GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Iranski napadi na ključni saudijski naftovod i proizvodna postrojenja osakatili proizvodnju nafte

Iranski napadi na ključni saudijski naftovod i proizvodna postrojenja osakatili proizvodnju nafte
ŠTETE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 10.04.2026 / 07:36
Autor: SEEbiz
RIJAD - Ključni saudijski naftovod do Crvenog mora nedavno je pretrpio napad Irana, smanjujući protok za 700.000 barela dnevno.

Napad je pogodio crpnu stanicu na naftovodu Istok-Zapad, prema izvješću državne novinske agencije. Ovaj naftovod dovodi sirovu naftu iz postrojenja za preradu u blizini Perzijskog zaljeva do izvoznog terminala na Crvenom moru pod nazivom Yanbu.

Saudijci su se oslanjali na naftovod, koji ima kapacitet od 7 milijuna barela dnevno, kao svoj glavni način izvoza sirove nafte tijekom iranskog rata. Rijad ne može izvoziti kroz Hormuški tjesnac zbog iranskih napada.

Napadi na saudijska proizvodna postrojenja Manifa i Khurais smanjili su proizvodnju kraljevstva za 600.000 barela dnevno, prema izvješću saudijske novinske agencije. Napadnuto je i nekoliko rafinerija.

Šteta na saudijskoj energetskoj infrastrukturi samo će pogoršati masovne poremećaje u globalnoj opskrbi naftom uzrokovane iranskim napadima na tankere u Hormuškom tjesnacu.

SAD je u utorak pristao na dvotjedno primirje u zamjenu za to da Iran dopusti brodovima prolaz kroz tjesnac. No, izvršni direktor državne naftne tvrtke Ujedinjenih Arapskih Emirata rekao je u četvrtak da tjesnac ostaje efektivno zatvoren za promet.

Iran je jasno dao do znanja da brodovi moraju dobiti njegovo dopuštenje za prolaz kroz tjesnac, rekao je Sultan Ahmed Al Jaber, izvršni direktor Abu Dhabi National Oil Co.

„Ovaj trenutak zahtijeva jasnoću“, rekao je Al Jaber u objavi na društvenim mrežama. „Dakle, budimo jasni: Hormuški tjesnac nije otvoren. Pristup je ograničen, uvjetovan i kontroliran.“

Tjesnac povezuje proizvođače nafte u Zaljevu poput Saudijske Arabije i UAE s globalnim tržištima. Oko 20% globalnih zaliha nafte prošlo je tim plovnim putem prije nego što su SAD i Izrael napali Iran 28. veljače.

Proizvođači nafte u Zaljevu obustavili su proizvodnju od oko 13 milijuna barela dnevno zbog poremećaja u tjesnacu, rekao je Matt Smith, naftni analitičar u Kpleru, u intervjuu za CNBC u četvrtak.

Tagovi: #saudijska arabija, #iran, #nafta, #yanbu, #energetska kriza
PROČITAJ I OVO
Slovenska vlada uredbom povećala maksimalno dopuštene marže na gorivo
MARŽE
Slovenska vlada uredbom povećala maksimalno dopuštene marže na gorivo
LJUBLJANA - Slovenska vlada je produžila regulaciju cijena određenih naftnih derivata do prosinca. Istovremeno se povećavaju maksimalno dopuštene marže za trgovce.
Shell privremeno obustavlja otkup dionica od tri milijarde dolara
POTEZI
Shell privremeno obustavlja otkup dionica od tri milijarde dolara
LONDON - Energetski div Shell privremeno je obustavio program otkupa dionica od 3 milijarde dolara do 14. srpnja zbog regulatornih ograničenja na planiranu kupnju kanadske tvrtke ARC Resources u poslu vrijednom 16,4 milijarde dolara.
Ini su uplaćena sva potraživanja iz Egipta
UPLATA
Ini su uplaćena sva potraživanja iz Egipta
ZAGREB - Ini su uplaćena sva dospjela potraživanja vezana uz poslovanje u Egiptu, priopćila je ta kompanija u petak.
Od utorka jeftinije gorivo
CIJENE GORIVA
Od utorka jeftinije gorivo
ZAGREB - Vozače u Hrvatskoj od utorka očekuju niže cijene goriva, doznaje RTL Danas. Najviše će pojeftiniti benzin, dok će cijene dizela i plavog dizela također biti nešto niže
Dioničarima Ine dividenda od 16,80 eura po dionici
DIVIDENDA
Dioničarima Ine dividenda od 16,80 eura po dionici
ZAGREB - Glavna skupština Ine u petak je donijela odluku o raspodjeli dobiti Ine za 2025. godinu, prema kojoj će dioničarima pripasti dividenda od 16,80 eura po dionici.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE