GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

I razvojne banke prestaju financirati projekte u ugljenu

I razvojne banke prestaju financirati projekte u ugljenu
ODLUKE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 03.11.2021 / 17:09
Autor: SEEbiz / energetika-net
ZAGREB - Gotovo svo međunarodno dostupno financiranje razvoja sada je posvećeno smanjenju ili okončanju ulaganja u elektrane na ugljen nakon poteza Kine i G20 da prestanu podržavati nove projekte u inozemstvu, pokazalo je novo istraživanje Centra za razvojne politike Sveučilišta u Bostonu, objavio je Reuters.

Neposredno prije početka novog kruga klimatskih pregovora u Glasgowu, zemlje G20 obećale su u nedjelju da će ukinuti financiranje svih elektrana na ugljen u inozemstvu, a sličnu obvezu koju je kineski predsjednik Xi Jinping dao Generalnoj skupštini UN-a u rujnu.

Prema novom istraživanju obećanje G20 znači da je 99% svih institucija za financiranje razvoja predano smanjenju ulaganja u ugljen i povećanju potpore za obnovljive izvore energije. U studiji se navodi da od ugljena nisu odustale samo tri institucije - Razvojna banka Latinske Amerike, Islamska razvojna banka i Nova razvojna banka, iako su mnogi od glavnih dioničara u tim institucijama bili dio obećanja G20.

Ugljen se već bori s obnovljivim izvorima energije. Mnogi analitičari predviđaju da će se taj sektor na kraju sastojati od milijarde dolara vrijedne napuštene imovine. Primjerice, odluka Kine da se povuče predstavljala je rijetku usklađenost političkih, gospodarskih i klimatskih interesa, zaključuju analitičari. "Ekonomija se promijenila, a njihovo iskustvo s financiranjem ugljena u okviru Inicijative Pojas i put nije bilo dobro - već postoje problemi s državama domaćinima koji ne plaćaju dugove", rekao je Matt Gray, analitičar klimatskog trusta TransitionZero. "Mislim da sada imaju političke signale da prestanu ulagati, što se dugo očekivalo".

Tagovi: projekti na ugljen, razvojne banke, ugljični otisak, klimatske promjene
PROČITAJ I OVO
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
HGK predlaže poseban zakon za investicije u obnovljive izvore energije
OIE
HGK predlaže poseban zakon za investicije u obnovljive izvore energije
ZAGREB - Hrvatska još uvijek ima najdugotrajniji proces razvoja projekata obnovljivih izvora energije u Europi. Prije točno godinu dana HGK i njezino Udruženje za obnovljive izvore energije predstavili su Position paper – dokument koji sažeto analizira najveće prepreke u ovom području te nudi rješenja.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE