GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Kako uređaji visokog energetskog razreda štede električnu energiju?

Kako uređaji visokog energetskog razreda štede električnu energiju?
SAVJETUJEMO
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 10.12.2022 / 19:47
Autor: Aleksandar Čolić, Avokado
ANALIZA - Ponovno je stigao visok mjesečni račun za struju, a vjerojatno ni ne znate kako biste još više uštedjeli na struji.

Koliko god uštedjeli, to nije dovoljno, jer jednostavno ne možete ići protiv sebe i oduzeti si sve užitke i potrebe koje vam aparati omogućuju. No rješenja ima iu razdobljima poskupljenja električne energije.

Jeste li ikada čuli da bijela tehnika, odnosno uređaji koji spadaju u te proizvode, zapravo pripadaju određenim energetskim razredima?
Razvrstavanjem uređaja i aparata u energetske razrede želi se kupcima olakšati odabir energetski učinkovitog proizvoda koji će dugoročno donijeti uštede u potrošnji električne energije.
Saznajte više o energetskim razredima i kako visokokvalitetni uređaji štede električnu energiju.

Što su energetski razredi i od kada vrijede?

Energetski razredi koriste se kao pojam koji definira pripadnost uređaja određenoj skupini - manje ili više učinkovite u odnosu na potrošnju energije i zaštitu okoliša.
Ovaj se pojam službeno koristi od ožujka 2021. za cijelo područje Europske unije i pomaže kupcima pri odabiru kućanskih aparata i bijele tehnike koji se dugoročno isplati.

Evo koji su glavni ciljevi uvođenja energetskih razreda:

smanjiti potrošnju električne energije;
učinkovitiji uređaji koji će povećati zadovoljstvo korisnika;
štednja;
očuvanje okoliša.

Osim energetskih razreda, vodi se računa io načinu proizvodnje kućanskih aparata i bijele tehnike čime se postiže odgovarajuća kvaliteta finalnog proizvoda. Ako zadovoljava sve standarde, uređaj se svrstava u određenu klasu i definira kao bolji i za potrošače i za okoliš.
Potrošači moraju biti spremni na činjenicu da će proizvodi u visokim energetskim razredima imati višu početnu cijenu u odnosu na ostale!

Potreba za energetskim razredima i podjelom

Godinama se mnogo govori o ekologiji i održivom razvoju cijelog planeta. Kako možemo proizvoditi bez štete po okoliš? Jedan od odgovora je ideja o energetskoj učinkovitosti uređaja, pri čemu je cilj da kućanski uređaji što manje štete okolišu, kroz smanjenu potrošnju i veću dugovječnost uređaja.

Proizvodi moraju imati oznake koje ih svrstavaju u određeni energetski razred, pa tako imamo podjele od A do G, gdje je A najkvalitetniji.
Uređaji s najvišom ocjenom energetske učinkovitosti rade najduže, troše najmanje, poboljšavaju korisničko iskustvo i mogu se reciklirati.
Najveći potrošači električne energije u kućanstvu su zamrzivači, hladnjaci, štednjaci, perilice i sušilice rublja itd. Oni na godišnjoj razini potroše više od petine električne energije za cijelo kućanstvo.
Kupnja uređaja visoke energetske učinkovitosti znači dugoročnu uštedu.

Kako energetski učinkoviti uređaji štede električnu energiju?

Pogledajmo koje se metode koriste za održavanje energetske učinkovitosti uređaja i po čemu se razlikuju od standardnih modela u svojoj kategoriji. Evo nekoliko primjera:
energetski učinkovite perilice rublja mogu smanjiti vrijeme pranja rublja za čak 50% i potrošnju energije za 20% - sustav na kojem rade omogućuje deterdžentu da prodre izravno u tkaninu i učinkovito obavi posao čišćenja;
ugradbeni kuhinjski uređaji kao što su pećnice i pećnice - uređaji visokog energetskog razreda ističu se svojom praktičnošću jer jednostavno omogućuju neovisan rad gornje i donje pećnice (različite temperature i vrijeme kuhanja);
hladnjaci i zamrzivači visokog energetskog razreda - koristite digitalni inverterski kompresor koji pomoću senzora automatski hladi više ili manje prema potrebama (ne dolazi do smrzavanja, ali je hlađenje uvijek optimalno);
energetski učinkovite perilice posuđa - imaju memoriju za podešavanje ciklusa i brze cikluse pranja sa senzorima prljavštine zahvaljujući kojima se podešava snaga čišćenja;

sušilice rublja - uređaji visokog energetskog razreda imaju senzore za detekciju vlage, podešavanje vremena sušenja i upozoravaju kada je potrebno očistiti filter;
Ovo su samo neki od primjera kako energetski učinkoviti kućanski uređaji smanjuju potrošnju električne energije. U samom startu ćete morati uložiti nešto više novca u nabavku ovih uređaja, no oni će vam se dugoročno isplatiti.
Ovisno o tome koliko takvih uređaja imate, godišnje možete uštedjeti i do nekoliko tisuća eura. Kad se tome doda da im je životni vijek duži, računica je potpuno jasna.

Što je na energetskoj naljepnici na uređajima?

Energetska oznaka ne izgleda isto na svim uređajima, ali bit će korisno upoznati se s najvažnijim elementima:

energetski razred uređaja - prikazan je na skali od G do A;
godišnja potrošnja energije uređaja - izražena u kWh/god.;
razina buke - izražena u decibelima (dB).

Energy star zvjezdica se nalazi na nalepnici onih najkvalitetnijih uređaja, koji su proizvedeni po standardima Energy Star programa.
Nadamo se da smo vam pomogli u boljem razumijevanju energetske efikasnosti uređaja, kao i da će oni biti vaš izbor u budućnosti, kako zbog vašeg budžeta, tako i zbog zaštite zajedničke životne okoline.

Tagovi: #uređaji visokog energetskog razreda, #energetska učinkovitost, #štednja energije, #održivost, #održivi razvoj
PROČITAJ I OVO
Nova energetska regulativa prilika je za investitore
PRILIKE
Nova energetska regulativa prilika je za investitore
KOLUMNA - Predsjednik Donald Trump počeo je provoditi opsežne promjene u energetskoj politici nakon ponovnog izbora za predsjednika SAD-a, usredotočujući se na povećanje upotrebe fosilnih goriva, posebice ugljena, i smanjenje podrške obnovljivim izvorima energije.
Hrvatska ipak mora platiti MOL-u 200 milijuna dolara
PRESUDA
Hrvatska ipak mora platiti MOL-u 200 milijuna dolara
ZAGREB - Američki savezni sud u Washingtonu odbio je zahtjev Hrvatske da odbaci nalog mađarskog MOL-a za provođenje odluke arbitraže iz 2022. godine, čime je još jednom potvrđena međunarodna pravna snaga arbitražnih presuda i obveza država prema investitorima u skladu s međunarodnim ugovorima, piše Večernji list.
Katarski fond drži 18,99 posto udjela u Rosneftu
OTKRIĆA
Katarski fond drži 18,99 posto udjela u Rosneftu
DOHA - Katarski stabilizacijski fond QIA uložio je u Rusiji preko 13 milijardi dolara, Rusiji, rekao je veleposlanik Šeik Ahmed bin Nasser Al-Thani u razgovoru s Katarskom izvještajnom agencijom (QNA), izdvojivši 18,99 posto udjela u Rosneftu i u sektorima bankarstva i maloprodaje.
Benzin pojeftinjuje za devet, a dizel za osam centi
CIJENE GORIVA
Benzin pojeftinjuje za devet, a dizel za osam centi
ZAGREB - Vlada je u petak na telefonskoj sjednici odredila najviše maloprodajne cijene goriva, prema kojima će od utorka 22. travnja osnovni benzin pojeftiniti za devet, a dizel za osam centi za litru.
U BiH potpisan memorandum o zapadnoj plinskoj interkonekciji s Hrvatskom
PLINOVOD
U BiH potpisan memorandum o zapadnoj plinskoj interkonekciji s Hrvatskom
SARAJEVO - Predstavnici Vlade entiteta Federacije BiH, triju županija i Brčko Distrikta potpisali su u četvrtak memorandum o realizaciji projekta "Zapadna plinska interkonekcija BiH i Republike Hrvatske", kojim bi se ta područja trebala povezati s hrvatskim plinskim sustavom.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE