je bilo planirano, rekla su tri izvora za Reuters. Saudijska Arabija, Rusija, Irak, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt, Kazahstan, Alžir i Oman već su odlučili povećati opskrbu u svibnju i u lipnju, za 411 tisuća barela dnevno, budući da je odnos ponude i potražnje po njihovoj ocjeni 'zdrav'.

Osmorka bi po navodima izvora za Bloomberg News mogla protegnuti to povećanje i na srpanj. Više je opcija na stolu, uključujući i povećanje opskrbe za dodatnih 411 tisuća barela dnevno, rekli su izvori za Bloomberg News, uz napomenu da dogovor nije postignut.

OPEC+ još nije razgovarao o povećanju proizvodnje, rekao je u ponedjeljak potpredsjednik ruske vlade Aleksandar Novak. Skupina će vjerojatno finalizirati proizvodne kvote na online sastanku 28. svibnja. Proizvodna politika grupe zasjenila je pregovore o trgovini koje je potaknuo SAD najavom novih carina.

Američki predsjednik Donald Trump produljio je na prijedlog predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen rok za dogovor s Europskom unijom o novom režimu trgovine za otprilike mjesec dana, do 9. srpnja. Washington paralelno pregovara s Teheranom o iranskom nuklearnom programu, uz prijetnju novim sankcijama na iransku naftu.

Američki predsjednik rekao je da su razgovori u Rimu bili 'jako dobri'. Glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Esmail Baghaei napomenuo je da čekaju nove detalje posrednika Omana o šestom krugu pregovora.

Iran po podacima OPEC-a proizvodi nešto više od tri milijuna barela nafte dnevno, što odgovara otprilike tri posto svjetske ponude. OPEC je odvojeno objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u ponedjeljak poskupio 44 centa, na 64,07 dolara.

Tagovi: #nafta, #cijene nafte, #WTI nafta, #Brent nafta
PROČITAJ I OVO
Benzin od sutra skuplji za jedan, a dizel za dva centa
CIJENE GORIVA
Benzin od sutra skuplji za jedan, a dizel za dva centa
ZAGREB - Osnovni benzin od utorka će poskupjeti za jedan cent po litri, a dizel za dva centa, odlučila je vlada u ponedjeljak na telefonskoj sjednici.
Adnoc nudi 19 milijardi dolara za preuzimanje australskog Santosa
AKVIZICIJE
Adnoc nudi 19 milijardi dolara za preuzimanje australskog Santosa
LONDON - Konzorcij predvođen nacionalnom naftnom kompanijom Abu Dhabija dao je ponudu od 19 milijardi dolara za preuzimanje jedne od najvećih australskih energetskih tvrtki.
Cijene nafte prošloga tjedna skočile više od 12 posto
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte prošloga tjedna skočile više od 12 posto
LONDON - Na svjetskim su tržištima cijena nafte prošloga tjedna skočile više od 12 posto, dosegnuvši najviše razine od kraja siječnja, jer se trgovci plaše poremećaja isporuka s Bliskog istoka, nakon napada Izraela na Iran
Petrol razočaran potezom vlade, najavljuje zatvaranje dijela crpki
OGORČENI
Petrol razočaran potezom vlade, najavljuje zatvaranje dijela crpki
LJUBLJANA - U Petrol su razočarani što je vlada produžila važenje uredbe o određivanju cijena naftnih derivata za šest mjeseci, uključujući i cijene goriva na benzinskim postajama na autocestama i brzim cestama.
Velike tankerske kompanije počinju izbjegavati Hormuški tjesnac
OPASNO
Velike tankerske kompanije počinju izbjegavati Hormuški tjesnac
LONDON - Najveća svjetska tvrtka za prijevoz naftnih tankera, koja kotira na burzi, odbija nove ugovore za plovidbu u Zaljev kroz Hormuški tjesnac nakon izraelskog napada na Iran, rekao je njezin glavni izvršni direktor.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE