GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Ina ostaje u suvlasništvu Krajinapetrola

Ina ostaje u suvlasništvu Krajinapetrola
ODBILI PONUDU
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 07.02.2020 / 08:34
Autor: SEEbiz / Jutarnji list
ZAGREB - Ina je odbila javnu ponudu banjalučke tvrtke Nes za prodaju dionica lanca benzinskih crpki Krajinapetrol u kojoj naša najveća kompanija ima 9,7 posto vlasništva. Ponudu Nesa, prema današnjem izvješću na Banjalučkoj burzi, odbili su i drugi veći dioničari Krajinepetrola.

- Za vrijeme trajanja javne ponude Nesa deponirano je 3.556 dionica Krajinepetrola, što predstavlja 3.556 glasova u skupštini Krajinepetrola ili 0,026 posto od ukupnog broja glasova – izvijestila je Banjalučka burza, dodajući kako udio Nesa u dioničkoj strukturi Krajinepetrola sada iznosi 32,27 posto.

Nes je za dionicu banjalučkog lanca benzinskih crpki u javnoj ponudi izrazio spremnost platiti 0,81 konvertibilnu marku ili tri kune i 14 lipa. Uprava Krajinepetrola zauzela je stajalište da su razvojni planovi preuzimatelja izneseni u javnoj ponudi u skladu s planovima Krajinepetrola, ali je ponuđeni cijenu otkupa označila preniskom.

Budući je dio članova Uprave Krajinepetrola izdvojio svoja mišljenja o ponudi Nesa iz spomenutog stajališta koje je usvojeno većinom glasova, banjalučka burza zatražila je tijekom prošlog tjedna dodatna pojašnjenja iz Krajinepetrola koja su joj i dostavljena.

Kao polazište u određivanju ponuđene cijene otkupa dionica Krajinepetrola, Nes je uzeo prosječnu cijenu trgovanja spomenutom dionicom u posljednjih šest mjeseci na banjalučkoj burzi od 0,61 konvertibilne marke. Ponuđena cijena manja je od nominalne unesene u temeljni kapital društva i iznosi konvertibilnu marku, odnosno tri kuna i 82 lipa za dionicu.

Najveći udio vlasništva u Krajinipetrolu, uz Nes i Inu, ima javni Akcijski fond Republike Srpske, 42,26 posto, a više od tri posto vlasničkog udjela imaju još dva institucionalna ulagača, mirovinski PREF fond iz Banja Luke i Fond za restituciju Republike Srpske.

Odluka Ine da ne prihvati javnu ponudu Nesa dolazi u trenutku kada naša najveća kompanija vrši dubinsko ispitivanje poslovanja Krajinepetrola uz dozvolu Ministarstva energetike Republike Srpske. Uz to, Ina u brojnim sudskim postupcima potražuje benzinske crpke koje je preuzeo Krajinapetrol po raspadu Jugoslavije.

Tagovi: kompanija Ina, Krajinapetrol, kompanija Nes
PROČITAJ I OVO
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
KRŠENJE SANKCIJA
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
ANALIZA - Prihodi od nafte slamka su spasa za iransko i rusko gospodarstvo, ali zapadne sankcije ugrozile su sposobnost obje zemlje da isporučuju naftu i primaju uplate. Kao odgovor, Iran i Rusija su preusmjerili isporuke nafte u Kinu - najvećeg svjetskog uvoznika sirove nafte.
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE