Gazprom zainteresiran za izgradnju plinskih elektrana u BiH |
| Objavljeno: 30.05.2026 / 13:30 |
| Autor: SEEbiz |
| MOSKVA - Bosna i Hercegovina će i dalje dobivati ruski plin po najpovoljnijim cijenama, izjavio je generalni direktor "Sarajevo-gasa" iz Istočnog Sarajeva, Nedeljko Elek, nakon sastanka s upravom ruske tvrtke "Gazprom" u Sankt Peterburgu. |
|
Elek je istaknuo da ugovor o opskrbi ovim energentom više nije upitan, te da će biti dugoročnog karaktera. Također je naglasio da je uprava "Gazproma" pokazala veliki interes za projekt plinifikacije Republike Srpske. Sastanku je prisustvovao i ministar energetike i rudarstva RS-a, Petar Đokić, a ruskim partnerima detaljno su predstavljeni planovi za plinifikaciju zapadnog i istočnog dijela ovog entiteta. "Izrazili su interes za daljnju opskrbu plinom, jer ćemo ići na preko milijardu kubičnih metara godišnje i tada ćemo postati ozbiljan partner i Gazproma i drugih plinskih tvrtki", rekao je Elek medijima. Ono što je važno za građane Federacije Bosne i Hercegovine jest potvrda da će povoljni uvjeti ugovora s Gazpromom utjecati i na ovaj entitet. Elek je iskoristio priliku da uputi izravnu poruku građanima Sarajeva. „Želim čestitati građanima Federacije Bosne i Hercegovine i pozdraviti ih odavde iz Sankt Peterburga. Federalno Sarajevo će i sljedeće godine dobiti jeftiniji ruski plin“, rekao je Elek. Ruski interes za plinske elektrane i toplane Osim stabilne opskrbe, tema razgovora bila su i izravna ruska ulaganja. Prema Elekovim riječima, predstavnicima Gazproma predstavljene su lokacije i mogućnosti za ulaganja, za koje su izrazili veliki interes, prvenstveno kada su u pitanju plinske elektrane. „Plinske toplane su zanimljive i za njih, posebno za velike gradove poput Banja Luke, Bijeljine i Doboja“, dodao je direktor „Sarajevo-gasa“. Govoreći o dinamici radova na plinovodu, koji donosi brojne nove mogućnosti, Elek je pojasnio da je rok za izgradnju četiri godine. Ipak, projekt će se puštati u pogon u fazama, pa će se o plinifikaciji Bijeljine i Doboja razgovarati već sljedeće godine. Na kraju svog obraćanja iz Sankt Peterburga, Elek se ukratko osvrnuo na trenutnu geopolitičku situaciju u svijetu. „Do trenutka kada sve ovo završi, nadam se da će i ovo ludilo u Europi završiti i da ćemo se vratiti na početnu točku gdje je gospodarstvo bilo ključ svega, a ne ideologija i politika“, zaključio je. |
|
|
| Tagovi: #gazprom, #sarajevo gas |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Slovenska vlada uredbom povećala maksimalno dopuštene marže na gorivo |
| LJUBLJANA - Slovenska vlada je produžila regulaciju cijena određenih naftnih derivata do prosinca. Istovremeno se povećavaju maksimalno dopuštene marže za trgovce. |
| Shell privremeno obustavlja otkup dionica od tri milijarde dolara |
| LONDON - Energetski div Shell privremeno je obustavio program otkupa dionica od 3 milijarde dolara do 14. srpnja zbog regulatornih ograničenja na planiranu kupnju kanadske tvrtke ARC Resources u poslu vrijednom 16,4 milijarde dolara. |
| Ini su uplaćena sva potraživanja iz Egipta |
| ZAGREB - Ini su uplaćena sva dospjela potraživanja vezana uz poslovanje u Egiptu, priopćila je ta kompanija u petak. |
| Od utorka jeftinije gorivo |
| ZAGREB - Vozače u Hrvatskoj od utorka očekuju niže cijene goriva, doznaje RTL Danas. Najviše će pojeftiniti benzin, dok će cijene dizela i plavog dizela također biti nešto niže |
| Dioničarima Ine dividenda od 16,80 eura po dionici |
| ZAGREB - Glavna skupština Ine u petak je donijela odluku o raspodjeli dobiti Ine za 2025. godinu, prema kojoj će dioničarima pripasti dividenda od 16,80 eura po dionici. |