GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte potonule prema 37 dolara, trgovci strahuju za potražnju

Cijene nafte potonule prema 37 dolara, trgovci strahuju za potražnju
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 29.10.2020 / 16:34
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Cijene barela potonule su u četvrtak na međunarodnim tržištima prema 37 dolara, pritisnute strahovanjem trgovaca da će opetovano ograničenje kretanja kako bi se suzbio novi val pandemije koronavirusa teško oštetiti potražnju.

Na londonskom je tržištu cijena barela u ugovorima za isporuke u prosincu pala 1,96 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 37,16 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u minusu 2,08 dolara.

U aktivnijim ugovorima za isporuke u siječnju smanjila se 1,89 dolara, na 37,75 dolara.

Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po 1,94 dolara nižoj cijeni, od 35,45 dolara.

Trgovci sve više strahuju od naglog širenja zaraze koronavirusom u SAD-u i Europi.

Francuska će u petak naložiti građanima da izlaze iz kuće samo kad je nužno, a Njemačka će u studenome zatvoriti barove, restorane i kazališta.

"Kako zaključavanja potpiruju zabrinutost za potražnju na području cijele Europe, kratkoročni izgledi nafte počinju se pogoršavati", objasnio je Stephen Innes iz Axija.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici trenutno smanjuju opskrbu za 7,7 milijuna barela dnevno a u siječnju bi trebali ublažiti rezove na 5,7 milijuna barela dnevno. Stoga će pozorno će pratiti pogoršanje izgleda za potražnju, kao i povećavanje ponude iz Libije.

Libija trenutno proizvodi 680.000 barela dnevno i očekuje da će u sljedećih nekoliko tjedana povećati proizvodnju na milijun barela dnevno, saznaje Reuters iz obaviještenog izvora.

"[Smatramo] da je sve manja vjerojatnost da će (OPEC+) u siječnju povećati proizvodnju", procjenjuju u Commerzbanku. "Umjesto toga, OPEC i njegovi saveznici (OPEC +) trebali bi još više smanjiti opskrbu, s obzirom na slabe izglede potražnje", objašnjavaju.

OPEC+ razmotrit će proizvodnu strategiju na sastanku koji bi trebao biti održan 30. studenog i 1. prosinca.

OPEC nije objavio kolika je u srijedu bila cijena barela sirove nafte iz košarice njegovih članica. Dan ranije iznosila je 39,53 dolara.

Tagovi: nafta, barel nafte, Brent nafta, koronavirus, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima iznad 88 dolara budući da su ulagače zabrinuli posustajanje rasta američkog gospodarstva i naznake slabljenja potražnje za gorivom.
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
DOBRE BROJKE
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
ZAGREB - Ina - Industrija nafte u prvom je ovogodišnjem tromjesečju ostvarila 11,9 milijuna eura neto dobiti pripisive vlasnicima društva, nakon godinu dana ranije zabilježenog gubitka od 14,2 milijuna eura, pokazuju u četvrtak objavljeni financijski rezultati te kompanije, a predsjednica Uprave Zsuzsanna Ortutay navodi kako se očekuje da će iduća tromjesečja dodatno ojačati Inine rezultate.
Janaf predlažu rekordnu dividendu
DIVIDENDA
Janaf predlažu rekordnu dividendu
ZAGREB - Uprava i Nadzorni odbor Jadranskog naftovoda predložit će Glavnoj skupštini Društva donošenje odluke o raspodjeli dobiti za poslovnu 2023. godinu.
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
LONDON - Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima na 88 dolara, održavajući nagađanja trgovaca o šansama da posustajanje poslovne aktivnosti u SAD-u potakne središnju banku na sniženje kamatnih stopa, što bi poduprlo i potražnju za energentima.
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
STRUJA
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
BEOGRAD - Sa martovskim računima za struju istekao je rok za popuste koji su, prema uredbi Vlade Srbije, važili od 1. oktobra 2023. do 31. marta 2024. godine.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE