GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte ponovo iznad 82 dolara zbog globalne krize energije

Cijene nafte ponovo iznad 82 dolara zbog globalne krize energije
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 08.10.2021 / 19:10
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Cijene nafte ponovo su u petak prekoračile 82 dolara, potaknute manjkom u opskrbi energentima širom svijeta koji je podigao cijene plina na rekordne razine i potaknuo Kinu da zatraži hitno povećanje proizvodnje ugljena.

Na londonskom je tržištu cijena barela nafte porasla 58 centi u odnosu na prethodno zatvaranje, na 82,53 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 60 centi višoj cijeni, od 78,90 dolara.

Trgovce zabrinjava tijesna ponuda nafte zbog pojačane potražnje koju je potaknulo ublažavanje pandemijskih ograničenja i oporavak gospodarstva od pandemijske krize.

Problem u opskrbi zaoštren je početkom tjedna odlukom Organizacije zemalja-izvoznica nafte (0PEC) o povećanju opskrbe u studenome za samo 400 tisuća barela dnevno, unatoč zahtjevima velikih potrošača da znatno više povećaju proizvodnju.

Cijene nafte rasle su ovog tjedna i zbog naglog poskupljenja plina u Europi koje je potaknulo neke proizvođače struje da ga zamijene mazutom.

Referentne cijene plina u nizozemskom TTF-u, preračunate u ekvivalent sirove nafte, iznosile su u petak oko 200 dolara za barel, ako se kao osnova za izračun uzme ista količina energije, prema Reutersovim izračunima na temelju podataka Eikona.

"Ubrzani prijelaz s plina na naftu mogao bi dodatno potaknuti potražnju za sirovom naftom koja bi se ove zime tako na sjevernoj hemisferi koristila za proizvodnju struje", naveli su u bilješci analitičari ANZ-a.

"Rast cijena drugih energenata, poput prirodnog plina i ugljena, pojačao je i rizik rasta cijena na tržištu nafte", objašnjava Christopher Kuplent iz Bank of America.

Kina je rudarskim tvrtkama u Unutarnjoj Mongoliji u petak naložila da povećaju proizvodnju ugljena kako bi ublažile probleme u opskrbi toplinskom i električnom energijom.

Američka vlada priopćila je da su svi "alati uvijek na stolu" kako bi se riješio problem nedovoljne opskrbe energijom, što bi moglo uključivati i prodaju nafte iz strateških rezervi, dodaje Reuters.

Odvojeno je OPEC danas objavio da je barel referentne košarice nafte njegovih članica jučer stajao 78,60 dolara, što znači da je pojeftinio 1,95 dolara u odnosu na prethodni dan trgovanja.

Tagovi: nafta, Brent nafta, WTI nafta, Morgan Stanley, naftno tržište, OPEC
PROČITAJ I OVO
Cijene nafte pale nakon iranskih poruka
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale nakon iranskih poruka
LONDON - Cijene nafte pale su u petak na međunarodnim tržištima prema 86 dolara budući da su ulagače umirile poruke Irana nakon incidenta sa "sumnjivim" dronovima, prigušivši strahovanja od eskalacije izraelsko-iranskog sukoba.
Bajatović: Gas za privredu od 1. maja jeftiniji za 15%
GAS
Bajatović: Gas za privredu od 1. maja jeftiniji za 15%
BEOGRAD - Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović najavio je danas da će gas za privredu, odnosno industrijske potrošače, od 1. maja biti jeftiniji za oko 15 odsto, ali i naveo da se cena za domaćinstva neće menjati.
Dioničarima Petrola ove godine dividenda od 1,80 eura
DIVIDENDA
Dioničarima Petrola ove godine dividenda od 1,80 eura
LJUBLJANA - Uprava i nadzorni odbor Petrola predlažu skupštini da se za isplatu prošlogodišnje dividende izdvoji 1,80 eura bruto po dionici, što je 30 centi više od dividende za 2022.
Nafta skočila za 3%, zlato dosegnulo rekord nakon što je Izrael započeo napad na Iran
REAKCIJE
Nafta skočila za 3%, zlato dosegnulo rekord nakon što je Izrael započeo napad na Iran
NEW YORK - Cijene nafte skočile su u petak više od 3% nakon što je Izrael izveo napad na Iran, što je izazvalo strahove od širenja rata na Bliskom istoku.
Nafta i dalje iznad 87 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Nafta i dalje iznad 87 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se u četvrtak na međunarodnim tržištima iznad 87 dolara budući da su nove američke sankcije Iranu i Venezueli neutralizirale stišane napetosti na Bliskom istoku i naznake posustajanja potražnje.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE