Komentirajući najavu Bruxellesa da pokreće novu istragu o subvencijama u kineskom sektoru vjetroturbina, Vujačić je ustvrdio da je teško procijeniti jesu li EU i Kina partneri u borbi protiv klimatskih promjena, odnosno za zelenu tranziciju ili jesu li geopolitički suparnici, jer se te dvije stvari preklapaju.
Dok Europska komisija otvara novu istragu, europska povjerenica za tržišno natjecanje Margaret Vestager (Margrethe Vestager) govorit će kasnije u utorak na američkom Sveučilištu Princeton o uvjetima za razvoj vjetroelektrana u Španjolskoj, Grčkoj, Francuskoj, Rumunjskoj i Bugarskoj, piše Biznis.rs.
Europa je nekoć bila predvodnica u obnovljivoj energiji, ali brz razvoj Kine od 2018. prouzročio je milijarde gubitaka za njezine vodeće proizvođače energije vjetra, uključujući danski Vestas i njemački Siemens Gamesa, prisiljavajući ih na drastična smanjenja troškova, izvještava Politico.
EU želi izbjeći pogrešku koju je napravio tijekom prošlog desetljeća, kada su kineski proizvođači solarnih panela gotovo zatvorili svoje europske konkurente. Godine slabe aktivnosti industrijske politike EU-a, zajedno s politikom otvorenih vrata za zelenu tehnologiju, dovele su do priljeva kineskih solarnih panela na europsko tržište.
Sljedeći veliki udarac europskim proizvođačima donijeli su kineski električni automobili, a EU istražuje državne subvencije i u ovom sektoru.
Kineski ministar trgovine Wang Wentao posjetio je Pariz u ponedjeljak, gdje se sastao s europskim liderima u industriji električnih vozila. Tom je prilikom istaknuo kako brzi razvoj kineskih EV kompanija ne ovisi o konkurentskoj prednosti zahvaljujući subvencijama, već o održivim tehnološkim inovacijama, sveobuhvatnim industrijskim i opskrbnim lancima, kao i tržišnom natjecanju.
Kada je riječ o vjetroturbinama, Kina je dosad osvojila više od polovice svjetskog tržišta. Procjenjuje se da će se tržišni udio kineskih instalacija povećati sa 37 na 55 posto u 2022. Za to vrijeme udio europskih kompanija pao je s 55 na 42 posto, zbog čega bi se ekspanzija u razvoju energije vjetra ostvarila u Kini, a ne u Europi, kako tvrde europski stručnjaci iz Bruxellesa da je to zahvaljujući kineskim državnim subvencijama, zbog čega se EU približava usvajanju novih protekcionističkih mjera za određene vrste proizvoda iz Kine, kao što su električni automobili i možda vjetroturbine.