Dioničari Petrola odobrili novi Nadzorni odbor |
| Objavljeno: 14.03.2025 / 17:38 |
| Autor: SEEbiz |
| LJUBLJANA - Dioničari Petrola na današnjoj su skupštini imenovali novi nadzorni odbor. Članovi s četverogodišnjim mandatom postali su Mario Selecky, Goran Kralj, Vesna Južna, Luka Zajc, Tomaž Vesel i Marko Jazbec. |
|
U Nadzornom odboru sada je samo Selecky, koji će uz Kralja, Zajeca i Vesela, među ostalima i bivšeg predsjednika Računskog suda, novi mandat započeti 11. travnja. Južna će nastupiti 16. srpnja, a Jazbec, koji je i predsjednik uprave Save Re, 22. travnja. Trenutno su u nadzornom odboru Janez Žlak kao predsjednik nadzornika, njegov zamjenik Borut Vrviščar te članovi Mladen Kaliterna, Alenka Urnaut i Aleksander Zupančič. Sveslovensko udruženje malih dioničara (VZMD) na skupštini je podnijelo suprotni prijedlog prema kojemu bi umjesto Jazbeca u nadzorni odbor bio imenovan Zlatko Jenko. Kako je objasnio predsjednik VZMD-a Kristjan Verbič, na to su se odlučili zbog navodnog sukoba interesa, koji je kod Jazbeca trebala prepoznati kadrovska komisija nadzornog odbora Petrola, te jer u nadzornom odboru žele predstavnika malih dioničara. Zamjenik predsjednika nadzornika Borut Vrviščar pojasnio je komplikaciju oko navodnog sukoba interesa do koje je došlo zbog pogreške u iznošenju Jazbecovog stava. Prema njegovim riječima, jazavac nije u sukobu interesa. Skupština, kojoj je nazočilo oko 78 posto kapitala s pravom glasa, izvijestila je i da je Radničko vijeće lani u prosincu izabralo Roberta Ravnikara, Marka Šavlija i Linu Jerman za predstavnike radnika u nadzornom odboru na četverogodišnji mandat od 24. veljače. Dioničari su se upoznali i s važnijim pravnim postupcima društva. Njih je uprava predstavila na inicijativu nadzornika na kraju mandata i zbog kontinuiteta izvještavanja tijekom energetske krize na zadnjim glavnim skupštinama. Predsjednik Uprave Sašo Berger pojasnio je trenutno stanje tužbi Petrola u Sloveniji i Hrvatskoj. Petrol tuži državu za naknadu štete nastale zamrzavanjem cijena od ožujka do lipnja 2022. Berger je danas obavijestio dioničare da su 21. siječnja ove godine sudu podnijeli zahtjev za prvo ročište. Što se tiče tužbe u Hrvatskoj zbog regulacije cijena od listopada 2022. do kraja 2023., Berger je rekao da je prvo ročište zakazano za 16. travnja. Odštetni zahtjev u slučaju tužbe u Sloveniji iznosi 106 milijuna eura, dok u postupku u Hrvatskoj iznosi 60 milijuna eura. Istaknuo je i arbitražni postupak Petrolove tvrtke kćeri Geoplin protiv Gazprom Exporta. Zbog neredovite isporuke plina Geoplin je odustao od ugovora u prosincu 2022. U arbitražnom postupku, među ostalim, traži da arbitražni sud presudi da je Gazprom prekršio ugovor pa je Geoplin opravdano odustao od njega. Istodobno, Geoplin traži 177 milijuna eura odštete. Petrol je danas objavio i podatke o poslovanju u 2024. godini u kojoj je ostvario 6,1 milijardu eura prihoda i rekordnu neto dobit od 145,9 milijuna eura. Najveći pojedinačni dioničar Petrola je slovačko-češka financijska grupa J&T s 12,78 posto udjela, dok država izravno i preko Slovenskog državnog holdinga i Kapitalske družbe posjeduje oko trećinu udjela. |
|
|
| Tagovi: #Petrol, #Mario Selecky, #Goran Kralj, #Vesna Južna, #Luka Zajc, #Tomaž Vesel, #Marko Jazbec |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Cijene nafte porasle za više od 3% |
| LONDON - Cijene nafte porasle su u ponedjeljak usred pojačanih napetosti na Bliskom istoku dok su Iran i Izrael razmjenjivali udare, što je izazvalo zabrinutost zbog krhkog primirja i produženog sukoba. |
| OPEC+ u srpnju povećava proizvodnju nafte |
| LONDON - Sedam zemalja članica Organizacije proizvođača nafte (OPEC+), Saudijska Arabija, Irak, Rusija, Kuvajt, Kazahstan, Alžir i Oman, u budućnosti će proizvoditi 188.000 barela nafte dnevno, kao dio dogovorenog povećanja proizvodnje za srpanj ove godine. |
| MOL dobio dopuštenje za nastavak pregovora o preuzimanju NIS-a do 16. lipnja |
| BEOGRAD - Mađarska naftna kompanija MOL sinoć je objavila da je dobila službeno dopuštenje Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva financija Sjedinjenih Američkih Država za nastavak pregovora o kupnji većinskog udjela u Srpskoj naftnoj industriji do 16. lipnja. |
| Francuzi će modernizirati crnogorsku elektroenergetsku mrežu |
| PODGORICA - Crnogorski elektrodistribucijski sustav (CEDIS) potpisao je trostrani partnerski sporazum s Francuskom razvojnom agencijom (AFD) i francuskim EDF International Networks (EDF IN), kojim se uspostavlja strateška tehnička suradnja za modernizaciju crnogorske elektrodistribucijske mreže. |
| Kinezi preuzeli vjetroelektranu Alibunar |
| NOVI SAD - Norveški Emergy i njegov nizozemsko-belgijski partner, WV International, završili su prodaju projekta vjetroelektrane Alibunar ukupne snage 168 megavata, a kupac većinskog udjela od 90 posto je hongkonška tvrtka Heavy Energy International, tvrtka-kćer kineskog diva u proizvodnji vjetroturbina SANY Renewable Energy, piše eKapija. |