GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Gazprom potonuo u gubitak prvi put u više od dva desetljeća

Gazprom potonuo u gubitak prvi put u više od dva desetljeća
GUBITAK
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 02.05.2024 / 19:42
Autor: Maja Malus
MOSKVA - Plinski div Gazprom u vlasništvu Kremlja priopćio je u četvrtak da je pao na neto gubitak od 629 milijardi rubalja (6,9 milijardi dolara) u 2023., što je njegov prvi godišnji gubitak u više od 20 godina, usred sve manje trgovine plinom s Europom, nekada njegovim glavnim prodajnim tržištem.

Rezultati naglašavaju dramatičan pad Gazproma, koji je od raspada Sovjetskog Saveza bio jedna od najmoćnijih ruskih kompanija, često korištena kao poluga za rješavanje sporova sa svojim susjedima, poput Ukrajine i Moldavije.

Analitičari su očekivali neto prihod od 447 milijardi rubalja, prema novinskoj agenciji Interfax.

Prema analizi Reutersa, to je bio prvi godišnji gubitak Gazproma od kasnih 1990-ih/ranih 2000-ih, kada je Alexei Miller, saveznik predsjednika Vladimira Putina, preuzeo tvrtku 2001. godine.

Gazpromov gubitak 2023. uslijedio je nakon neto dobiti od 1,2 trilijuna rubalja 2022. godine.

Tvrtka, čije je sada sjedište u St. Petersburgu, napravila je velike gubitke u kasnim 1990-ima nakon što je nagomilala dug u stranoj valuti, napuhan u rubljama zbog financijske krize 1998.

Dionice Gazproma u Moskvi pale su oko 3,3% u 13:07 GMT.

Ruski izvoz plina u Europu, nekoć njegovo primarno izvozno tržište, opao je zbog političkih posljedica sukoba u Ukrajini, dok je Gazprom, koji ima monopol na transport plina u inozemstvo, najopipljivija žrtva zapadnih sankcija.

Gazprom je također uključen u opsežan program dovođenja prirodnog plina u domaća kućanstva.

U četvrtak je rekao da je ostvario neto gubitak od 364 milijarde rubalja od prodaje u 2023. godini, za razliku od dobiti od 1,9 trilijuna rubalja u 2022. godini.

Njegov ukupni prihod pao je na 8,5 bilijuna rubalja prošle godine sa 11,7 bilijuna u 2022.

Temeljna dobit, ili zarada prije kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije (EBITDA), pala je na 618,38 milijardi rubalja prošle godine s 2,79 bilijuna rubalja u 2022., prema izračunima Reutersa.

"Cijela godišnja EBITDA od 7,2 milijarde dolara bila je najgora u 22 godine, otkako je tvrtka prijavila 7,6 milijardi dolara 2002. godine", rekao je Ronald Smith iz moskovske brokerske kuće BCS Global Markets.

Prema izračunima Reutersa, Gazpromove isporuke prirodnog plina Europi pale su 55,6% na 28,3 milijarde kubičnih metara (bcm) u 2023. godini.

Gazprom nije objavio vlastitu statistiku izvoza od početka 2023.

Tagovi: #Gazprom, #PLIN, #NAFTA, #ENERGETIKA, #PUTIN, #MILLER
PROČITAJ I OVO
Smijenjena Danica Drašković, Irena Vujović u Upravnom odboru NIS-a
SMJENA
Smijenjena Danica Drašković, Irena Vujović u Upravnom odboru NIS-a
BEOGRAD - Danica Drašković i Goran Knežević razriješeni su dužnosti članova Upravnog odbora NIS-a, potvrđeno je za N1. Njih će kao nove članove odbora zamijeniti bivša ministrica zaštite okoliša Irena Vujović i Milan Đurić, bivši gradonačelnik Novog Sada.
Iran prebacuje naftu bliže Kini
NAFTA
Iran prebacuje naftu bliže Kini
TEHERAN - Iran prebacuje naftu na 'plutajuća skladišta' šalje je bliže kupcima u Kini kako bi otklonio moguće poremećaje u transportu zbog rata s Izraelom, objavile su kompanije specijalizirane za praćenje brodova.
Petrol zaustavlja ulaganja u Sloveniji i najavljuje zatvaranje prodajnih mjesta
POTEZI
Petrol zaustavlja ulaganja u Sloveniji i najavljuje zatvaranje prodajnih mjesta
LJUBLJANA - Petrol je poduzeo nekoliko mjera zbog nove regulacije cijena goriva.
Neovisna analiza otkrila koliko bi koštala gradnja nove NE Krško
OTKRIĆA
Neovisna analiza otkrila koliko bi koštala gradnja nove NE Krško
LJUBLJANA - Slovenija je dobila neovisnu ekonomsku analizu ulaganja u NEK 2 za koju je interes u više navrata izrazila i Hrvatska.
U čemu je važnost Hormuškog tjesnaca za globalnu opskrbu naftom?
TENZIJE
U čemu je važnost Hormuškog tjesnaca za globalnu opskrbu naftom?

ANALIZA - Hormuški tjesnac smatra se najvažnijim svjetskim prolazom za transport nafte. Neprijateljstva između Irana i Izraela stvara bojazan kako bi se mogao usporiti protok sirove nafte kroz uski plovni put

@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE