GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

HGK: Kašnjenje i nedostatak regulative za OIE usporava investicije

HGK: Kašnjenje i nedostatak regulative za OIE usporava investicije
OIE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 06.02.2023 / 16:34
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Udruženje obnovljivih izvora energije Hrvatske gospodarske komore upozorava da je od dvije tisuće megavata (MW) kapaciteta za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora koje Hrvatska treba ispuniti prema programu OIE do 2023., ostvareno tek 107,5 MW, a razlogom drži zakašnjelu i nepotpunu regulativu.

Program državne potpore za sustav poticanja obnovljivih izvora energije i visokoučinkovite kogeneracije vrijedan je 783 milijuna eura, a Hrvatska se obvezala da će ispuniti dvije tisuće MW, no ispunjeno je tek 107,5 MW, kažu u udruženju.

Već sedam godina investitori čekaju donošenje propisa koji bi regulirali razvoj projekata obnovljivih izvora energije, a ni s novim zakonima iz 2021. godine sektor obnovljivaca nije dobio potreban regulativni okvir. Svi rokovi za donošenje podzakonskih akata predviđenih tim zakonima probijeni su, poručuje udruženja OIE HGK.

To udruženje najpotrebnijim smatra donošenje uredbe iz Zakona o tržištu električne energije za što je krajnji zakonski rok bio 19. siječnja prošle godine. Njome bi se jasno definirali uvjeti, način provedbe i sadržaj javnog natječaja za javno prikupljanje ponuda za proizvodna postrojenja. No, ona kasni 384 dana.

Bez te uredbe investitor ne može uopće krenuti u razvoj projekta, upozoravaju iz Udruženja OIE HGK.

Za izgradnju postrojenja za obnovljivu energiju zaprimljeno je 216 zahtjeva od oko sto tvrtki, od čega 147 čeka rješenje, za 36 objavljen je natječaj za energetsku obnovu (EO), a odbijenih je 33, navode. Iz Udruženja ističu da je prema njihovim procjenama ta količina zahtjeva trebala biti obrađena u tri mjeseca.Još neki zakonski akti već su trebali stupiti na snagu, kao što su pravila o priključenju na prijenosnu mrežu i pravila o priključenju na distribucijsku mrežu. Ta pravila su izrađena, ali već nekoliko mjeseci čekaju suglasnost Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja i Hrvatske energetske regulatorne agencije.

Tagovi: Hrvatska gospodarska komora, obnovljivi izvori nergije
PROČITAJ I OVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
HGK predlaže poseban zakon za investicije u obnovljive izvore energije
OIE
HGK predlaže poseban zakon za investicije u obnovljive izvore energije
ZAGREB - Hrvatska još uvijek ima najdugotrajniji proces razvoja projekata obnovljivih izvora energije u Europi. Prije točno godinu dana HGK i njezino Udruženje za obnovljive izvore energije predstavili su Position paper – dokument koji sažeto analizira najveće prepreke u ovom području te nudi rješenja.
Nordex dobio veliku narudžbu iz Južne Afrike
POSLOVI
Nordex dobio veliku narudžbu iz Južne Afrike

BERLIN - Nordex, njemački proizvođač vjetroturbina, rekao je u utorak da je primio narudžbu za isporuku i ugradnju 57 N163/5.X turbina iz serije Delta4000 od južnoafričkog kupca kojeg nije imenovao.

@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE