Cijene plina počele su značajno padati sredinom ovog mjeseca i od tada su pale za oko 50 eura, dok je ovogodišnji cjenovni rekord dosegnut krajem kolovoza od gotovo 346 eura po megavat satu. Tada je Rusija ubrzano počela smanjivati ili obustavljati isporuke članicama EU.
Kako prenosi njemačka tiskovna agencija dpa, analitičari razlog za pad cijena posljednjih dana pripisuju istovremenom učinku sadašnje vrlo blage zime i još uvijek bogato popunjenih skladišta plina.
Ako je prva polovica prosinca bila posebno hladna, pred Božić je nastupilo zahlađenje koje će se, prema prognozama, povući i u prve dane nove godine. Dok su se skladišta plina praznila u hladnim prosinačkim danima, u posljednjih pet dana ponovo se pune, podaci su Europskog udruženja operatora plinskih mreža. Na razini EU trenutno su popunjeni 83%, u Njemačkoj 88%, u Austriji gotovo 86%, u Italiji 83% i u Francuskoj 84%.
Pad cijena plina ohrabrujuća je vijest za članice EU. Prošlog su tjedna, nakon dužeg usuglašavanja, dogovorili i mehanizam dinamičkog ograničavanja burzovnih cijena plina koji će se aktivirati sljedeće godine - od sredine veljače - u slučaju ponovnih tržišnih ekscesa.
Osim plina, posljednjih je dana znatno poskupila i struja, čemu stabilizaciji opskrbe pridonosi i trenutno toplo zimsko vrijeme. Ako su početkom mjeseca cijene na njemačkoj burzi za isporuku u 2023. ponovno dosegle gotovo 400 eura po megavat satu za vršnu energiju i 500 eura za vršnu energiju, u petak prije Božića bile su na gotovo 264 eura ili tek preko 342 eura.
Ovih blagdanskih dana trgovanje na njemačkoj burzi vrlo je skromno i ne odaje pravu sliku, no prema podacima portala electricitymaps.com cijena struje u kontinentalnom dijelu EU trenutno se čak i u vršnim satima kreće oko 100 eura.
No, cijene plina i električne energije i dalje su višekratnik onih u 2020. i prvoj polovici 2021. godine.