GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Finska priprema teren za gradnju novih nuklearnih elektrana

Finska priprema teren za gradnju novih nuklearnih elektrana
STUDIJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 17.10.2022 / 12:16
Autor: SEEbiz / H
HELSINKI - Finska državna elektroenergetska kompanja Fortum objavila je u ponedjeljak da kreće s izradom dvogodišnje studije izvedivosti gradnje novih nuklearnih elektrana u matičnoj Finskoj i u Švedskoj.

Europa pokušava ojačati energetsku sigurnost na dulji rok i smanjiti troškove što je Rusija ovog ljeta smanjila isporuke plina zbog sankcija kojima su zapadne zemlje reagirale na njezinu invaziju na Ukrajinu i blokade opreme na servisu u Siemens Energyju.

Budućnost isporuka plinovodom Sjeverni tok 1 naknadno je pod znak pitanja dovelo oštećenje cijevi u eksplozijama koje su, kako se u Europi sumnja, rezultat sabotaže.

Smanjena opskrba ruskim plinom potaknula je skok cijena i na burzama struje u Europi pa su vlade počele vraćati u upotrebu već ugašene elektrane na ugljen, a pojačano se oslanjaju i na nuklearke.

"Fortum će ispitati komercijalne, tehnološke i društvene, uključujući političke, pravne i regulatorne, uvjete za male modularne reaktore (SMR) i konvencionalne velike reaktore", poručila je finska tvrtka u ponedjeljak.

Finska je ove godine počela proizvoditi struju u prvoj novoj nuklearnoj elektrani u Europi unatrag više od deset godina. Očekuje se da će i nova vlada u susjednoj Švedskoj predstaviti plan gradnje novih nuklearnih elektrana.

"Ciljevi energetske neovisnosti, sigurne opskrbe i ugljične neutralnosti izazovi su s kojima se sučeljava cijelo naše društvo", rekao je izvršni potpredsjednik Fortuma Simon-Erik Ollus.

"Želimo utvrditi pod kojim ih uvjetima možemo ostvariti nuklearnom proizvodnjom energije, za koju se zna da je pouzdana i da ne emitira ugljični dioksid", rekao je Ollus.

Tagovi: Finska, Siemens Energy, nuklearne elektrane
PROČITAJ I OVO
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
KRŠENJE SANKCIJA
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
ANALIZA - Prihodi od nafte slamka su spasa za iransko i rusko gospodarstvo, ali zapadne sankcije ugrozile su sposobnost obje zemlje da isporučuju naftu i primaju uplate. Kao odgovor, Iran i Rusija su preusmjerili isporuke nafte u Kinu - najvećeg svjetskog uvoznika sirove nafte.
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE