GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte stabilne iznad 84 dolara

Cijene nafte stabilne iznad 84 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 13.01.2022 / 18:22
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Cijene nafte stabilizirale su se u četvrtak iznad razine od 84 dolara, poduprte naznakama da proizvođači imaju teškoća s povećanjem opskrbe i procjenama da omikron ipak neće omesti oporavak potražnje.

Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 11 centi u odnosu na prethodno zatvaranje, na 84,56 dolara. Na američkom je pak tržištu pala za 27 centi u odnosu na prethodni dan te se barelom trgovalo po 82,37 dolara.

Trgovci su se proteklih dana fokusirali na probleme proizvođača s povećanjem opskrbe zbog nedostatnih kapaciteta i ulaganja.

Uzlazni trend cijena podupiru i stišana strahovanja da bi iznimno zarazna varijanta koronavirusa omikron mogla omesti oporavak potražnje od posljedica koronakrize.

"Glavni su čimbenici koji potiču rast cijena... općenito pozitivno raspoloženje na tržištu s obzirom na stišani strah od omikrona i očekivanja da će se dinamičan trend u gospodarstvu nastaviti", tumače analitičari Commerzbanka.

Niske temperature u Sjevernoj Americi također su podržale cijene.

"Bit će zanimljivo vidjeti hoće li optimizam okopniti na proljeće kada temperature počnu rasti", rekao je analitičar PVM Oila Tamas Varga.

Značajniji rast cijena zapriječili su pak rast zaliha goriva u SAD-u u prošlom tjednu i visoka inflacija.

Podaci ministarstva energetike (EIA) pokazali su u srijedu da je širenje omikrona utjecalo na potražnju za gorivom, budući da su zalihe benzina porasle za osam milijuna barela. Analitičari su procijenili da su porasle za 2,4 milijuna barela.

"Tjedno izvješće EIA-e slabije je poduprlo cijene budući da je ključnu brojku, pad ukupnih zaliha sirove nafte za 4,8 milijuna barela, više nego neutralizirao rast zaliha svih derivata", tumače analitičari Citija.

Kočnica cijenama bila je i visoka inflacija u SAD-u, koja je u prosincu dosegnula sedam posto, najvišu razinu u gotovo 40 godina, i mogla bi pojačati pritisak na središnju banku da ubrza planirano podizanje ključnih kamatnih stopa, strahuju trgovci.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) objavila je u odvojenom izvješću da je barel košarice nafte njezinih članica u srijedu stajao 84,35 dolara, što znači da je poskupio za 2,20 dolara u odnosu na prethodni trgovinski dan.

Tagovi: nafta, Brent nafta, WTI nafta, naftno tržište, OPEC
PROČITAJ I OVO
Janaf predlažu rekordnu dividendu
DIVIDENDA
Janaf predlažu rekordnu dividendu
ZAGREB - Uprava i Nadzorni odbor Jadranskog naftovoda predložit će Glavnoj skupštini Društva donošenje odluke o raspodjeli dobiti za poslovnu 2023. godinu.
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
LONDON - Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima na 88 dolara, održavajući nagađanja trgovaca o šansama da posustajanje poslovne aktivnosti u SAD-u potakne središnju banku na sniženje kamatnih stopa, što bi poduprlo i potražnju za energentima.
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
STRUJA
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
BEOGRAD - Sa martovskim računima za struju istekao je rok za popuste koji su, prema uredbi Vlade Srbije, važili od 1. oktobra 2023. do 31. marta 2024. godine.
Luka Koper novom solarnom elektranom pokrila desetinu vlastitih potreba
OIE
Luka Koper novom solarnom elektranom pokrila desetinu vlastitih potreba
KOPER - Luka Koper će sljedećih godina u elektrifikaciju uložiti više od 100 milijuna eura, najavljeno je na današnjem otvorenju solarne elektrane na krovovima skladišta generalnih tereta.
Murphy: Sat otkucava za Južnu interkonekciju
PLINOVOD
Murphy: Sat otkucava za Južnu interkonekciju
NEUM - Potrebno je u Federaciji BiH usvojiti zakon o Južnoj interkonekciji i aplicirati za sredstva prije nego to bude zauvijek izgubljeno, upozorio je ambasador SAD u BiH Michael Murphy na Energetskom samitu 2024 koji se oržava u Neumu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE