GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Kina će ove godine prvi puta proizvesti 50 posto energije iz izvora koji nisu fosilni

Kina će ove godine prvi puta proizvesti 50 posto energije iz izvora koji nisu fosilni
ENERGENTI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 28.01.2022 / 10:52
Autor: SEEbiz / H
PEKING - Goriva iz obnovljivih izvora kao što su vjetar, sunce i hidroelektrane te iz nuklearne energije mogla bi do kraja ove godine, prvi put u povijesti, doseći polovicu ukupne proizvodnje energije u Kini i smanjiti uporabu fosilnih goriva, objavilo je Kinesko vijeće za električnu energiju.

Kina, koja je trenutno na prvom mjestu u svijetu po emisiji stakleničkih plinova i potrošnji ugljena, planira u 2022. dodati 180 gigavata (GW) novih kapaciteta za proizvodnju energije iz goriva koja nisu fosilna. Tako bi se ukupni kapacitet proizvodnje iz izvora koji nisu fosilni povećao na 1300 GW, objavilo je kasno u četvrtak u svom najnovijem izvješću Kinesko vijeće za električnu energiju.

To bi bila polovica od ukupno 2600 GW energetskog kapaciteta instaliranog do kraja ove godina, od čega na ugljen otpada 1140 GW.

Kina se obvezala "kontrolirati" potrošnju ugljena u razdoblju od 2021. do 2025. i povećati ukupni energetski kapacitet iz obnovljivih izvora, vjetra i sunca, na najmanje 1200 GW do kraja ovog desetljeća kako bi do 2030. dosegla vrhunac potrošnje ugljena, a do 2060. postigla ugljičnu neutralnost.

U svom je izvješću Vijeće prognoziralo da će potrošnja električne energije u Kini u 2022. godini porasti za oko 5 do 6 posto u odnosu na prošlu godinu, čime će dosegnuti od 8,7 do 8,8 bilijuna kilovat-sati.

“Očekujemo da će se opskrba i potražnja za električnom energijom u 2022. uravnotežiti na području čitave zemlje. No, u nekim bi regijama moglo doći do smetnji u opskrbi za vrijeme najveće potražnje u ljetnim i zimskim mjesecima”, objavilo je Kinesko vijeće za električnu energiju u svom izvješću.

Prošle je godine više od pola kineskih regija imalo problem s višemjesečnim nedostatkom električne energije, što je dijelom posljedica niske proizvodnje hidroenergije kao i nedovoljne opskrbe ugljenom.

Tagovi: kineska energetika, nuklearna energija, kineska ekonomija
PROČITAJ I OVO
Nafta skočila za 3%, zlato dosegnulo rekord nakon što je Izrael započeo napad na Iran
REAKCIJE
Nafta skočila za 3%, zlato dosegnulo rekord nakon što je Izrael započeo napad na Iran
NEW YORK - Cijene nafte skočile su u petak više od 3% nakon što je Izrael izveo napad na Iran, što je izazvalo strahove od širenja rata na Bliskom istoku.
Nafta i dalje iznad 87 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Nafta i dalje iznad 87 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se u četvrtak na međunarodnim tržištima iznad 87 dolara budući da su nove američke sankcije Iranu i Venezueli neutralizirale stišane napetosti na Bliskom istoku i naznake posustajanja potražnje.
Veselica: Janaf će uskoro objaviti prva preuzimanja
NOVI ISKORAK
Veselica: Janaf će uskoro objaviti prva preuzimanja
ZAGREB - Predsjednik Uprave Janafa Stjepan Adanić otkrio je u četvrtak tijekom 7. međunarodne konferencije Jadranskog naftovoda (Janaf) ‘Nova energetska paradigma EU: Jesmo li spremni na promjene‘, da je ta kompanija, u svojoj 50-godišnjoj povijesti, do danas transportirala 265 milijuna tona nafte kroz sustav te da su primili 3.500 tankera.
Habijan: Država će utrošiti 500 milijuna eura u velike baterijske spremnike za pohranu struje
SPREMNICI
Habijan: Država će utrošiti 500 milijuna eura u velike baterijske spremnike za pohranu struje
ZAGREB - Država će utrošiti oko pola milijarde eura za velike baterijske spremnike za pohranu struje, koje će koristiti proizvođači električne energije iz obnovljivih izvora, rečeno je u četvrtak tijekom 7. međunarodne konferencije Jadranskog naftovoda (Janaf) ‘Nova energetska paradigma EU: Jesmo li spremni na promjene‘.
Slovenski ustavni sud razočarao Petrol
NEĆE SE IZJASNITI
Slovenski ustavni sud razočarao Petrol
LJUBLJANA - U slovenskom Petrolu su razočarani odlukom Ustavnog suda Slovenije da se neće izjasniti o ustavnosti i zakonitosti propisa o formiranju cijena pojedinih naftnih derivata kojima je Vlada ograničila marže trgovcima gorivom.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE